
„Właśnie tutaj, w Łomży,
kształtowało się moje
powołanie kapłańskie.”
Stefan Kardynał Wyszyński
W TYM BUDYNKU MIEŚCIŁA SIĘ
SZKOŁA HANDLOWA MĘSKA, DO KTÓREJ
W LATACH 1915 – 1917 UCZĘSZCZAŁ
STEFAN WYSZYŃSKI
PÓŹNIEJSZY KARDYNAŁ
PRYMAS TYSIĄCLECIA
NA PAMIĄTKĘ BEATYFIKACJI 12 WRZEŚNIA 2021 ROKU
DIECEZJA ŁOMŻYŃSKA, WŁADZE I MIESZKAŃCY ŁOMŻY
12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w uroczystej oprawie miała miejsce msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej.
Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem na pograniczu Mazowsza i Podlasia, w wielodzietnej rodzinie Stanisława i Julianny Wyszyńskich. Jako kilkunastoletni chłopak w latach 1915 – 1917 pobierał nauki w Łomży w 7-dmio klasowej Szkole Handlowej Męskiej u zbiegu ulic Dwornej i Sadowej, z językiem wykładowym polskim. Jak sam stwierdził w trakcie jednej z wizyt w łomżyńskiej katedrze, to właśnie w Łomży kształtowało się Jego powołanie kapłańskie.
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia została w Łomży uczczona odsłonięciem po uroczystej mszy świętej w dniu 19. października o godz.12 pamiątkowej tablicy, która zawisła na ścianie przy wejściu do budynku, w którym ponad 100 lat temu edukował się bł. Stefan Wyszyński. Pomysłodawcami uwiecznienia wielkiego w dziejach Polski kapłana byli kapucyn Ojciec Jan Bońkowski oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Marian Mieczkowski. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie prezydent Łomży, wieloletnia przewodnicząca oddziału ZNP w Łomży Aleutyna Kołos oraz przedstawiciele szkół łomżyńskich. Inicjatywa uzyskała patronat honorowy prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, jak również finansowe wsparcie miasta Łomży, mieszkańców oraz Diecezji Łomżyńskiej.
Płaskorzeźbę kilkunastoletniego Stefana Wyszyńskiego w gipsie wykonywali absolwenci Akademii Sztuk Pięknych – Alicja Kamieniczna oraz Michał Adamowski z Łomży, tablicę odlała firma z Krakowa, a jej umocowania dokonała firma Andrzeja Wszeborowskiego z Łomży.
/red/
2 comments
W związku ze zbliżającym się frontem, w lutym 1915 roku zaczęto w Łomży ewakuacje urzędów. Zamknięto także rządowe Gimnazjum Męskie i ewakuowano je w głąb Rosji do Kostromy. W czerwcu grupa uczniów przeniosła z budynku Gimnazjum co lepsze przyrządy z gabinetu fizycznego, do pomieszczeń szkoły handlowej na róg ulic Dwornej i Sadowej. Wojska niemieckie wkroczyły do Łomży, o godzinie pierwszej w nocy, 11 sierpnia 1915 roku. 1 września 1915 roku rozpoczął się nowy rok szkolny, już w polskiej Prywatnej Siedmioklasowej Szkole Handlowej, w której zmieniono program, likwidując przedmioty zawodowe na rzecz ogólnokształcących. Usunięto też język rosyjski, wszystkie przedmioty wykładano w języku polskim. Do szkoły tej wstąpiła także pewna liczba uczniów zlikwidowanego gimnazjum rządowego. W maju 1916 roku rozpoczęły się egzaminy maturalne pisemne i ustne trwające sześć tygodni i była to ostatnia edycja matur w Prywatnej Siedmioklasowej Szkole Handlowej Męskiej. Od początku roku szkolnego 1916/17 Siedmioklasowa Szkoła Handlowa Męska po 10 letnim funkcjonowaniu została przekształcona w Ośmioklasowe Gimnazjum Polskie. Program szkoły przystosowany został do wymagań szkoły średniej ogólnokształcącej, a opracowany został na podstawie prac byłego Wydziału Oświecenia Komitetu Obywatelskiego miasta Warszawy. Zgodnie z odezwą władz centralnych z dnia 26.08.1916 roku nr 2432 maturzyści otrzymali prawo wstępu na uniwersytet i politechnikę. Ponieważ jednak nauka została przedłużona o rok, zatem w 1917 roku nie było egzaminu maturalnego. W czerwcu 1917 roku naukę w Łomży zakończył też Stefan Wyszyński. Wyszyński w związku z niemożnością kontynuowania nauki, z powodu wojny, w Gimnazjum Wojciecha Górskiego w Warszawie, w pod koniec sierpnia 1915 roku przybył do Łomży i najprawdopodobniej rozpoczął naukę w klasie trzeciej Męskiej Szkoły Handlowej. W czerwcu 1916 roku zdał egzaminy i przeszedł do klasy czwartej. We wrześniu tego roku rozpoczął naukę w klasie czwartej ale już w ośmioklasowym Gimnazjum Polskim. Klasę czwartą w Gimnazjum ukończył w czerwcu 1917 roku, a po wakacjach kontynuował naukę ale już w Liceum im. Piusa X we Włocławku (Niższe Seminarium Duchowne)./JJ/
W czerwcu 1917 roku naukę w Łomży zakończył Stefan Wyszyński. Wyszyński w związku z niemożnością kontynuowania nauki, z powodu wojny, w Gimnazjum Wojciecha Górskiego w Warszawie, w pod koniec sierpnia 1915 roku przybył do Łomży i najprawdopodobniej rozpoczął naukę w klasie trzeciej Męskiej Szkoły Handlowej. W czerwcu 1916 roku zdał egzaminy i przeszedł do klasy czwartej. We wrześniu tego roku rozpoczął naukę w klasie czwartej ale już w ośmioklasowym Gimnazjum Polskim. Klasę czwartą w Gimnazjum ukończył w czerwcu 1917 roku, a po wakacjach kontynuował naukę ale już w Liceum im. Piusa X we Włocławku. Od początku roku szkolnego 1916/17 Siedmioklasowa Szkoła Handlowa Męska po 10 letnim funkcjonowaniu została przekształcona w Ośmioklasowe Gimnazjum Polskie. Zatem Wyszyński uczył się rok w Szkole Handlowej Męskiej, następnie rok w Gimnazjum Polskim.