Super Lomza o historialomzy.pl

Drugi roczek portalu historialomzy.pl – rozmowa z redaktorem naczelnym Henrykiem Sierzputowskim oraz wydawcą Mariuszem Patalan.

Super Łomża: Panowie dziś serwis historyczny poświęcony Łomży obchodzi swoje drugie urodziny. Proszę nam przypomnieć skąd pomysł na portal o takim charakterze?

Mariusz Patalan: Pomysłodawcą jest Pan Henryk Sierzputowski, który dwa lata temu wpadł na pomysł, żeby stworzyć taki serwis. Zarezerwował domenę, wykupił portal, znalazła się grupa osób, która mu w tym pomogła.

Skąd pomysł? Wcześniej na jednym z łomżyńskich forum był temat, który dotyczył zagadek historycznych dotyczących Łomży, gdzie Pan Henryk po raz pierwszy pozostawiał swoje tematy dotyczące miejsc historycznych, różnych rzeczy związanych z dawną Łomżą, pocztówki, zdjęcia, zagadki łomżyńskie. Właśnie od tego rozpoczęła się jego pasja, którą przełożył na serwis historyczny.

Henryk Sierzputowski: Ja chciałbym zaznaczyć, że gdyby nie Mariusz, tego portalu by nie było. Mimo, że na początku było kilku chętnych do jego tworzenia, to został tylko Mariusz. Na razie jesteśmy tylko we dwóch, ale jest wszystko na dobrej drodze by to się zmieniło. Pozyskaliśmy materiały od Pana Jerzego Smurzyńskiego, który napisał książkę pt. „Czarne lata na Ziemi Łomżyńskiej”. Każdy z jej rozdziałów był publikowany już na naszym portalu. My jako pierwsi to zrobiliśmy.

Super Łomża: Panowie a jaki był ten pierwszy rok funkcjonowania Waszego portalu? Co udało się zrobić, czego dokonać ale i czego nie zdążyliście jeszcze zrealizować?

Mariusz Patalan: Jeśli chodzi o sprawy techniczne portalu, to od samego początku dużo się tam zmienia. Dostosowujemy serwis pod użytkowników i pod trendy obecne w internacie. Od samego też początku chcieliśmy by ten portal nie był tylko miejscem do czytania ale przede wszystkim był miejscem, gdzie można pisać, komentować, zostawiać swoje informacje, wysyłać zdjęcia, publikować. Naszym założeniem było stworzenie portalu, który miałby być miejscem spotkań wszystkich fanów historii. W tym roku cieszy nas najbardziej oglądalność. Jako administrator zerkam w statystyki i widać, że tych oglądających mamy coraz więcej.

Niestety nie udało nam się ruszyć z quizami tematycznymi, które miały być formą zabawy zarówno dla ludzi starszych jak i młodszych. Można byłoby wtedy sprawdzić w nich swoją wiedzę historyczną może nie taką dogłębną ale powierzchowną, przynajmniej z historii Łomży. Nie udało nam się też ruszyć z kanałem telewizyjnym o charakterze historycznym. Byłaby to ciekawa forma. Ponieważ jesteśmy wzrokowcami i myślę, że czytanie książek zwłaszcza dla młodych czytelników nie rzadko jest problemem. A oglądając wywiad historyczny na pewno łatwiej byłoby przyswoić te informacji. Mamy nadzieję, że w tym roku zrobimy duży krok. Cały czas szukamy wolontariuszy, my także pracujemy społecznie, którzy pomogli by nam rozwijać serwis.

Super Łomża: Jakie dokładnie informacje mogą znaleźć na portalu historialomzy.pl użytkownicy z Łomży i z całego kraju?

Henryk Sierzputowski: Portal nie dotyczy samej Łomży. Wiadomo przecież, że Ziemia Łomżyńska to też powiat kolneński, zambrowski, wysokomazowiecki a nawet ostrołęcki. Znajdziemy tam informacje już z X-XI wieku. Poznamy tam historię grodu w Starej Łomży na Górze Królowej Bony. Są informacje o pierwszych w naszym regionie kościele na Wzgórzu św. Wawrzyńca. I oczywiście wszystkie najważniejsze fakty z dalszej historii. Zatem i zabory, II Wojna Światowa, czyli wszystko co do tej pory działo się w Łomży i Ziemi Łomżyńskiej

Super Łomża: Panowie, czy użytkownicy chętnie zamieszczają na portalu swoje informacje?

Henryk Sierzputowski: Jest trochę komentarzy. Użytkownicy są bardzo spostrzegawczy. W razie ewentualnych pomyłek szybko interweniują.

Super Łomża: Skąd czerpiecie materiały do serwisu?

Mariusz Patalan: M.in. nawiązujemy współpracę z ludźmi, którzy pamiętają tamte czasu i są kopalnią wiedzy, poza tym  z książek poświeconych Łomży. Trzeba  przeczytać ich naprawdę dużo.

Super Łomża: A Łomżyniacy chętnie udzielają wam takich informacji?

Henryk Sierzputowski: Oj różnie z tym bywa. Są tacy, którzy chętnie ale są i tacy, którzy oczekują za przekazane fakty korzyści finansowych.

Super Łomża: Kim są Wasi użytkownicy? To młodsze czy raczej starsze pokolenie?

Mariusz Patalan: Myślę, że są to przede wszystkim starsze osoby choć oczywiście nie brakuje też młodszych internautów.

Super Łomża: My ze swojej strony życzymy w dniu II urodzin serwisu historialomzy.pl realizacji planów i owocnej pracy oraz ciekawych pomysłów. Dziękuję za rozmowę.

Dziękujemy.

1795 Ogólnie 1 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Krew na bruku.

Muzeum Diecezjalne,  Łomżyńskie Bractwo Historyczne i Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe serdecznie zapraszają na prezentację filmu  " Krew na Bruku. Grodno 1939"  w reżyserii Rob[...]