Ławeczka Hanki Bielickiej w Łomży znajduje się na ulicy Farnej między ulicą Dworną i Starem Rynkiem. Na przeciwko Katedry. Upamiętnia aktorkę, która niemal cały okres dzieciństwa i młodości w II Rzeczypospolitej spędziła w Łomży.
Uroczyste odsłonięcie pomnika-ławeczki odbyło się w niedzielę, 11 listopada 2007. Pomnik powstał dzięki fundatorom – Romanowi Englerowi, Janowi Kurpiewskiemu i Markowi Mackiewiczowi, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jerzego Brzezińskiego.
Rzeźba odlana w brązie jest dziełem rzeźbiarza Michała Selerowskiego. Przedstawia aktorkę siedzącą na ławce w wielkim kapeluszu. Na oparciu ławki widnieje podpis Hanny Bielickiej.
Biografia :: Hanka Bielicka 1915 – 2006, urodziła się w 1915 roku w miejscowości Konowka (obecnie Ukraina). Studiowała romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim i aktorstwo w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie pod okiem Aleksandra Zelwerowicza.
Na scenie zadebiutowała w 1939 roku w Teatrze na Pohulance w Wilnie i w czasie okupacji wystąpiła tam kilkakrotnie w rolach komediowych. Po wojnie przeszła do Teatru Dramatycznego w Białymstoku, od 1949 Bielicka grała w warszawskim Teatrze Współczesnym. W 1954 r. na ponad 40 lat związała się z Teatrem Syrena. Często pojawiała się także na estradzie, m.in. w kabaretach “Szpak”, “U Lopka”, “U Kierdziołka”.
Bielicka najbardziej zasłynęła dzięki kabaretowej postaci Dziuni Pietrusińskiej – komentującej paradoksy rzeczywistości “paniusi miejsko-wiejskiej z dość poważnie zmąconym poczuciem własnych korzeni”.
Zagrała także w ponad 20 filmach, m.in. w “Zakazanych piosenkach”, “Celulozie”, “Cafe pod Minogą” i “Małżeństwie z rozsądku” oraz wielu serialach m.in. “Wojnie domowej” i “Badziewiakach”.
Jak dodaje, źródłem jej życiowego optymizmu jest przede wszystkim udane dzieciństwo. Ja miałam bardzo szczęśliwe dzieciństwo. To azyl, do którego zawsze można się odwołać, kiedy jest człowiekowi ciężko – uważa.
Przetworzył i opublikował na Serwisie Zespół Redakcyjny:
Mariusz Patalan, Henryk Sierzputowski i Jerzy Smurzyński.Więcej o Hance Bielickiej:
https://historialomzy.pl/hanka-bielicka/Opis pomnika:
wikipedia.org