Wieczór Patriotyczny” w SP 7

Wieczór Patriotyczny” w SP 7

Ojczyzna – obowiązek i miłość” to hasło przewodnie II edycji Wieczoru Patriotycznego pod honorowym patronatem Wojewody Podlaskiego i Prezydenta Miasta Łomża, który odbył się 9 maja 2013r. w Szkole Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży.

Maj to miesiąc , kiedy w „siódemce”  często mówimy o Ojczyźnie. Sprzyjają temu ważne daty – Konstytucja 3 Maja – Święto Narodowe oraz Dzień Flagi Państwowej. Okazją, by rozwijać uczucia patriotyczne i miłość do Ojczyzny wśród naszych uczniów jest „Wieczór Patriotyczny”– impreza środowiskowa z udziałem mieszkańców Łomży, która na stałe wpisuje się w tradycje naszej szkoły opartej na ideach Mickiewiczowskich kładących szczególny nacisk na wychowanie dzieci w duchu patriotycznym. – Czytamy w zapowiedzi uroczystości opublikowanej na portalu lomza.pl

Wieczór ten był starannie przygotowywany. Przygotowywano program słowno-muzyczny oraz śpiewniki pieśni patriotycznych. Oprócz zaproszeń skierowanych do licznych władz lokalnych, kilkanaście dni wcześniej dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne i społeczność uczniowska wystosowały zaproszenie do prezydenta RP Bronisław Komorowskiego, do którego dołączony został list osobisty ucznia kl II C Jakuba Zyska.

Wiedząc ,że Pan Prezydent otrzymuje takich listów setki i na pewno nie jest w stanie ich osobiście czytać, dyrektor szkoły – pani Halina Szeligowska – nie spodziewała się niczego innego, jak, w najlepszym razie, podziękowania za zaproszenie. Jakież było zatem niezmiernie miłe zaskoczenie kiedy na „Wieczór” przyjechał delegowany przez pana Prezydenta Jegodoradca do spraw historii i dziedzictwa narodowego – Pan profesor Tomasz Nałęcz, który tak relacjonował okoliczności swojej delegacji: „…Prezydent wszystkich listów i zaproszeń nie czyta osobiście, bo przychodzi ich kilkaset tygodniowo. List z państwa szkoły najpierw dotarł do mnie i ja autentycznie się wzruszyłem, nie tyle listem dyrekcji, co listem Jakuba. Wszystkie się czyta, ale ten ujął mnie tak, że zaproponowałem, aby nań odpowiedzieć. A prezydent: „Mam lepszy pomysł. Zapakujesz prezenty do bagażnika dla uczniów z klasy Jakuba, a przy okazji odwiedzisz Mietka Czerniawskiego, skoro się przyjaźnicie”….

W udekorowanej kwiatami doniczkowymi sali gimnastycznej , obok Dostojnego Gościa zasiedli przedstawiciele władz województwa podlaskiego: Wojewoda Maciej Żywno z rzecznik Joanną Gaweł, Jacek Piorunek z zarządu Urzędu Marszałkowskiego i podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel.

Przybyły też władze miasta Łomży: prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, wiceprezydent Mirosława Kluczek i przewodniczący Rady Miasta Maciej Borysewicz.

Byli też przedstawiciele Drużyny Weteranów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej im. Leona Kaliwody, między innymi Irena Świderska (lat 75), która z przyjemnością przyszła po raz drugi na „Wieczór patriotyczny” oświadczając: Takie inicjatywy są potrzebne dzieciom i rodzicom, bo to przygotowuje młodzież do późniejszego życia we wspólnocie. Uczy wspólnej troski o symbole narodowe i radosnego spędzania czasu w gronie rodzinnym, szkolnym i osiedlowym z myślą o ukochanej Ojczyźnie. 

Dlatego tak ważnymi gośćmi były dzieci z rodzicami i nauczycielami, nie mówiąc już o dziadkach których też nie zabrakło.

Gospodarzem wieczoru była pani dyrektor Halina Szeligowska, a prowadził przyjaciel szkoły – Pan Mariusz Rytel – dziennikarz TVP Białystok.

Program słowno – muzyczny przygotowały Pani Ewa Sawicka z klasą II c i Pani Bożena Wachowska z klasą I c. Elegancko wystrojone dzieci w białych koszulkach z czerwonymi kokardami deklamowały wiersze o pięknie ojczystej ziemi. Nie zapomniały też o strofach i zwrotkach piosenek w hołdzie żołnierzom, broniącym wolności Ojczyzny i ludzkiej godności.

Popis wokalny piosenki patriotycznej pokazaładojrzała interpretacja Urszuli Sulkowskiej z kl. III b, wychowanki od trzech lat Bernarda Karwowskiego w Studio Piosenki PopArt, która wykonała balladę Andrzeja Rosiewicza o przywiązaniu do Ojczyzny.

Po programie słowno – muzycznym odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z wcześniej przygotowanych przez organizatorów śpiewników. Rozbrzmiewały miedzy innymi : Rota, Pierwsza brygada, O mój rozmarynie, Rozkwitają pąki białych róż.

Tą część wieczoru przygotowali Państwo Katarzyna i Krzysztof Lipscy – propagatorzy pieśni patriotycznych odznaczeni w listopadzie 2012r. medalem Pro Patria za kultywowanie tradycji niepodległościowych.

Na koniec Prezydent Łomży Mieczysław Leon Czerniawski podziękował uczniom za piękne występy i nauczycielom za trud włożony w przygotowanie wieczoru patriotycznego.

I na zakończenie tej relacji miła wiadomość: Pani Krystyna Szumilas – minister Edukacji którą bardzo wzruszył i sprawił jej wielką przyjemność list Jakuba Zyska, w podziękowaniu za piękny występ zaprosiła dzieciaki na wycieczkę do Warszawy, której koszty pokryje prawdopodobnie MEN.

Henryk Sierzputowski, współpraca Jerzy Smurzyński

4033 Ogólnie 1 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar