Zagadka 115

Od którego roku Książę Mazowiecki Janusz I Starszy przejął samodzielne
władztwo nad Ziemią Wiską, z jakiego powodu, do kiedy i przez kogo ziemia
ta została zastawiona Krzyżakom oraz z jakiego powodu nie wróciła z zastawu
w całości do rąk Książąt Mazowieckich?

 

Zagadkę ułożył: bratko

1900 Ogólnie 2 Dziś
  
 

5 Komentarzy

 1. kolank0
  10 lipca 2013  8:38 przez kolank0 Odpowiedz

  Ziemia wiska, po śmierci Siemowita III, przypadła Siemowitowi IV. Ten, po śmierci Ludwika Węgierskiego, postanowił ubiegać się o koronę Polski. W 1382 r. za 7000 florenów zastawił gród wiski z całą kasztelanią Krzyżakom, po czym w 1383 roku zbrojnie wkroczył do Wielkopolski. Niestety... Chaotyczna i mało skuteczna kampania położyła kres tym planom.
  Chociaż w ostatecznie złożył Jagielle i Jadwidze hołd lenny, zarobił 10 000 kup groszy praskich i posiadłość na Rusi Halickiej. W 1401 roku wykupił zastaw. Nie posiadam wiedzy jakaś część kasztelanii wiskiej nie wróciła po wykupie zastawu.  Zmarł w 1426 r. Władztwo po nim przejęli synowie, którzy do 1434 władali razem. Następnie ziemia wiska przypadła Władysławowi I. Zatem Janusz I Starszy (zmarł w 1429r) nigdy nie władał ziemią wiską. Władał natomiast przez jakiś czas Podlasiem (Drohiczyn, Mielnik, Bielsk, Suraż). Nota bene Podlasie w tym czasie co chwila przechodziło z rąk do rąk, ale to już inna historia

 2. Avatar
  10 lipca 2013  19:34 przez bratko Odpowiedz

  ad: kolank0
  Szanowny Panie,
  mogę jako autor zagadki zaliczyć Panu 33% trafności odpowiedzi. Celnie Pan odgadł powód i okres zastawu Ziemi Wiskiej. Niestety źródła historyczne nie potwierdzają innych części Pana wypowiedzi. Ten okres historyczny w dziejach naszej części Mazowsza obfitował w ciekawe zdarzenia.
  Czekam na trafne dokończenie odpowiedzi.
  z historycznym pozdrowieniem
  bratko

 3. maciek
  25 sierpnia 2013  20:42 przez maciek Odpowiedz

  Zamieszczam prawidłowe i kompletne rozwiązanie zagadki nr 115 nadesłane przez autora zagadki 


  1/ Ziemia Wizka /oryginalna historyczna pisownia/ została zastawiona Ks. Januszowi Starszemu przez brata Siemowita IV układem z Błonia z 30 grudnia 1401r za sumę 4545 kop groszy praskich. Suma ta następnie pozwoliła na wykupienie Ziemi Wizkiej od Krzyżaków co nastąpiło 19 stycznia 1402r w Toruniu. Pierwotnie jednak Ziemia Wizka została po raz pierwszy zastawiona Krzyżakom przez Siemowita IV 2 grudnia 1382r w Brodnicy za sumę 7000 złotych węgierskich. Bezpośrednim powodem zastawu był decyzja udziału ks. Siemowita IV w walce o sukcesję tronu koronnego po śmierci Ludwika Węgierskiego i związane z tym koszty. De facto Ziemia Wizka została pod władaniem Janusza Starszego aż do jego śmierci i została przekazana następcy Siemowita IV – Władysławowi I przez sukcesora Janusza Starszego – Bolesława IV dopiero po spłacie zastawu 15 marca 1435r.


  2/ Niestety dla książąt mazowieckich Ziemia Wizka nie wróciła do ich rąk z zastawu krzyżackiego w całości. Na mocy tajnego układu krzyżacko-litewskiego zawartego 12 października 1398r na wyspie Salin, od ziemi Wizkiej na rzecz ks. Witolda został oderwany powiat goniądzki. Krzyżacy zamierzali ten sposób skłócić w obliczu zbliżającej się wojny Litwę z Mazowszem i nie dopuścić do trwałych związków książąt mazowieckich z Koroną. Plan ten jakkolwiek nieudany, spowodował jednak trwałe oderwanie na rzecz Litwy powiatu goniądzkiego i spory graniczne trwające w zasadzie aż do wygaśnięcia linii książąt mazowieckich.


   


  historyczne pozdrowienia /bratko/

 4. kolank0
  27 sierpnia 2013  15:30 przez kolank0 Odpowiedz

  Wygląda na to, że moje informacje nie były pełne :)). Podobała mi się ta zagadka.

 5. Avatar
  29 sierpnia 2013  19:54 przez bratko Odpowiedz

  ad: kolank0
  Dziękuję za uznanie.
  Postaram się przygotować jeszcze jakieś ciekawostki. Nie ukrywam, że ten piękny okres naszej historii jest stanowczo traktowany w naszych czasach po macoszemu. A niesłusznie.
  z historycznym pozdrowieniem
  /bratko/

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Zagadka 65

Chociaż poprzednia, nie jest dokładnie wyjaśniona, podaję następną. Nr 64 wyjaśnimy przy okazji. Który to fragment miasta? Dzielnica, ulica, ulice jak kto woli.

Zagadka 110

Na czyją posesję można było wjechać przez tą bramę? Z której ulicy? Zagadkę nadesłał Pan Zdzisław Kalinko. Opracowanie: Redakcja Serwisu.

Zagadka 140

Tym razem zagadka będzie dużo trudniejsza niż wcześniejsza. Przeczytałem ją we wspomnieniach pewnego guwernera i tu ją przytaczam. W połowie XIX wieku ułożono w Łomży następując[...]