Honorowa Tablica upamiętniająca stacjonowanie i internowanie w Łomży legionistów Józefa Piłsudskiego
Realizując potrzebę upamiętnienia chlubnych kart historii Łomży, w gronie środowisk samorządowych oraz organizacji patriotycznych i historycznych Ziemi Łomżyńskiej, uzgodniono wolę społecznego upamiętnienia pobytu Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego w Łomży.
W październiku 1916r do Łomży pod rządami Niemców, przybył i stacjonował w tutejszych koszarach I Pułk Piechoty Legionów Polskich pod dowództwem Edwarda Rydza – Śmigłego, a następnie IV pułk pod dowództwem płk. B. Roji. Łomża była też miejscem lokalizacji komendy I Brygady Legionów pod dowództwem płk. M. Żegoty-Januszajtisa. Od grudnia roku 1917 do wiosny 1918r, po odmowie złożenia przysięgi na wierność będącej pod niemieckim wpływem Radzie Stanu Królestwa Polskiego, około 1700 legionistów (1. pułk ułanów i 5. pułk piechoty) zostaje internowanych w łomżyńskich koszarach, stając się następnie podstawową kadrą wojska polskiego w niepodległej Polsce. Wielu z nich, w tym również liczni Synowie Ziemi Łomżyńskiej, oddało potem życie w krwawych zmaganiach o niepodległość i utrwalenie bytu naszej ojczyzny.
Dla realizacji szczytnej idei powołano Społeczny Komitet Fundacyjny, który zgodził się objąć swoim honorowym wsparciem i Patronatem Duchowym JE ks. Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. Władze wojskowe i administracyjne wyraziły zgodę na lokalizację na ścianie Budynku nr 2 w kompleksie koszarowym Jednostki Wojskowej nr 1511 w Łomży pamiątkowej tablicy z brązu, o następującej treści:
„Niezłomnym legionistom Józefa Piłsudskiego
stacjonującym i internowanym w Łomży
w latach 1916 – 1918
Społeczeństwo Ziemi Łomżyńskiej
Łomża 2012”
Uroczystość poświęcenia i odsłonięcia Tablicy Honorowej w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego, miała miejsce o godz. 12 w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2012r. Upamiętnienie w Łomży Czynu Legionowego sfinansowano w ramach zbiórki publicznej z ofiarności publicznej, a wsparcia organizacyjnego udzieliły urzędy i organizacje:
1/ Prezydenta miasta Łomża,
2/ Starosty Łomżyńskiego,
3/ Łomżyńskie Bractwo Historyczne,
4/ Stowarzyszenie Pamięci Walczących z Komunizmem i Faszyzmem „Zapora”,
5/ Związek Żołnierzy Wojska Polskiego – o/Łomża,
6/ Klub Fort,
7/ Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej,
8/ Związku Strzelec im. Józefa Piłsudskiego – Okręg Łomża,
9/ Akcja Katolicka Diecezji Łomżyńskiej.
Opracowanie tematu: Wojciech Winko – tekst. Henryk Sierzputowski – zdjęcia.