Zagadka 32

16 Komentarzy

 1. Avatar
  21 sierpnia 2009  12:18 przez Wojtek Odpowiedz

  Kino MIRAGE przy Nowym Rynku - dzisiaj w tym miejscu bank

 2. Avatar
  21 sierpnia 2009  14:37 przez Łukasz S. Odpowiedz

  Ja tak w kwestii technicznej. Zagadka nie powinna byc opublikowana w zagadkach, a nie zabytkach?

 3. 21 sierpnia 2009  14:52 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Słuszna uwaga. Przeniesione do działu zagadek.
  Ktoś ma jeszcze inne zdjęcie tego kina? Przyznam, że mi osobiście trudno było sobie wyobrazić w tamtych czasach takie kino w Łomży :)

 4. Avatar
  21 sierpnia 2009  18:23 przez Michal_D Odpowiedz

  http://i25.tinypic.com/azjgq0.jpg

 5. Avatar
  22 sierpnia 2009  20:53 przez Michal_D Odpowiedz

  Ale Wojtek nie napisał NA tylko PRZY Nowym Rynku więc zagadkę można mu zaliczyć. ;)

 6. maciek
  22 sierpnia 2009  20:10 przez maciek Odpowiedz

  Kino Mirage było nie na Nowym Rynku, ale na Placu Pocztowym. Przy okazji krótka historia łomżyńskich kin z okresu międzywojennego.

  Kina - W Łomży można się doliczyć czterech kin, w tym dwóch w ścisłym znaczeniu: "Mirage" (Miraż) i "Reduta". W 1911 r. doktor Rudolf Beber wybudował na placu miejskim gmach kinoteatru "Mirage" i zobowiązał się, że po piętnastu latach przejdzie on na własność miasta. Budynek o kubaturze 1200 m3 znajdował się na Placu Pocztowym (w pobliżu dzisiejszego PKO); został zniszczony w 1945 r. Kino "Reduta" częściej było określane jako kino Czochańskiego od nazwiska właściciela prowadzącego jednocześnie w drugim skrzydle budynku restaurację "Pod konikiem"; dzisiaj w tym miejscu jest kino Milenium. Funkcjonowały również kina w Domu Żołnierza i w Domu Katolickim. Dom Żołnierza wzniesiono w 1930 r. na miejscu po zrujnowanej cerkwi pułku ołonieckiego na ul. Polowej (dzisiaj gmach banku). Od l października 1933 r. zaprzestano tam (może czasowo) wyświetlać filmy. W styczniu 1932 r. władze państwowe udzieliły zezwolenia na otwarcie kina w drugim domu - Domu Katolickim; nosiło ono nazwę "Zdrój".

  Cytat z link poniżej:
  http://www.lomza.friko.pl/historia_3/osrodki.htm#215

 7. maciek
  22 sierpnia 2009  22:52 przez maciek Odpowiedz

  Jakby nie napisał,ale Plac Pocztowy,i Nowy Rynek to dwie inne broszki. Mnie się wydaje, że na jest formą właściwszą. Zaliczyć, można i trzeba bo niedaleko jeden plac od drugiego.

 8. Avatar
  23 sierpnia 2009  9:44 przez Wojtek Odpowiedz

  Moglibyśmy się długo spierać o to miejsce
  http://www.szukamypolski.com/details.php?image_id=11293

 9. maciek
  23 sierpnia 2009  18:59 przez maciek Odpowiedz

  Wojtek nie będziemy się spierać, fakty pokazują, że Kino Miraże było przy Placu Pocztowym 5. Na dowód tego wypis z książki telefonicznej Łomży z 1937 roku. Zdjęcie z wypisu dodano w zagadce.

 10. Avatar
  23 sierpnia 2009  20:09 przez Wojtek Odpowiedz

  Słusznie to kończy temat

 11. Avatar
  23 sierpnia 2009  22:12 przez Tomek Odpowiedz

  Przy ulicy, przy placu. Na ulicy np: leży kostka

 12. maciek
  23 sierpnia 2009  22:24 przez maciek Odpowiedz

  Wojtku, dzięki za dyskusję w temacie.

 13. Avatar
  24 sierpnia 2009  9:20 przez Jan Strzała Odpowiedz

  W sierpniu 1910 roku na rogu Nowego Rynku i Placu Pocztowego rozpoczęto budowę nowego obiektu z przeznaczeniem właśnie na kinematograf. Budynek ,o kubaturze 1200 m3 stanął bardzo szybko, pomiędzy Nowym Rynkiem, a ulicą Wiejską. Wybudował go na placu miejskim doktor Rudolf Beber .Zbudowany został z żółto - pomarańczowej cegły, posiadał dwie wieżyczki i liczne ozdoby. Koszt budowy wraz z urządzeniami wewnętrznymi zamknął się kwotą 25 tysięcy rubli. Nowy iluzjon otrzymał ,obco brzmiącą nazwę "Mirage", którą umieszczono w postaci kolorowego neonu nad wejściem do obiektu. Swoje wspaniałe podwoje otworzył w połowie grudnia 1910 roku. Poczekalnie kinowa wyposażona była w dużą ilość luster oraz miękkie fotele. Znajdował tu się także "bufet cukierniczy" składający się z dwóch sal i tarasu letniego, posiadał on oświetlenie elektryczne i grała tu muzyka. Sala kinowa z balkonem odznaczała się dobrą widocznością ,a wyposażona była w twarde drewniane krzesła. W podziemiach kina znajdowały się urządzenia konieczne do jego obsługi oraz pomieszczenia użyteczności publicznej wyłożone białą glazurą co w owych czasach, w Łomży było nowością. Kino reklamowało się między innymi i w ten sposób, że "stoi po za wszelką konkurencją pod względem hygieny, bezpieczeństwa, wyboru i treści obrazów". Wyposażone było, jak twierdzili właściciele w najlepszy na świecie aparat firmy "Gaumont", który nie drażnił siatkówki oka i nie osłabiał wzroku. Repertuar pozyskiwany był " z pierwszorzędnego artystycznego kinematografu "Sfinks" w Warszawie". W reklamie kina umieszczono także, jakże brzmiącą współcześnie informację "krwawo - sensacyjne obrazy , jako szkodliwe dla każdego wieku, zwłaszcza wobec coraz bardziej rozwijającej się nerwowości - demonstrowane będą jaknajrzadziej". Plac , na którym stanął "Mirage" został wydzierżawiony przez Magistrat na 12 lat za opłatą 150 rubli rocznie. Po tym okresie zgodnie z umową , budynek miał przejść na własność miasta. W ówczesnej prasie pojawił się w związku z tą informacją następujący komentarz " jest to wprawdzie za mały budynek na teatr miejski ale zupełnie wystarczający na muzeum lub bibliotekę". Ale jak się z czasem okazało, do końca swych dni budynek pełnił jednak tę funkcję, do której został postawiony. Przez szereg lat właścicielem kina był pan Miller, zamieszkały przy Szosie Śniadowskiej 18 , a który przybył do Łomży, wraz z synem Tadeuszem, przyszłym uczniem łomżyńskiego gimnazjum . W okresie późniejszym zawiadywał kinem także , nie znany z imienia, pan Cudini. Trzeciego lutego 1911 roku, właśnie w iluzjonie "Mirage" odbyło się pierwsze w Łomży " przedstawienie naukowe", którego organizatorem był oddział Towarzystwa Krajoznawczego.

 14. maciek
  24 sierpnia 2009  16:19 przez maciek Odpowiedz

  Panie Janku, Pan jest niezastąpiony. Bardzo Panu dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia na temat Kina Mirage. Pozdrawiam.

 15. Avatar
  24 sierpnia 2009  17:43 przez Łukasz S. Odpowiedz

  Chciałbym tylko zapytać, z jakiego źrodła jest opis kina?

 16. Avatar
  25 sierpnia 2009  10:03 przez Jan Strzała Odpowiedz

  Zeszyty Łomżyńskie Nr 4 z 2002 r.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Zagadka 19

Pytanie o to, co prezentuje zdjęcie będzie dla Was zbyt banalne, dlatego prosze o powiedzenie co obecnie znajduje sie na drodze, którą idzie kobieta i jakie było główne znaczenie t[...]

Zagadka 102

Co to był za budynek? Był bo już nie istnieje. W którym rejonie Łomży był pobudowany? Proszę podać jego historię od momentu  wybudowania  (rok wybudowania jest dość odległy) do[...]

Zagadka 24

Gdzie ten budynek się mieścił? W zasadzie to jest i teraz w tym samym miejscu tylko w nie co zmienionej formie. Co mieściło się w tym budynku? Dobrze by było gdyby ktoś dodał właśc[...]