Zagadka historyczna nr. 162

Chciałbym wrócić do pewnego znanego już zdjęcia z okresu I Wojny Światowej. Pochodzi ono z niemieckiej gazety „Die Woche, Bilder vom Tage” z 1915 r. Zostało  upublicznione swego czasu na aukcji ebay, ale nikt nie był w stanie rozpoznać tego miejsca. Niemiecki podpis mówi „Generał von Scholz zdobywca Łomży, w mieście. Zdobycie Łomży„. W dzienniku 8 Armii można znaleźć wzmiankę o zdobyciu miasta i dalszym przesuwaniu się frontu na wschód. „Die 8 Armee Scholtz nahm am 10. August mit Tagesanbruch Lomza und drang mit der Armee Gallwitz über die Höhen von Czerwony Bor ostwärts vor.” (8 Armia Scholza  zdobyła Łomżę 10 lipca  o poranku i przemieszczała się z Armią Gallwitz na wysokości Czerwonego Boru na wschód.)

Moje pytanie do pasjonatów historii Łomży brzmi: gdzie się znajdował i co mieściło się w tym budynku ?

Bardzo proszę o krótkie uzasadnienie waszych odpowiedzi, dlaczego wskazujecie dany obiekt – może to być stare zdjęcie, gdzie jest widoczny ten budynek, albo inne źródło historyczne. Ważne są szczegóły widoczne na zdjęciu, które pozwalają na jego rozpoznanie. Wiem, że ta zagadka może nie jest najłatwiejsza, trzeba przeszukać archiwum starych fotografii i porównać z tematem. Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań.

Zagadka 162


artykuł powiązany: https://historialomzy.pl/rozwiazanie-do-zagadki-historycznej-nr-162/

Dziękujemy za przeczytanie artykułu :)

Jeśli chcesz być informowana(-y) o nowych artykułach, to polub naszą stronę na https://www.facebook.com/historialomzy
oraz
zgłoś swój akces do grupy na FB:
https://www.facebook.com/groups/historialomzy

951 Ogólnie 2 Dziś
  
 

13 Komentarzy

 1. 5 marca 2021  7:25 przez Damian Getek Odpowiedz

  Czyżby to był budynek Pałacu Gubernatora? Obecnie Plac Jana Pawła II. Wydaje mi się, że zdjęcie może być w lustrzanym odbiciu(?)

 2. 5 marca 2021  8:57 przez marco_polo Odpowiedz

  Zdjęcie nie jest w lustrzanym odbiciu , bardzo pomocne w rozwiązaniu tego problemu są szczegóły na nim widoczne , pozdrawiam

 3. 5 marca 2021  9:13 przez Tomasz.P Odpowiedz

  Budynek Gubernatora? Niewykluczone, ale moje myśli krążą wokół Poczty Łomżyńskiej.

  • 5 marca 2021  9:38 przez marco_polo Odpowiedz

   Zapewniam, że znasz to miejsce , ale widok obecny nie przypomina tego ze zdjęcia ... Praktycznie wszyscy łomżyniacy znają to miejsce. Proszę szukać , główkować , porównać ze zdjęciami przedwojennymi .... pozdrawiam

 4. 5 marca 2021  14:09 przez Tomasz.P Odpowiedz

  Właśnie te szczegóły! Jeden szczegół podopowiada mi ulicę 3 maja, a drugi zaprzecza temu. :)

  • 5 marca 2021  14:32 przez marco_polo Odpowiedz

   Znam to zdjęcie od bardzo dawna, ale nikt nie był w stanie stwierdzić, gdzie dokładnie zostało wykonane. Odkrycie tego to był długotrwały proces, żeby skojarzyć i zlokalizować to miejsce ale nie będę dawał zbyt wielu wskazówek, żeby nie popsuć zabawy . Zapraszam wszystkich do wypatrywania szczegółów na starych , przedwojennych zdjęciach Łomży i porównywania z tematem .

 5. 5 marca 2021  14:59 przez Tomasz.P Odpowiedz

  Charakterystyczny znakiem jest tabliczka, albo chorągiewka z literą "F". W pierwszym momencie poszedłem tropem poczty polowej (Feldpost), ale po dłuższym zastanowieniu się wydaje mi się, że jest to oznaczenie policji polowej (Feldpolizei), która miała siedzibę przy ulicy na ul. Sienkiewicza w tym okresie. I prawdopodobnie to jest miejsce w którym zginał Leon Kaliwoda. Co obecnie tam znajduje się togo nie wiem, ponieważ jestem dosyć dawno poza Łomżą, ale lokalizacja ta jest najbardziej prawdopodobna, a obecnie w tym miejscu znajduje się tablica pamiątkowa. Innych pomysłów nie mam, przynajmniej na dzisiaj. Pozdrawiam wszystkich.

 6. 5 marca 2021  16:51 przez Tomasz.P Odpowiedz

  Oczywiście wówczas nie nazywała się ulicą Henryka Sienkiewicza, a jak mnie pamięć nie myli była to ul. Wiejska.

  • 5 marca 2021  21:36 przez Wojciech Winko Odpowiedz

   Ulica Sienkiewicza pierwotnie była ul. Wysoką, potem Rosjanie przemianowali ulicę na Soborną, a potem na Soborną Cerkiewną, a w 1915 na Cerkiewną. Po odzyskaniu niepodległości to była ulica Polna. (nie mylić z ulica Polną na Łomżycy.

 7. 6 marca 2021  10:11 przez Tomasz.P Odpowiedz

  Ja obstaję, przy kamienicy przy ulicy Sienkiewicza w miejscu gdzie obecnie znajduje się tablica pamiątkowa i gdzie mieściła się komendantura policji polowej. Zdjęcia, do których miałem dostęp też wskazują na to miejsce. Niemniej czekam na werdykt Redakcji.

 8. 6 marca 2021  12:11 przez marco_polo Odpowiedz

  Już przygotowuję publicację z rozwiązaniem tej zagadki , której celem bedzię pokazanie gdzie dokładnie zostało wykonane to zdjęcie gen.Scholza i jego sztabu. Do jutra jeszcze można trochę pomyśleć , zanim opublikuję rozwiązanie i osobę która dobrze wskazała to miejsce , pozdzrawiam serdecznie.

 9. 6 marca 2021  18:23 przez krzysztof Odpowiedz

  Budynek pomiędzy ul. Wojska Polskiego i Nowogrodzką

  • 6 marca 2021  20:55 przez marco_polo Odpowiedz

   Dziękuję za odpowiedź, a może mógłby pan dodać jeszcze jakieś szczegóły , dlaczego umieszcza pan ten budynek w tym właśnie miejscu a nie w innym ? Zostaje też druga część zagadki / co się tam znajdowało w okresie międzywojennym ?

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Zagadka 85

Jest to zdjęcie fragmentu pomnika na jednym z łomżyńskich cmentarzy.  Który to cmentarz? Wielu z was na pewno domyśli się widząc to zdjęcie. Najważniejsze, może ktoś wie co prz[...]

Zagadka 110

Na czyją posesję można było wjechać przez tą bramę? Z której ulicy? Zagadkę nadesłał Pan Zdzisław Kalinko. Opracowanie: Redakcja Serwisu.

Zagadka 160

Budynek uszkodzony w czasie działań wojennych , ale przetrwał do dnia dzisiejszego z elewacją pozbawioną ozdób ... Gdzie sie znajduje ?