„Szkolne Słowiki”

„Szkolne Słowiki” to chór ze Szkoły Podstawowej im. Władysława  Broniewskiego w Jeziorku, którego założycielem i opiekunem  jest pani Beata Sejnowska – Runo. Występ „Szkolnych Słowików” stanowi  nieodłączną część każdej uroczystości w Miejscu Pamięci Narodowej,  jakim jest  Cmentarz na Leśnej Polanie w Lesie Jeziorkowskim. Chór obchodzi w tym roku 10 lat swojego istnienia i kilka dziewcząt (absolwentki, obecnie gimnazjalistki) przygotowało niespodziankę dla swojej Pani.

Uznaliśmy, że   warto (a nawet trzeba) napisać na Serwisie Historycznym  kilka słów o tym, bo dziesięcioletnia aktywna działalność chóru „Szkolne Słowiki”  to też cząstka historii Ziemi Łomżyńskiej.

Poniżej prezentujemy dwa artykuły pani Beaty. Pierwszy dotyczy wyżej wspomnianej niespodzianki. Drugi – to historia jej chóru.

Redakcja

 

Niespodzianka na dziesięciolecie chóru

To był zwyczajny piątek (12 kwietnia 2013 roku). Zajęcia w szkole kończyły się, jak co tydzień,  dwugodzinną próbą chóru. Właśnie zamierzałam włączyć wersję instrumentalną piosenki, którą tego dnia mieliśmy ćwiczyć, gdy usłyszałam, dobiegające z tyłu: „Dzień dobry, proszę pani”. Jakież było moje zdumienie, gdy ujrzałam trzy nasze absolwentki, obecnie gimnazjalistki, uczennice kl. II e Publicznego Gimnazjum w Piątnicy:  Natalię, Agnieszkę i Marysię, stojące w drzwiach mojej klasy ze wspaniałym piętrowym  tortem, na którym widniał napis „10 lat chóru”.

Dziewczęta należały do chóru „Szkolne Słowiki” począwszy od klasy I szkoły podstawowej, mało tego, dotąd aktywnie uczestniczą, aczkolwiek gościnnie, w koncertach chóru, ilekroć zaproszę je do współpracy. Czują się z nim emocjonalnie związane. W głębi duszy  nie przestały być  Słowikami, bo trzeba wiedzieć, że „Szkolne Słowiki” to nie tylko chór, to pewien system wartości, który w ciągu tych 10 lat udało nam się wypracować. To postawa pracowitości i systematyczności. To talent, twórczość  i odpowiedzialność. To radosne przeżywanie piękna w atmosferze wzajemnej akceptacji, szacunku  i  współpracy.

 

Natalia, Agnieszka i Marysia chciały to swoje przywiązanie i tę swoją wdzięczność jakoś wyrazić, zwłaszcza że w bieżącym roku szkolnym chór „Szkolne Słowiki” obchodzi okrągłą rocznicę istnienia.

Niespodziankę zaplanowały z miesięcznym wyprzedzeniem.  Zaprosiły do współpracy jedną z mam, która zrobiła na tę okazję przepiękny, okazały i doskonały w smaku tort. Poprosiły ją, by w dniu 12 kwietnia bieżącego roku, o godz. 12.30 dostarczyła tort do szkoły, gdzie one już czekały. Pilnie strzegły swojego sekretu na każdym etapie konspiracji, dlatego niespodzianka była tym większa i wspanialsza.

 

Wkroczyły do klasy z radością. Jeszcze większą radość okazały Słowiki, mile zaskoczone niespodziewaną wizytą swoich starszych koleżanek. Wśród aplauzu, okrzyków radości i wzajemnych uścisków zaczęła  się prawdziwa uczta i wspomnienia… Nie obyło się też bez  sesji  zdjęciowej. Wzruszyłam się do łez. Dziewczęta pomyślały o wszystkim, również o napojach, kubeczkach i wafelkach do tortu. Takie właśnie są te moje Słowiczki. Umieją zachować się w każdej sytuacji. Ponadto są twórcze, spontaniczne i  niezwykle empatyczne. Brawo dziewczyny! Tak trzymać! Jestem z was dumna. A nade wszystko jestem dumna z tego, że myślicie o innych i nadal czujecie się „Szkolnymi Słowikami”.

Beata Sejnowska – Runo, opiekun  chóru „Szkolne Słowiki”

Historia chóru „Szkolne Słowiki” –  nasza historia …

W bieżącym roku chór „Szkolne Słowiki” ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku będzie obchodził dziesięciolecie swojej działalności. Powstał we wrześniu 2003 roku  z inicjatywy naszej pani dyrektor  Haliny Chełstowskiej, która od początku istnienia chóru szkolnego służy nam  wsparciem i pomocą. Ja mam przyjemność od samego początku prowadzić ten chór, co sprawia mi niezwykle dużo radości i nader często dostarcza poczucia satysfakcji z osiągnięć moich Słowików.

Na początku, by należeć chóru starczyły wyłącznie dobre chęci. W miarę upływu lat  podnosiliśmy  poprzeczkę. Obecnie każdy kandydat ma zaprezentować się w przygotowanym przez siebie repertuarze oraz pomyślnie przejść przez  otrzęsiny, czyli próbę ognia i wody! Nie każdemu to się udaje, więc ci wszyscy, którzy obecnie  z dumą prezentują się w składzie chóru to wybrańcy losu, prawdziwi szczęściarze, „sama śmietanka” – jak często mówię o swoich chórzystach.

Nie wypadliśmy wcale sroce spod ogona, gdyż posiadamy zarówno swoją nazwę – wybraną głosami większości w efekcie ogłoszonego konkursu, jak również  swój hymn. Z dumą nazywamy się: „Szkolne Słowiki” i tak właśnie o nas mówią. Hymn chórzysty to efekt pracy dwóch koleżanek Pauliny Bajkiewicz i Izabeli Chełstowskiej. Wszyscy przestrzegamy także opracowanego wspólnymi siłami kontraktu chórzysty.

 Przykazania „Szkolnych Słowików”

 Każdy  kto chce być dobrym chórzystą musi koniecznie  przestrzegać następujących „Przykazań chórzysty”:

 1. Nadmierne gadulstwo urodzie szkodzi, a śpiew niewątpliwie życie słodzi.
 2. Uważaj na gardło młody, powstrzymaj wilczy apetyt na duże lody.
 3. Musisz być pamiętliwy i do uczenia tekstów na pamięć niezwykle skwapliwy.
 4. Sukces to twój przyjaciel, chyba że los chce inaczej.
 5. Systematyczne uczęszczanie na chór będzie twoim przeznaczeniem, a nie pani pobożnym życzeniem.
 6. Będziesz czuł się na chórze swojsko i wesoło, i codziennie rano śpiewał „Witaj, kochana szkoło!”
 7. Kiedy zaś brzuch będzie cię bolał – dla zdrowotności zaśpiewaj: „do, re, mi, fa,  sol, la”.
 8. Fasolę, a nawet zielony  groszek chętnie w domu zajadaj, ale pamiętaj – na chórze nigdy po próżnicy nie gadaj!
 9. Śpiewaj chętnie i  do woli, aż cię porządnie  głowa rozboli.
 10. I nawet jeśli twoje śpiewanie innym przypomina ryk bawoli, to śpiewaj sobie często i gęsto, śpiewaj od serca aż do nerek, zwłaszcza gdy wyjdziesz na długi spacerek.

Przykazania to nasze drogowskazy, ale tymczasem skupmy się na chwilę na pracy i osiągnięciach, bo przecież 10 lat istnienia skłania do przemyśleń i podsumowań.

Na początku do chóru należały 23 osoby, teraz jest ich 30! Frekwencja na zajęciach i występach jest bardzo wysoka, bo obowiązuje  konsekwencja i dyscyplina, skutecznie realizowane w porozumieniu z rodzicami chórzystów. Nie ma mowy o śpiewaniu z kartki. Tekstów uczymy się na pamięć. Wszyscy tej zasady przestrzegają, niektórzy tylko z nieznacznym opóźnieniem, bo przecież każdy szanujący się chórzysta rozumie, że: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”!  Dzięki tej złotej zasadzie mamy w repertuarze około 30 pieśni patriotycznych, tyleż samo kolęd i pastorałek, o piosenkach lekkich, łatwych i przyjemnych nie wspominając…

 Wieloletnie tradycje

 Naszą wizytówką w społeczności lokalnej są trzy poważne inicjatywy, realizowane cyklicznie, co roku, niemal od początku istnienia chóru:

 1.      Wieczornice patriotyczne, organizowane w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeziorku we współpracy ze strażakami i miejscowym kołem gospodyń wiejskich,

2.      Wieczory kolęd i pastorałek w Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz

3.      Uroczystości rocznicowe w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku.

To są duże uroczystości, z udziałem zaproszonych gości i społeczności lokalnej, trwające 2-3 godziny. Ponadto śpiewamy w trakcie wszystkich mszy świętych organizowanych w szkole, co ma miejsce cztery  razy w roku szkolnym. Poza tym obsługujemy różne apele i uroczystości szkolne.

 Śpiewaliśmy dotąd m.in. na:

 • Ślubowaniu klas pierwszych, szkolnym  spotkaniu  wigilijnym, jasełkach i  choince noworocznej (rok szkolny 2003/2004),
 • apelu  z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (2004/2005),
 • Dniu Nauczyciela, apelu z okazji Święta Niepodległości, montażu słowno –  muzycznym  poświęconym pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II, szkolnym Pikniku Rodzinnym klas trzecich, zakończeniu  roku szkolnego (2005/2006),
 • Pikniku Rodzinnym w Szkole Podstawowej w Jeziorku (2006/2007),
 •  wigilii szkolnej, szkolnym konkursie kolęd i pastorałek, apelu z okazji kolejnej rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II, podsumowaniu gminnego współzawodnictwa sportowego (2007/2008),
 • konferencji międzyszkolnej nauczycieli (2008/2009),
 •  montażu słowno – muzycznym na rozpoczęciu roku szkolnego „Zaczęło się 1 września 1939 roku”, spotkaniu z Sybirakiem w repertuarze patriotycznym, montażu słowno – muzycznym „Pamiętamy o Katyniu  i Ofiarach Smoleńska”(2009/2010),
 • montażu słowno – muzycznym o Bł. Karolinie Kózkównie, szkolnych jasełkach,(2011/2012).

 W bieżącym roku szkolnym już za nami:

 •  18.09.12r. – występ  na mszy z okazji rozpoczęcia roku katechetycznego,
 • 21.09.12r. – śpiewy i pląsy przy ognisku,
 • 2012-11-09    wieczornica  patriotyczna –  9. spotkanie pokoleń w remizie w Jeziorku pn. „W cieniu krematorium”,
 • 17.12.12r. – występ na mszy świętej rekolekcyjnej, adwentowej,
 • 29.11.12r.  – wyjazd do Łomży na koncert   „Przechadzki wiedeńskie i okoliczne” w wykonaniu Zespołu Artystycznego Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego,
 • 18.01.13r. – ósmy wieczór z kolędą i poezją  (a 5. w muzeum) pn. „Aniołowie się radują” w Muzeum Przyrody w Drozdowie,
 • 11.-12.03.13 r. –występ  na dwóch mszach świętych rekolekcyjnych (rekolekcje wielkopostne).

 Planowane jeszcze w tym roku szkolnym występy to:

 • Dzień Rodziny-  2013-05-22,
 • 10-lecie chóru na ludowo – wieczór wspomnień… – 2013-05-29,
 • Uroczyste obchody 70. rocznicy zbrodni na więźniach i  inteligencji łomżyńskiej – 2013-06-30.

 Sukcesy i osiągnięcia

 Chórzyści biorą udział w różnych konkursach wokalnych. Uczestniczą w łomżyńskiej Giełdzie Piosenki, piątnickim Nadnarwiańskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej oraz w gminnym konkursie kolęd i pastorałek w Szkole Podstawowej Olszynach. Wielu z nich ma swoje indywidualne osiągnięcia. Co roku ktoś z nich staje na podium określonego konkursu.

2 grudnia 2006r. w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży odbyła się XIV Giełda Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Dawid Litwiński, uczeń klasy V-tej piosenką „Przed siebie w dal…” wyśpiewał sobie wyróżnienie.

Chórzyści ze szkoły z  Jeziorka zajęli następujące miejsca w II edycji konkursu kolęd i pastorałek w SP w Olszynach: /2006-02-24/

 •     kl. O –III:

       w kategorii zespół : I miejsce Żaneta Wazorczykowska i Karolina Tułowiecka,

 •     kl. IV – VI:

w kategorii wokalista: II miejsce Ilona Borkowska,

w kategorii zespół :     I miejsce: Paulina Bajkiewicz i Ewelina Kowalewska.

W  XI Nadnarwiańskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej (2006-06-08)

  II miejsce zdobył   Dawid Litwiński.

Chórzyści zajęli następujące miejsca w III edycji Konkursu Kolęd i Pastorałek w SP w Olszynach:

 •     kl. O –III:

w kategorii zespół : I miejsce : Marysia Runo, Ania Tułowiecka i Dominika Domalewska,

 •     kl. IV – VI:

w kategorii wokalista: I miejsce –  Dawid Litwiński

Na  XV. GIEŁDZIE  PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ w Łomży Dawid Litwiński, chórzysta, uczeń klasy VI-tej, zdobył I miejsce.

Chórzyści zajęli następujące miejsca w IV edycji konkursu kolęd i pastorałek w SP w Olszynach: /2008-01-14/:

 •     kl. O –III:

       w kategorii zespół :  I miejsce : Ania Tułowiecka i Dominika Domalewska

 •   kl. IV – VI:

w kategorii wokalista : I miejsce –  Dawid Litwiński

W roku szkolnym 2007/2008 w Nadnarwiańskim Festiwalu – uczennice: Katarzyna Borkowska i Żaneta Wzorczykowska zajęły III miejsce. Natomiast w  Konkursie kolęd w SP w Olszynach uczennice: Katarzyna i Agnieszka  Borkowskie – zdobyły I miejsce w kategorii duety, II miejsce zajęła Martyna Wądołowska  i Patryk Najda ,  zaś Żaneta Wzorczykowska  – II miejsce w kategorii – soliści.

W roku szkolnym 2008/2009 reprezentantki chóru: Katarzyna Borkowska i Żaneta Wzorczykowska zajęły III miejsce w kolejnej edycji Nadnarwiańskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, który odbył się w GOK-u w Piątnicy.                 

W roku szkolnym 2009/2010 w konkursie kolęd i pastorałek w Olszynach moi chórzyści zdobyli następujące miejsca:

Żaneta Wzorczykowska – I miejsce /soliści/

Martyna Wądołowska – II miejsce /soliści/

Katarzyna i Agnieszka Borkowskie – III miejsce /duety/

W roku szkolnym 2010/2011 na XV. Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Piątnicy Ola Gawrych – wyśpiewała sobie I miejsce, zaś w Międzyszkolnym konkursie  kolęd i pastorałek w Olszynach I miejsce zajęły: Martyna i Natalia Wądołowskie /kategoria – duety/, a III miejsce: Agnieszka Kosińska /kategoria: soliści/.

Rok później, w tym samym konkursie wyróżnienie wyśpiewały: Martyna i Natalia Wądołowskie oraz Leyla Odabasi /kategoria – duety/, jak również Agnieszka Kosińska /kategoria: soliści/.

 

Imprezy integracyjne

 Nie tylko pracą żyją  „Szkolne  Słowiki”. Co roku spotykamy się na ognisku integracyjnym, często połączonym z otrzęsinami organizowanymi przez starsze koleżanki dla nowych członków chóru. W roku szkolnym 2003/2004 odbyło się spotkanie integracyjne z udziałem sześciolatków z Piątnicy.Zorganizowałam dla chórzystów wyjazd do kina na film „Toy Story 3, gratyfikacyjną wycieczkę do Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz wyjazd do Łomży na koncert pn.  „Przechadzki wiedeńskie i okoliczne” w wykonaniu Zespołu Artystycznego Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego. 

Koncerty  na wyjeździe:

 •  W roku szkolnym 2003/2004 chór wystąpił  dla społeczności lokalnej z Jeziorka, a potem Kownat,   z repertuarem kolęd i piosenek bożonarodzeniowych,
 • Przygotowałam występ chóru na konkursie kolęd i pastorałek (w trakcie obrad jury) w Szkole Podstawowej w Olszynach /08.02.2005r./,
 • 6.06.07 r. „Szkolne Słowiki” wystąpiły na XII Nadnarwiańskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w przygotowanym przez siebie koncercie pt. „Piosenka dobra na wszystko” (w trakcie obrad komisji konkursowej),
 • Występ na jubileuszu  600-lecia Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy,
 • Koncert na pikniku rodzinnym w Olszynach – 08.04.2009r.,
 • Występ w trakcie  adoracji  Obrazu Jezusa Miłosiernego  /9.08.2008r./ w kościele w Piątnicy,
 • Występ chóru na Pikniku integracyjnym w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Marianowie w programie „Pamięć o Wrześniu 1939 roku nadal żywa” upamiętniającym 70. rocznicę  napaści ZSRR na Polskę 17.09.09r.,
 • Koncert  na dożynkach diecezjalnych na Forcie II w Piątnicy /12.09.2010r./,
 • 09.01.2011  – występ chóru na jasełkach w kościele w Piątnicy,
 • Montaż słowno – muzyczny o Bł. Karolinie Kózkównie, który  także zaprezentowaliśmy 23.10.11r. podczas mszy św. w piątnickim kościele,
 • Chór „Szkolne Słowiki” w repertuarze patriotycznym wystąpił gościnnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy dnia 10 listopada 2011 r.,
 • 08.01.2012r. – chór „Szkolne Słowiki”  zaprezentował się w repertuarze pastorałkowo – kolędowym na mszy św. w Piątnicy,
 • 20.01.12r. – chór wystąpił  w koncercie charytatywnym dla małego Kubusia  w Publicznym Gimnazjum im. Ofiar Katynia  w Piątnicy.

 Przeważająca część  chórzystów – naszych absolwentów  kontynuuje przygodę z chórem na kolejnych etapach edukacyjnych, w gimnazjum i szkole średniej. Niektórzy zdobywają laury na scenie krajowej , nagrywają utwory, są prezentowani w mediach np. Dawid Litwiński i Beata Borkowska.

 Najsłynniejszy „Słowik”:

 Jak dotąd, najbardziej rozpoznawalnym naszym chórzystą jest Dawid Litwiński, który już w szeregach chóru „Szkolne Słowiki” osiągał sukcesy niemal w każdym konkursie wokalnym i na każdym szczeblu, o czym pisałam wyżej. A zaczynał mając 6 lat! Pierwszym jego publicznym występem był udział w Nadnarwiańskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, na którym zwyciężył w swojej kategorii. Jeden z jurorów, wręczając mu wówczas nagrodę rzekł: „Dawid już jest na wyższym poziomie śpiewania. On nie tylko śpiewa, on bawi się piosenką!”

Kończąc podstawówkę Dawid marzył o kontynuacji przygody ze śpiewaniem, co oczywiście było możliwe w gimnazjum. W roku 2007 osobiście zarekomendowałam go panu Bernardowi Karwowskiemu, który przyjął go do łomżyńskiego Studia Piosenki POPART. Tam kariera wokalna Dawida nabrała rozpędu.

Osiągnięcia Dawida na etapie nauki w gimnazjum:

 • 2008 r. – II miejsce w XVI Giełdzie Piosenki Dziecięcej
 • 2009 r. – III miejsce w kat. szkół gimnazjalnych 4. Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej TEN TON, piosenki Marka Dutkiewicza.
 • III miejsce w III Konkursie Piosenki Patriotycznej „Polska to my” na szczeblu wojewódzkim w kategorii szkół gimnazjalnych
 • II miejsce w XVII Giełdzie Piosenki Dziecięcej
 • 2010 r. – II miejsce w kat. Szkół gimnazjalnych 5. Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej TEN TON piosenki Jarosława Kukulskiego
 • II miejsce w XVII Regionalnym Konkursie Piosenki Grajewo 2010
 • 2011 r. – Dyplom za prezentację w ramach 6. Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej TEN TON

Obecnie Dawida Litwińskiego zna już cała Polska. Jest uczniem II klasy Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. Marii Konopnickiej w Łomży. W  2012 roku wystąpił  w zespole Juli  w III. edycji popularnego rozrywkowego programu telewizyjnego „Bitwa na głosy”. Swoje pasje muzyczne realizuje i  rozwija w zespole „Looking 4”, który współtworzy wraz z kolegami. 23 lutego 2013 roku zespół wydał swój debiutancki singiel „Nie daj mi zapomnieć”. Materiał opublikowano w sieci. Został bardzo miło przyjęty przez pierwszych fanów.  Jesteśmy ogromnie dumni z Dawida i życzymy mu kolejnych sukcesów na ścieżce kariery wokalnej, która stwarza mu możliwość samorealizacji i daje poczucie szczęście.

Małe podsumowanie

To, że chór „Szkolne Słowiki” prężnie działa, że motywacja i frekwencja członków chóru utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie (nieodmiennie od lat), zawdzięczam solidnej, pełnej twórczego zaangażowania, pracy moich uczniów oraz wspaniałej współpracy z ich rodzicami. Jednym i drugim, z całego serca, dziękuję!

Moim chórzystom życzę wytrwałości w realizacji ich pasji i zdolności muzycznych, ich rodzicom – kontynuacji efektywnej współpracy ze szkołą , a sobie – zdrowia. Mam nadzieję, że wszystko co ponadto, zdobędziemy ciężką pracą, która zawsze, prędzej czy później, zamienia się w cudowną satysfakcję z osiągnięć.

Beata Sejnowska – Runo, opiekun chóru „Szkolne Słowiki”

 

2521 Ogólnie 1 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar