Pamiątkowa tablica łomżyńskiego getta

Tablica żydowska

Getto w Łomży powstało w dniu 12 sierpnia 1941 roku na terenie ograniczonym ulicami: Woziwodzką, Żydowską, Rybaki, Zieloną, Senatorską, Starym Rynkiem. Budynek Ratusza był wyłączony z getta. Główna brama znajdowała się na ul. Senatorskiej, u wylotu na Stary Rynek. Z czasem getto otoczono ogrodzeniem z drutu kolczastego. Przekraczanie jego granic było surowo zakazane.

W getcie stłoczono Żydów łomżyńskich oraz przesiedleńców i uchodźców z innych miejscowości, między innymi Jedwabnego, Piątnicy, Stawisk, Wizny, Rutek. Na przeniesienie się do nowej „dzielnicy żydowskiej” Niemcy dali tylko jeden dzień. Na krótko przed utworzeniem getta, naziści nałożyli na ludność żydowską kontrybucję w postaci 25 kg złota.

Likwidacja getta rozpoczęła się w dniu 1 listopada 1942 r. Teren getta został otoczony przez żandarmerię niemiecką. Nad ranem Judenrat otrzymał rozkaz ewakuacji wszystkich mieszkańców. Każdy z nich mógł zabrać nie więcej niż 20 kg bagażu. Większość Żydów została deportowana do obozu przejściowego w Zambrowie, skąd później trafili do obozu zagłady w Oświęcimiu. Innych wywieziono do obozów w Kiełbasinie, Wołkowysku i Białymstoku.

W 1986 r. na murze budynku przy ul. Senatorskiej 6, w miejscu po spalonej synagodze, umieszczono tablicę pamiątkową z brązu. Została ona ufundowana przez lokalną społeczność w 44-rocznicę zagłady łomżyńskiego getta. Na tablicy, pod gwiazdą Dawida widnieje napis w języku polskim i hebrajskim: „Od lipca 1941 roku do listopada 1942 roku na terenie ulic: Dwornej – obecnie 22 lipca, Senatorskiej, Woziwodzkiej, Zielonej, Żydowskiej – obecnie Zatylnej, Rybaki, hitlerowcy utworzyli getto, w którym poddali eksterminacji 9 tysięcy Polaków narodowości żydowskiej. 3,5 tysiąca spośród nich rozstrzelano w lasach koło wsi Giełczyn i Sławiec. Niemieccy okupanci utworzyli na Ziemi Łomżyńskiej getta w 15 miejscowościach. Tragiczna droga przebywających w nich około 40 tysięcy ludzi prowadziła do obozu zagłady w Treblince. Niech pamięć o nich i niosących im pomoc w tych strasznych dniach trwa.”

Opracowano na podstawie:

http://www.sztetl.org.pl/pl/article/lomza/13,miejsca-martyrologii/4346,getto-w-lomzy/

 

3226 Ogólnie 1 Dziś
  
 

3 Komentarzy

 1. Avatar
  19 października 2011  13:37 przez Jan Strzała Odpowiedz

  Wydaje mi się , że dosyć niefortunny i mylący jest tytuł tej informacji

 2. maciek
  19 października 2011  19:38 przez maciek Odpowiedz

  Zmieniłem tytuł informacji. Przy wstawieniu tej informacji już miałem wątpliwości do do tytułu tej informacji, ale uznałem, że taki tytuł można wstawić. Jaki jest powód pańskich wątpliwości?
  Z wyrazami szacunku. H.S.

 3. 20 października 2011  0:44 przez admin Odpowiedz

  Teraz to i ja lekko zmodyfikowałem temat. Mam nadzieję, że dobrze? ...choć getto raczej było niemieckie a utworzone w Łomży

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar