Sensacja archeologiczna w Wiźnie

Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Wiźnie

Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Wiźnie

W trakcie prowadzenia przez specjalistyczną firmę konserwatorską Andrzeja Wszeborowskiego prac restauracyjnych od północnej strony zabytkowego kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Wiźnie wraz z jego ogrodzeniem, ujawniona została XVI wieczna inskrypcja.

W trakcie prowadzenia robót konserwatorskich przy ogrodzeniu kościoła, zostały w ostatnich dniach częściowo odsłonięte przez pracowników firmy konserwatorskiej, dwa kamienne bloki z widocznymi łacińskimi inskrypcjami. Andrzej Wszeborowski, kierując się swoim wieloletnim doświadczeniem zawodowym, natychmiast podjął decyzję o zabezpieczeniu znaleziska archeologicznego oraz powiadomił o nim nadzór konserwatorski. Widoczne napisy wykonane zostały w języku łacińskim, a datowanie wyrycia w kamieniu inskrypcji wskazuje na rok AD 1585.

Kamienne bloki z wyrytą inskrypcją w fundamencie ogrodzenia

Kamienne bloki z wyrytą inskrypcją w fundamencie ogrodzenia

Fragment inskrypcji obrazujący Herb Dąbrowa

Fragment inskrypcji obrazujący Herb Dąbrowa

Średniowieczna inskrypcja widoczna jest na dwóch umieszczonych obok siebie kamiennych blokach stanowiących frontową część fundamentu ogrodzenia kościoła, które pierwotnie stanowiły prawdopodobnie XVI wieczną kamienną tablicę fundacyjną. W chwili obecnej trwają prace nad odczytaniem łacińskiego napisu umieszczonego przez nieznanego autora, który pod inskrypcją wyrył oznaczenie rodowe herbu Dąbrowa. Tajemnicą na razie pozostaje zarówno charakter tablicy inskrypcyjnej, miejsce jej pierwotnego posadowienia, osoba wymienionego w niej dostojnika, jak również okoliczności umieszczenia jej części w fundamentach ogrodzenia kościoła. 

 

Kamień w ogrodzeniu kościoła z elementem innej inskrypcji

Kamień w ogrodzeniu kościoła z elementem innej inskrypcji

Szczegółowe oględziny ogrodzenia wokół kościoła ujawniły przynajmniej jeszcze jeden kamień z wyrytymi średniowiecznymi napisami. Decyzję konserwatorską, co do rodzaju zabezpieczenia znaleziska oraz ewentualnego jego trwałego uwidocznienia, podejmie w najbliższych dniach Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku.

Redakcji serwisu historycznego historialomzy.pl oraz współpracującemu z portalem środowisku historycznemu zrzeszonemu w Łomżyńskim Bractwie Historycznym, wypada mieć nadzieję na podjęcie przez konserwatora decyzji o trwałym udostępnieniu dla szerokiego spektrum społecznego reliktu poświadczającego średniowieczną historię Wizny, a sama inskrypcja z pewnością stanowić może nie lada atrakcję turystyczną.

Górna część inskrypcji

Górna część inskrypcji

Dolna część inskrypcji

Dolna część inskrypcji

 /red. Wojciech Winko/


Partner serwisu historycznego Ziemi Łomżyńskiej historialomzy.pl:
PARTNERZabytki Ziemi Łomżyńskiej
https://www.facebook.com/groups/1643764569210873/?fref=ts

5488 Ogólnie 2 Dziś
  
 

4 Komentarzy

 1. Avatar
  16 września 2016  6:38 przez Dariusz Odpowiedz

  Nie jest to sensacja.Już 40 lat temu jako mały chłopiec często bawiłem się w obrębie tego kościoła i widziałem te napisy tylko wtedy nie budziły one takich sensacji. Były. I były wtedy również widoczne. Nie zaliczałbym tego do odkryć tylko do zaniedbań poprzedniego konserwatora zabytków.

  • bratko
   16 września 2016  11:12 przez bratko Odpowiedz

   Jak rozumiem Panie Darku pochodzi Pan z Wizny. Przyjmijmy więc, że sensacja archeologiczna ma już swój godny 40-letni rodowód. Liczę też na to, że przyłączy się Pan do tych potomków dawnych mieszkańców tej ziemi, którzy będą wspomagać wszelkie inicjatywy budujące naszą podmiotowość i pamięć o naszych przodkach. Dziękuję Panu za głos w dyskusji.

 2. Avatar
  16 września 2016  9:37 przez paweł Odpowiedz

  herb podkowa z ziem ciechanowskich

 3. Avatar
  9 października 2016  15:56 przez piotr Odpowiedz

  fajne znalezisko. wizna kryje wiele nieodkrytych ciekawych miejsc . herb dąbrowa kojarzy mi się z horągwią dombrowa która brała udział w bitwie pod grundwaldem, ziemia wiska dana była Krzyżaków w zastaw i stad moje podejrzenia ze do horągwiami przyłączali się i z wizny i okolic woje by Krzyżaków (okupantow) pokonać ..... jak czytamy w kronikach zaraz po bitwie częste wizyty królów i osadnictwo wzmożone . ... być może kamień ten z herbem ma jakiś związek.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar