„Srebro nie złoto” dla seniorki z Łomży

Symboliczna nagroda konkursu wręczana jego laureatom.

Prowadzony od kilku lat konkurs literacki dla seniorów „Srebro nie złoto”, ma już swoją renomę i skierowany jest do ogółu mieszkańców województwa  podlaskiego, bądź też do osób posiadających z nim związki.
Jego organizatorami są stowarzyszenie Szukamy Polski oraz Podlaska Redakcja Seniora, a współorganizatorami: Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego w Białymstoku oraz Polskie Radio Białystok. Samorządowym organem wspierającym ideę konkursu jest Marszałek Województwa Podlaskiego.

Dwukrotnie wzięła w nim udział seniorka z Łomży Danuta Waśko, która w III. edycji – listopad 2017 otrzymała Wyróżnienie Specjalne za utwór pisany prozą „Moje …dziesiąt kilka lat”. W rok później jej utwór „Moja przygoda z pewnym akordeonem” uzyskał już II. miejsce.
Warto tutaj przytoczyć uzasadnienie dla przyznania tej nagrody: „Za wzruszającą opowieść nie tylko o akordeonie podarowanym przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, ale pełną pasji i historycznych szczegółów relację z długiego ponad osiemdziesięcioletniego „życia” instrumentu, który także tworzył i scalał rodzinę. Za literacką (i muzyczną) umiejętność przenoszenia pamięci dla kolejnych pokoleń. I za przywoływanie historii zapisanej nie tylko na kartach, ale także w „galeryjce z kości słoniowej”, na której grali ci, którzy już odeszli.”

Utwór ten za zgodą autorki, w którym opisała niezwykłe związki akordeonu „Piłsudskiego” z dziejami swojej rodziny (ojciec autorki był członkiem orkiestry 33 Pułku Piechoty), został przedrukowany na stronach naszego portalu https://historialomzy.pl/akordeon-od-marszalka-jozefa-pilsudskiego/, a jego autorce nasza redakcja życzy następnych twórczych osiągnięć na literackim polu.
/red/

Danuta Waśko w trakcie pracy twórczej. /fot. z archiwum domowego Danuty Waśko/

222 Ogólnie 1 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar