4 latka już za nami
Już tradycyjnie dźwięk dzwonka sprezentowanego przed laty dla Redakcji, oznajmił przybyłym gościom rozpoczęcie 4 urodzin Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej. We wdzięczną rolę dzwonnika Na Farnej wcielił się Redaktor Naczelny Henryk Sierzputowski. Po nim głos zabrał Wydawca – Mariusz Patalan, który oficjalnie powitał grono miłośników historii ziemi łomżyńskiej, którzy skorzystali z zaproszenia twórców serwisu historycznego. Twórcy historycznej inicjatywy słowa uznania i podziękowania skierowali przede wszytkim do czytelników, współpracowników oraz przyjaciół, dzięki którym są motywowani do pracy nad rozwojem portalu. Wśród przybyłych gości pojawili się wierni sympatycy i współpracownicy serwisu w osobach Janusz Cholewicki, Zdzisław Kalinko, Sławomir Zgrzywa, O. Jan Bońkowski, Andrzej Wszeborowski, Adam Wykowski, Andrzej Skarzyński, Pani Gorczyńska, Czesław Rybicki, Adam Wójcik, Krzysztof Juszkowski, Wojciech Winko, Jadwiga i Tadeusz Serafin.
Dzięki Wam – naszym czytelnikom, redaktorom, współpracownikom, często przypadkowo napotkanym osobom i miłośnikom historii zawdzięczamy tak dynamiczny rozwój Serwisu oraz tą nieustającą motywację do dalszej pracy. To dzięki ludziom Serwis tworzy nową historię poprzez archiwizację i publikowanie Waszych wspomnień, dokumentacji, książek… Dziękujemy, że jesteście z nami! – zgodnie stwierdzili twórcy serwisu historycznego.
Tradycyjnie, po miłych słowach powitania wzajemne życzenia złożyli sobie obaj potrójni solenizanci. Los bowiem zrządził, że dokładnie w dniu urodzin serwisu historialoza.pl jego twórcy obchodzą również swoje imieniny.
Zapraszamy wszystkich
– Co roku zapraszamy wszystkich naszych czytelników oraz sympatyków historii do udziału we wspólnym świętowaniu urodzin. W ten sposób chcemy Wam podziękować, że jesteście z nami i jednocześnie pragniemy zrzeszać fizycznie grono osób, którym historia Łomży nie jest obojętna – mówił Mariusz Patalan
W imieniu współpracującego z serwisem Łomżyńskiego Bractwa Historycznego głos zabrał Starszy Bractwa Czesław Rybicki, który wyraził serdeczne uznanie dla wysiłku jego twórców włożonego w pracę nad portalem.
– Wielu użytkowników portalu, w tym również według mojej wiedzy osoby z tytułami naukowymi często zagląda na Serwis. Niejednokrotnie mogą oni uzyskać nowe historyczne informacje źródłowe, jak również skonfrontować swoją wiedzę z zamieszczonym na serwisie wiarygodnymi i często autorskimi materiałami historycznymi – konstantował z uznaniem Starszy Bractwa.
Podkreślił także, że zarówno Henryk i Mariusz są równocześnie założycielami – ławnikami Bractwa, a istniejąca wspólnota celów historycznych przekłada się na wzajemną z Bractwem wzorową współpracę w zakresie upamiętniania ważnych dla ziemi łomżyńskiej zdarzeń, sylwetek i historii.
Dobra współpraca
Obecny na miłej uroczystości historyk Sławomir Zgrzywa przekazał twórcom historialomza.pl życzenia od urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – Delegatury Łomżyńskiej.
– Z serwisem współpracujemy od dawna, cieszymy się, że materiały źródłowe dotyczące historii ziemi łomżyńskiej dzięki historialomzy.pl mogą być udostępnione rzeszy użytkowników. Ze swej strony mogę dodać, że z racji rzetelnej faktografii, bogactwa i swobody dostępu do zawartych na stronie serwisu treści, często w naszym urzędzie sami z tego serwisu korzystamy. Przyjmijcie od naszego urzędu serdeczne gratulacje i zapewnienie, że zawsze możecie liczyć z naszej strony na dobrą współpracę i wzajemną wymianę informacji – powiedział na koniec swojego miłego przesłania.
Sławomir Zgrzywa przekazał także obecnym niezwykle cenne słowa i życzenia od wielce zasłużonej dla uwiecznienia naszej regionalnej spuścizny dziejów Pani Donaty Godlewskiej. Złożyła ona również na jego ręce wspaniały dar dla członków Bractwa oraz miłośników historii związanych z serwisem historycznym. Kolekcja około 40. przedwojennych zdjęć obrazujących sceny z życia naszej społeczności, już niedługo bedzie mogła ucieszyć na stronie serwisu oko każdego miłośnika naszej historii.
Historyczna promocja Łomży
Prowadzący uroczystość Mariusz Patalan podczas krótkiego podsumowania ubiegłorocznych dokonań zespołu redakcyjnego serwisu historialomzy.pl, zaprezentował imponujące wyniki czytelnictwa jego użytkowników.
– Tylko w zeszłym roku nasz portal odwiedziło ponad 72 tys. osób, z czego ok. 48 tys. to nowi użytkownicy. Bardzo interesującym jest fakt, że po 4 latach działalności portalu największa liczba odwiedzających nas czytelników – prawie 18 tyś. pochodzi z miasta Warszawy. To blisko o 1000 osób więcej niż z Łomży. Podejrzewam, że wynik ten w dużej mierze spowodowany jest otrzymaniem wyróżnienia projektu historialomzy.pl w doborowym gronie laureatów V edycji Dorocznej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Ogólnopolski konkurs pod patronatem Narodowego Centrum Kultury i Polskiego Komitetu ds. UNESCO pokazał, że jako mieszkańcy Łomży nie mamy powodu do wstydu. Wspaniała ocena ogólnopolskiego jury, jest również sukcesem wszystkich naszych współpracowników i użytkowników – powiedział wydawca portalu.
Kolejną ciekawą statystyką był znaczny skok oglądalności Serwisu na telefonach komórkowych i tabletach z 300 do 1300 czytelników w tym roku. Takie dane zdaniem Mariusza Patalana dają ważną wiedzę i podpowiedź w którym kierunku należy rozwijać technicznie portal i jakie są oczekiwania czytelników. Wydawca pochwalił się tez gościom, że pod koniec ubiegłego roku udało się przygotować specjalną lekką mobilną wersję właśnie dla nowoczesnych użytkowników korzystających z internetu w telefonach.
Wspomnień czar
Po prezentacji zaproszeni goście obejrzeli wspomnieniowy materiał filmowy przygotowany przez Studio Skorpion, przedstawiający skrót z uroczystości odsłonięcia i poświęcenia na terenie łomżyńskich koszar upamiętnienia w Łomży Tablicy Pamięci Czynu Legionowego.
Wielki wkład w realizację tego upamiętnienia wniosło przy udziale serwisu historialomzy.pl Łomżyńskie Bractwo Historyczne. Dzięki dobrej współpracy została pomyślnie sfinalizowana zbiórka publiczna, a nasza społeczność mogła spłacić po prawie 100 latach wielki dług honorowy wobec Legionistów Piłsudskiego, dzięki którym Polska zaistniała po latach zaborów na mapach świata.
W kolejną podróż w czasie zabrał wszystkich obecnych znany łomżyński kolekcjoner Zdzisław Kalinko. Jego historyczna swada i wiedza sprawiła, że obszerny multimedialny pokaz pocztówek i podróż historyczna ulicami miasta Łomży minął obecnym jak jedna chwila. Gorący aplauz obecnych był żywym świadectwem uznania dla erudycji i wiedzy “naszej żywej łomżyńskiej encyklopedii”.
Kolejną atrakcją Dnia Urodzin była prezentacja artefaktów historycznych kolekcjoner i miłośnik historii Andrzeja Wszeborowskiego oraz znakomitego Łomżanina O. Jana Bońkowskiego. Andrzej Wszeborowski zaprezentował i przybliżył historię broni kłujnej i siecznej będącej na wyposażeniu wojsk carskich oraz oryginalny “jatagan” – broń wschodnią wykonaną ze stali damasceńskiej kutej, w zaginionej już technologii “bułatu”. O. Jan Bońkowski zaprezentował zaś szereg historycznych pamiątek związanych z bogatą historią swojego życia.
100 lat
Na zakończenie oficjalnej części jubileuszu, już tradycyjnie nie obyło się bez urodzinowego szampana i pysznego tortu urodzinowego, który w tym roku był prezentem od lokalnego Serwisu Informacyjnego MyLomza.pl.
Gromko odśpiewane “100 lat” i jak zwykle świetny w smak potraw przygotowanych przez właścicieli “Restauracji Na Farnej“, zostanie na długo w pamięci obecnych na 4. urodzinach Serwisu Historycznego www.historialomzy.pl.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Ok6PkZaMhMw[/youtube]
fot. Ola Gierwat, Adam Wójcik
2 comments
Piękna impreza i WIELKIE BRAWA dla tego unikalnego serwisu. Róbcie dalej swoją robotę.
Z okazji 4 urodzin Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej składamy jego Twórcom najlepsze życzenia. Pragniemy podkreślić, że właśnie dzięki portalowi historialomzy.pl – 11 rodzin odnalazło ( po 70-ciu latach) groby swoich bliskich na polanie jeziorkowskiego lasu (o czym kilkakrotnie pisaliśmy w ubiegłym roku). Gratulując jubileuszu oraz osiągnięć życzymy wszystkiego co najlepsze, co wartościowe i co odkrywcze….
Jerzy Smurzyński i Beata Sejnowska-Runo