“Szkolne Słowiki” to chór ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Jeziorku, którego założycielem i opiekunem jest pani Beata Sejnowska – Runo. Występ “Szkolnych Słowików” stanowi nieodłączną część każdej uroczystości w Miejscu Pamięci Narodowej, jakim jest Cmentarz na Leśnej Polanie w Lesie Jeziorkowskim. Chór obchodzi w tym roku 10 lat swojego istnienia i kilka dziewcząt (absolwentki, obecnie gimnazjalistki) przygotowało niespodziankę dla swojej Pani.
Uznaliśmy, że warto (a nawet trzeba) napisać na Serwisie Historycznym kilka słów o tym, bo dziesięcioletnia aktywna działalność chóru “Szkolne Słowiki” to też cząstka historii Ziemi Łomżyńskiej.
Poniżej prezentujemy dwa artykuły pani Beaty. Pierwszy dotyczy wyżej wspomnianej niespodzianki. Drugi – to historia jej chóru.
Redakcja
Niespodzianka na dziesięciolecie chóru
To był zwyczajny piątek (12 kwietnia 2013 roku). Zajęcia w szkole kończyły się, jak co tydzień, dwugodzinną próbą chóru. Właśnie zamierzałam włączyć wersję instrumentalną piosenki, którą tego dnia mieliśmy ćwiczyć, gdy usłyszałam, dobiegające z tyłu: „Dzień dobry, proszę pani”. Jakież było moje zdumienie, gdy ujrzałam trzy nasze absolwentki, obecnie gimnazjalistki, uczennice kl. II e Publicznego Gimnazjum w Piątnicy: Natalię, Agnieszkę i Marysię, stojące w drzwiach mojej klasy ze wspaniałym piętrowym tortem, na którym widniał napis „10 lat chóru”.
Dziewczęta należały do chóru „Szkolne Słowiki” począwszy od klasy I szkoły podstawowej, mało tego, dotąd aktywnie uczestniczą, aczkolwiek gościnnie, w koncertach chóru, ilekroć zaproszę je do współpracy. Czują się z nim emocjonalnie związane. W głębi duszy nie przestały być Słowikami, bo trzeba wiedzieć, że „Szkolne Słowiki” to nie tylko chór, to pewien system wartości, który w ciągu tych 10 lat udało nam się wypracować. To postawa pracowitości i systematyczności. To talent, twórczość i odpowiedzialność. To radosne przeżywanie piękna w atmosferze wzajemnej akceptacji, szacunku i współpracy.
Natalia, Agnieszka i Marysia chciały to swoje przywiązanie i tę swoją wdzięczność jakoś wyrazić, zwłaszcza że w bieżącym roku szkolnym chór „Szkolne Słowiki” obchodzi okrągłą rocznicę istnienia.
Niespodziankę zaplanowały z miesięcznym wyprzedzeniem. Zaprosiły do współpracy jedną z mam, która zrobiła na tę okazję przepiękny, okazały i doskonały w smaku tort. Poprosiły ją, by w dniu 12 kwietnia bieżącego roku, o godz. 12.30 dostarczyła tort do szkoły, gdzie one już czekały. Pilnie strzegły swojego sekretu na każdym etapie konspiracji, dlatego niespodzianka była tym większa i wspanialsza.
Wkroczyły do klasy z radością. Jeszcze większą radość okazały Słowiki, mile zaskoczone niespodziewaną wizytą swoich starszych koleżanek. Wśród aplauzu, okrzyków radości i wzajemnych uścisków zaczęła się prawdziwa uczta i wspomnienia… Nie obyło się też bez sesji zdjęciowej. Wzruszyłam się do łez. Dziewczęta pomyślały o wszystkim, również o napojach, kubeczkach i wafelkach do tortu. Takie właśnie są te moje Słowiczki. Umieją zachować się w każdej sytuacji. Ponadto są twórcze, spontaniczne i niezwykle empatyczne. Brawo dziewczyny! Tak trzymać! Jestem z was dumna. A nade wszystko jestem dumna z tego, że myślicie o innych i nadal czujecie się „Szkolnymi Słowikami”.
Beata Sejnowska – Runo, opiekun chóru „Szkolne Słowiki”
Historia chóru „Szkolne Słowiki” – nasza historia …
W bieżącym roku chór „Szkolne Słowiki” ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku będzie obchodził dziesięciolecie swojej działalności. Powstał we wrześniu 2003 roku z inicjatywy naszej pani dyrektor Haliny Chełstowskiej, która od początku istnienia chóru szkolnego służy nam wsparciem i pomocą. Ja mam przyjemność od samego początku prowadzić ten chór, co sprawia mi niezwykle dużo radości i nader często dostarcza poczucia satysfakcji z osiągnięć moich Słowików.
Na początku, by należeć chóru starczyły wyłącznie dobre chęci. W miarę upływu lat podnosiliśmy poprzeczkę. Obecnie każdy kandydat ma zaprezentować się w przygotowanym przez siebie repertuarze oraz pomyślnie przejść przez otrzęsiny, czyli próbę ognia i wody! Nie każdemu to się udaje, więc ci wszyscy, którzy obecnie z dumą prezentują się w składzie chóru to wybrańcy losu, prawdziwi szczęściarze, „sama śmietanka” – jak często mówię o swoich chórzystach.
Nie wypadliśmy wcale sroce spod ogona, gdyż posiadamy zarówno swoją nazwę – wybraną głosami większości w efekcie ogłoszonego konkursu, jak również swój hymn. Z dumą nazywamy się: „Szkolne Słowiki” i tak właśnie o nas mówią. Hymn chórzysty to efekt pracy dwóch koleżanek Pauliny Bajkiewicz i Izabeli Chełstowskiej. Wszyscy przestrzegamy także opracowanego wspólnymi siłami kontraktu chórzysty.
Przykazania „Szkolnych Słowików”
Każdy kto chce być dobrym chórzystą musi koniecznie przestrzegać następujących „Przykazań chórzysty”:
- Nadmierne gadulstwo urodzie szkodzi, a śpiew niewątpliwie życie słodzi.
- Uważaj na gardło młody, powstrzymaj wilczy apetyt na duże lody.
- Musisz być pamiętliwy i do uczenia tekstów na pamięć niezwykle skwapliwy.
- Sukces to twój przyjaciel, chyba że los chce inaczej.
- Systematyczne uczęszczanie na chór będzie twoim przeznaczeniem, a nie pani pobożnym życzeniem.
- Będziesz czuł się na chórze swojsko i wesoło, i codziennie rano śpiewał „Witaj, kochana szkoło!”
- Kiedy zaś brzuch będzie cię bolał – dla zdrowotności zaśpiewaj: „do, re, mi, fa, sol, la”.
- Fasolę, a nawet zielony groszek chętnie w domu zajadaj, ale pamiętaj – na chórze nigdy po próżnicy nie gadaj!
- Śpiewaj chętnie i do woli, aż cię porządnie głowa rozboli.
- I nawet jeśli twoje śpiewanie innym przypomina ryk bawoli, to śpiewaj sobie często i gęsto, śpiewaj od serca aż do nerek, zwłaszcza gdy wyjdziesz na długi spacerek.
Przykazania to nasze drogowskazy, ale tymczasem skupmy się na chwilę na pracy i osiągnięciach, bo przecież 10 lat istnienia skłania do przemyśleń i podsumowań.
Na początku do chóru należały 23 osoby, teraz jest ich 30! Frekwencja na zajęciach i występach jest bardzo wysoka, bo obowiązuje konsekwencja i dyscyplina, skutecznie realizowane w porozumieniu z rodzicami chórzystów. Nie ma mowy o śpiewaniu z kartki. Tekstów uczymy się na pamięć. Wszyscy tej zasady przestrzegają, niektórzy tylko z nieznacznym opóźnieniem, bo przecież każdy szanujący się chórzysta rozumie, że: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”! Dzięki tej złotej zasadzie mamy w repertuarze około 30 pieśni patriotycznych, tyleż samo kolęd i pastorałek, o piosenkach lekkich, łatwych i przyjemnych nie wspominając…
Wieloletnie tradycje
Naszą wizytówką w społeczności lokalnej są trzy poważne inicjatywy, realizowane cyklicznie, co roku, niemal od początku istnienia chóru:
1. Wieczornice patriotyczne, organizowane w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeziorku we współpracy ze strażakami i miejscowym kołem gospodyń wiejskich,
2. Wieczory kolęd i pastorałek w Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz
3. Uroczystości rocznicowe w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku.
To są duże uroczystości, z udziałem zaproszonych gości i społeczności lokalnej, trwające 2-3 godziny. Ponadto śpiewamy w trakcie wszystkich mszy świętych organizowanych w szkole, co ma miejsce cztery razy w roku szkolnym. Poza tym obsługujemy różne apele i uroczystości szkolne.
Śpiewaliśmy dotąd m.in. na:
- Ślubowaniu klas pierwszych, szkolnym spotkaniu wigilijnym, jasełkach i choince noworocznej (rok szkolny 2003/2004),
- apelu z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (2004/2005),
- Dniu Nauczyciela, apelu z okazji Święta Niepodległości, montażu słowno – muzycznym poświęconym pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II, szkolnym Pikniku Rodzinnym klas trzecich, zakończeniu roku szkolnego (2005/2006),
- Pikniku Rodzinnym w Szkole Podstawowej w Jeziorku (2006/2007),
- wigilii szkolnej, szkolnym konkursie kolęd i pastorałek, apelu z okazji kolejnej rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II, podsumowaniu gminnego współzawodnictwa sportowego (2007/2008),
- konferencji międzyszkolnej nauczycieli (2008/2009),
- montażu słowno – muzycznym na rozpoczęciu roku szkolnego „Zaczęło się 1 września 1939 roku”, spotkaniu z Sybirakiem w repertuarze patriotycznym, montażu słowno – muzycznym „Pamiętamy o Katyniu i Ofiarach Smoleńska”(2009/2010),
- montażu słowno – muzycznym o Bł. Karolinie Kózkównie, szkolnych jasełkach,(2011/2012).
W bieżącym roku szkolnym już za nami:
- 18.09.12r. – występ na mszy z okazji rozpoczęcia roku katechetycznego,
- 21.09.12r. – śpiewy i pląsy przy ognisku,
- 2012-11-09 – wieczornica patriotyczna – 9. spotkanie pokoleń w remizie w Jeziorku pn. „W cieniu krematorium”,
- 17.12.12r. – występ na mszy świętej rekolekcyjnej, adwentowej,
- 29.11.12r. – wyjazd do Łomży na koncert „Przechadzki wiedeńskie i okoliczne” w wykonaniu Zespołu Artystycznego Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego,
- 18.01.13r. – ósmy wieczór z kolędą i poezją (a 5. w muzeum) pn. „Aniołowie się radują” w Muzeum Przyrody w Drozdowie,
- 11.-12.03.13 r. –występ na dwóch mszach świętych rekolekcyjnych (rekolekcje wielkopostne).
Planowane jeszcze w tym roku szkolnym występy to:
- Dzień Rodziny- 2013-05-22,
- 10-lecie chóru na ludowo – wieczór wspomnień… – 2013-05-29,
- Uroczyste obchody 70. rocznicy zbrodni na więźniach i inteligencji łomżyńskiej – 2013-06-30.
Sukcesy i osiągnięcia
Chórzyści biorą udział w różnych konkursach wokalnych. Uczestniczą w łomżyńskiej Giełdzie Piosenki, piątnickim Nadnarwiańskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej oraz w gminnym konkursie kolęd i pastorałek w Szkole Podstawowej Olszynach. Wielu z nich ma swoje indywidualne osiągnięcia. Co roku ktoś z nich staje na podium określonego konkursu.
2 grudnia 2006r. w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży odbyła się XIV Giełda Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Dawid Litwiński, uczeń klasy V-tej piosenką „Przed siebie w dal…” wyśpiewał sobie wyróżnienie.
Chórzyści ze szkoły z Jeziorka zajęli następujące miejsca w II edycji konkursu kolęd i pastorałek w SP w Olszynach: /2006-02-24/
- kl. O –III:
w kategorii zespół : I miejsce Żaneta Wazorczykowska i Karolina Tułowiecka,
- kl. IV – VI:
w kategorii wokalista: II miejsce Ilona Borkowska,
w kategorii zespół : I miejsce: Paulina Bajkiewicz i Ewelina Kowalewska.
W XI Nadnarwiańskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej (2006-06-08)
– II miejsce zdobył Dawid Litwiński.
Chórzyści zajęli następujące miejsca w III edycji Konkursu Kolęd i Pastorałek w SP w Olszynach:
- kl. O –III:
w kategorii zespół : I miejsce : Marysia Runo, Ania Tułowiecka i Dominika Domalewska,
- kl. IV – VI:
w kategorii wokalista: I miejsce – Dawid Litwiński
Na XV. GIEŁDZIE PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ w Łomży Dawid Litwiński, chórzysta, uczeń klasy VI-tej, zdobył I miejsce.
Chórzyści zajęli następujące miejsca w IV edycji konkursu kolęd i pastorałek w SP w Olszynach: /2008-01-14/:
- kl. O –III:
w kategorii zespół : I miejsce : Ania Tułowiecka i Dominika Domalewska
- kl. IV – VI:
w kategorii wokalista : I miejsce – Dawid Litwiński
W roku szkolnym 2007/2008 w Nadnarwiańskim Festiwalu – uczennice: Katarzyna Borkowska i Żaneta Wzorczykowska zajęły III miejsce. Natomiast w Konkursie kolęd w SP w Olszynach uczennice: Katarzyna i Agnieszka Borkowskie – zdobyły I miejsce w kategorii duety, II miejsce zajęła Martyna Wądołowska i Patryk Najda , zaś Żaneta Wzorczykowska – II miejsce w kategorii – soliści.
W roku szkolnym 2008/2009 reprezentantki chóru: Katarzyna Borkowska i Żaneta Wzorczykowska zajęły III miejsce w kolejnej edycji Nadnarwiańskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, który odbył się w GOK-u w Piątnicy.
W roku szkolnym 2009/2010 w konkursie kolęd i pastorałek w Olszynach moi chórzyści zdobyli następujące miejsca:
Żaneta Wzorczykowska – I miejsce /soliści/
Martyna Wądołowska – II miejsce /soliści/
Katarzyna i Agnieszka Borkowskie – III miejsce /duety/
W roku szkolnym 2010/2011 na XV. Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Piątnicy Ola Gawrych – wyśpiewała sobie I miejsce, zaś w Międzyszkolnym konkursie kolęd i pastorałek w Olszynach I miejsce zajęły: Martyna i Natalia Wądołowskie /kategoria – duety/, a III miejsce: Agnieszka Kosińska /kategoria: soliści/.
Rok później, w tym samym konkursie wyróżnienie wyśpiewały: Martyna i Natalia Wądołowskie oraz Leyla Odabasi /kategoria – duety/, jak również Agnieszka Kosińska /kategoria: soliści/.
Imprezy integracyjne
Nie tylko pracą żyją „Szkolne Słowiki”. Co roku spotykamy się na ognisku integracyjnym, często połączonym z otrzęsinami organizowanymi przez starsze koleżanki dla nowych członków chóru. W roku szkolnym 2003/2004 odbyło się spotkanie integracyjne z udziałem sześciolatków z Piątnicy.Zorganizowałam dla chórzystów wyjazd do kina na film „Toy Story 3, gratyfikacyjną wycieczkę do Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz wyjazd do Łomży na koncert pn. „Przechadzki wiedeńskie i okoliczne” w wykonaniu Zespołu Artystycznego Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego.
Koncerty na wyjeździe:
- W roku szkolnym 2003/2004 chór wystąpił dla społeczności lokalnej z Jeziorka, a potem Kownat, z repertuarem kolęd i piosenek bożonarodzeniowych,
- Przygotowałam występ chóru na konkursie kolęd i pastorałek (w trakcie obrad jury) w Szkole Podstawowej w Olszynach /08.02.2005r./,
- 6.06.07 r. „Szkolne Słowiki” wystąpiły na XII Nadnarwiańskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w przygotowanym przez siebie koncercie pt. „Piosenka dobra na wszystko” (w trakcie obrad komisji konkursowej),
- Występ na jubileuszu 600-lecia Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy,
- Koncert na pikniku rodzinnym w Olszynach – 08.04.2009r.,
- Występ w trakcie adoracji Obrazu Jezusa Miłosiernego /9.08.2008r./ w kościele w Piątnicy,
- Występ chóru na Pikniku integracyjnym w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Marianowie w programie „Pamięć o Wrześniu 1939 roku nadal żywa” upamiętniającym 70. rocznicę napaści ZSRR na Polskę 17.09.09r.,
- Koncert na dożynkach diecezjalnych na Forcie II w Piątnicy /12.09.2010r./,
- 09.01.2011 – występ chóru na jasełkach w kościele w Piątnicy,
- Montaż słowno – muzyczny o Bł. Karolinie Kózkównie, który także zaprezentowaliśmy 23.10.11r. podczas mszy św. w piątnickim kościele,
- Chór „Szkolne Słowiki” w repertuarze patriotycznym wystąpił gościnnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy dnia 10 listopada 2011 r.,
- 08.01.2012r. – chór „Szkolne Słowiki” zaprezentował się w repertuarze pastorałkowo – kolędowym na mszy św. w Piątnicy,
- 20.01.12r. – chór wystąpił w koncercie charytatywnym dla małego Kubusia w Publicznym Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy.
Przeważająca część chórzystów – naszych absolwentów kontynuuje przygodę z chórem na kolejnych etapach edukacyjnych, w gimnazjum i szkole średniej. Niektórzy zdobywają laury na scenie krajowej , nagrywają utwory, są prezentowani w mediach np. Dawid Litwiński i Beata Borkowska.
Najsłynniejszy „Słowik”:
Jak dotąd, najbardziej rozpoznawalnym naszym chórzystą jest Dawid Litwiński, który już w szeregach chóru „Szkolne Słowiki” osiągał sukcesy niemal w każdym konkursie wokalnym i na każdym szczeblu, o czym pisałam wyżej. A zaczynał mając 6 lat! Pierwszym jego publicznym występem był udział w Nadnarwiańskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, na którym zwyciężył w swojej kategorii. Jeden z jurorów, wręczając mu wówczas nagrodę rzekł: „Dawid już jest na wyższym poziomie śpiewania. On nie tylko śpiewa, on bawi się piosenką!”
Kończąc podstawówkę Dawid marzył o kontynuacji przygody ze śpiewaniem, co oczywiście było możliwe w gimnazjum. W roku 2007 osobiście zarekomendowałam go panu Bernardowi Karwowskiemu, który przyjął go do łomżyńskiego Studia Piosenki POPART. Tam kariera wokalna Dawida nabrała rozpędu.
Osiągnięcia Dawida na etapie nauki w gimnazjum:
- 2008 r. – II miejsce w XVI Giełdzie Piosenki Dziecięcej
- 2009 r. – III miejsce w kat. szkół gimnazjalnych 4. Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej TEN TON, piosenki Marka Dutkiewicza.
- III miejsce w III Konkursie Piosenki Patriotycznej „Polska to my” na szczeblu wojewódzkim w kategorii szkół gimnazjalnych
- II miejsce w XVII Giełdzie Piosenki Dziecięcej
- 2010 r. – II miejsce w kat. Szkół gimnazjalnych 5. Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej TEN TON piosenki Jarosława Kukulskiego
- II miejsce w XVII Regionalnym Konkursie Piosenki Grajewo 2010
- 2011 r. – Dyplom za prezentację w ramach 6. Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej TEN TON
Obecnie Dawida Litwińskiego zna już cała Polska. Jest uczniem II klasy Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. Marii Konopnickiej w Łomży. W 2012 roku wystąpił w zespole Juli w III. edycji popularnego rozrywkowego programu telewizyjnego „Bitwa na głosy”. Swoje pasje muzyczne realizuje i rozwija w zespole „Looking 4”, który współtworzy wraz z kolegami. 23 lutego 2013 roku zespół wydał swój debiutancki singiel „Nie daj mi zapomnieć”. Materiał opublikowano w sieci. Został bardzo miło przyjęty przez pierwszych fanów. Jesteśmy ogromnie dumni z Dawida i życzymy mu kolejnych sukcesów na ścieżce kariery wokalnej, która stwarza mu możliwość samorealizacji i daje poczucie szczęście.
Małe podsumowanie
To, że chór „Szkolne Słowiki” prężnie działa, że motywacja i frekwencja członków chóru utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie (nieodmiennie od lat), zawdzięczam solidnej, pełnej twórczego zaangażowania, pracy moich uczniów oraz wspaniałej współpracy z ich rodzicami. Jednym i drugim, z całego serca, dziękuję!
Moim chórzystom życzę wytrwałości w realizacji ich pasji i zdolności muzycznych, ich rodzicom – kontynuacji efektywnej współpracy ze szkołą , a sobie – zdrowia. Mam nadzieję, że wszystko co ponadto, zdobędziemy ciężką pracą, która zawsze, prędzej czy później, zamienia się w cudowną satysfakcję z osiągnięć.
Beata Sejnowska – Runo, opiekun chóru „Szkolne Słowiki”