Od którego roku Książę Mazowiecki Janusz I Starszy przejął samodzielne
władztwo nad Ziemią Wiską, z jakiego powodu, do kiedy i przez kogo ziemia
ta została zastawiona Krzyżakom oraz z jakiego powodu nie wróciła z zastawu
w całości do rąk Książąt Mazowieckich?
Zagadkę ułożył: bratko
5 comments
Ziemia wiska, po śmierci Siemowita III, przypadła Siemowitowi IV. Ten, po śmierci Ludwika Węgierskiego, postanowił ubiegać się o koronę Polski. W 1382 r. za 7000 florenów zastawił gród wiski z całą kasztelanią Krzyżakom, po czym w 1383 roku zbrojnie wkroczył do Wielkopolski. Niestety… Chaotyczna i mało skuteczna kampania położyła kres tym planom.
Chociaż w ostatecznie złożył Jagielle i Jadwidze hołd lenny, zarobił 10 000 kup groszy praskich i posiadłość na Rusi Halickiej. W 1401 roku wykupił zastaw. Nie posiadam wiedzy jakaś część kasztelanii wiskiej nie wróciła po wykupie zastawu. Zmarł w 1426 r. Władztwo po nim przejęli synowie, którzy do 1434 władali razem. Następnie ziemia wiska przypadła Władysławowi I. Zatem Janusz I Starszy (zmarł w 1429r) nigdy nie władał ziemią wiską. Władał natomiast przez jakiś czas Podlasiem (Drohiczyn, Mielnik, Bielsk, Suraż). Nota bene Podlasie w tym czasie co chwila przechodziło z rąk do rąk, ale to już inna historia
ad: kolank0
Szanowny Panie,
mogę jako autor zagadki zaliczyć Panu 33% trafności odpowiedzi. Celnie Pan odgadł powód i okres zastawu Ziemi Wiskiej. Niestety źródła historyczne nie potwierdzają innych części Pana wypowiedzi. Ten okres historyczny w dziejach naszej części Mazowsza obfitował w ciekawe zdarzenia.
Czekam na trafne dokończenie odpowiedzi.
z historycznym pozdrowieniem
bratko
Zamieszczam prawidłowe i kompletne rozwiązanie zagadki nr 115 nadesłane przez autora zagadki
1/ Ziemia Wizka /oryginalna historyczna pisownia/ została zastawiona Ks. Januszowi Starszemu przez brata Siemowita IV układem z Błonia z 30 grudnia 1401r za sumę 4545 kop groszy praskich. Suma ta następnie pozwoliła na wykupienie Ziemi Wizkiej od Krzyżaków co nastąpiło 19 stycznia 1402r w Toruniu. Pierwotnie jednak Ziemia Wizka została po raz pierwszy zastawiona Krzyżakom przez Siemowita IV 2 grudnia 1382r w Brodnicy za sumę 7000 złotych węgierskich. Bezpośrednim powodem zastawu był decyzja udziału ks. Siemowita IV w walce o sukcesję tronu koronnego po śmierci Ludwika Węgierskiego i związane z tym koszty. De facto Ziemia Wizka została pod władaniem Janusza Starszego aż do jego śmierci i została przekazana następcy Siemowita IV – Władysławowi I przez sukcesora Janusza Starszego – Bolesława IV dopiero po spłacie zastawu 15 marca 1435r.
2/ Niestety dla książąt mazowieckich Ziemia Wizka nie wróciła do ich rąk z zastawu krzyżackiego w całości. Na mocy tajnego układu krzyżacko-litewskiego zawartego 12 października 1398r na wyspie Salin, od ziemi Wizkiej na rzecz ks. Witolda został oderwany powiat goniądzki. Krzyżacy zamierzali ten sposób skłócić w obliczu zbliżającej się wojny Litwę z Mazowszem i nie dopuścić do trwałych związków książąt mazowieckich z Koroną. Plan ten jakkolwiek nieudany, spowodował jednak trwałe oderwanie na rzecz Litwy powiatu goniądzkiego i spory graniczne trwające w zasadzie aż do wygaśnięcia linii książąt mazowieckich.
historyczne pozdrowienia /bratko/
Wygląda na to, że moje informacje nie były pełne :)). Podobała mi się ta zagadka.
ad: kolank0
Dziękuję za uznanie.
Postaram się przygotować jeszcze jakieś ciekawostki. Nie ukrywam, że ten piękny okres naszej historii jest stanowczo traktowany w naszych czasach po macoszemu. A niesłusznie.
z historycznym pozdrowieniem
/bratko/