Tablica upamiętniająca zamordowanych przez PUBP.

PUBP. Nowogrodzka 5

Nawet kilkadziesiąt osób mogło zginąć podczas przesłuchań w siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa w Łomży. W piątek (21.06) odsłonięto tablicę upamiętniającą zamordowanych w katowni UB przy ul. Nowogrodzkiej 5 w Łomży.
Funkcjonariusze Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego katowali przesłuchiwanych w latach 1944-1956. W tym czasie aresztowali kilka tysięcy osób.
Na uroczystym odsłonięciu tablicy obecny był również 92-letni Jan Olszewski z Bronowa. Został aresztowany, kiedy miał 21 lat – 18 grudnia 1945 roku. Był wielokrotnie bity – nogami od stołu i żelaznymi prętami. Przez przesłuchania nie słyszy na jedno ucho. Dostał wyrok 15 lat więzienia, za kratami spędził 8 lat. Jak mówił, wszystko za dwie litery: „AK”.

Patronat Honorowy nad uroczystością objęli: Bp Janusz Stepnowski – Ordynariusz Łomżyński, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, Wojewoda Podlaski Maciej Żywno oraz Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański.
Tablica została zamontowana z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej na budynku dawnej katowni UB przy ul. Nowogrodzkiej 5.

Napis na tablicy brzmi:

Mordowanym przez komunistycznych oprawców Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Nowogrodzkiej 5 w latach 1945-1956.

PAMIĘĆ i WDZIĘCZNOŚĆ

Łomżyniacy. 

Rada Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa

Opracowano na podstawie Wiadomości Łomżyńskich.

Zdjęcia H.S.

Redakcja Serwisu.

2747 Ogólnie 1 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar