Pomnik Jana Pawła II

Pomnik Jana Pawła II

Łomża
Plac Jana Pawła II

Na pomniku napis: Ojciec św. Jan Paweł II Nawiedził Kościół Łomżyński 4-5 czerwca 1991

W czasie tej wizyty miały miejsce dwa ważne wydarzenia: koronacja Obrazu Matki Bożej Katedralnej w dniu 4 czerwca i spotkanie z wiernymi z Litwy, z udziałem premier rządu litewskiego Pani Kazimiery Pruskiene w dniu 5 czerwca. Dla papieża była to kolejna wizyta w Łomży. Po raz pierwszy gościł w naszym mieście, jeszcze jako arcybiskup krakowski, wraz z Prymasem Wyszyńskim, 6. VIII. 1966 r. w czasie obchodów tysiąclecia chrztu Polski Autor projektu: prof. Gustaw Zemła. Pomnik odsłonięte 5.06.1994 r.

Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup krakowski, kardynał, papież (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), sługa Boży Kościoła katolickiego, kawaler Orderu Orła Białego.
Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego.
Na zwołanym po śmierci Jana Pawła I na drugim konklawe w roku 1978 Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Wynik wyboru ogłoszono 16 października o godzinie 16:16.
265 papież. Po raz pierwszy od 455 lat godność tę objął kardynał nie pochodzący z Włoch.

Opracował Henryk Sierzputowski na podstawie:

http://www.lomza.pl/index.php?wiad=140
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Pawe%C5%82_II

3532 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Łomżyńska Dolina Pamięci

Łomżyńska Dolina Pamięci. Wokół, istniejącej do dziś, kaplicy cmentarnej z przełomu XIX i XX wieku przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego powstała Łomżyńska Dolina Pamięci. Mi[...]