Zagadka 59

W tym tygodniu przechadzałem się zaśnieżonymi ścieżkami Łomży. Z uwagi na to, że było zimno i chciałem dotrzeć do celu w miarę jak najszybciej zrobiłem sobie skrót między osiedlem na którym przyznam szczerze nie byłem już kilkanaście lat. Najwidoczniej nie było takiej potrzeby… dziś natrafiłem na zdjęcie budynku , który mijałem i który przykuł moją uwagę a właściwie tabliczka znajdująca się na nim. (przynajmniej tak mi się wydaje)

– Pytanie brzmi jaką ulicą zrobiłem sobie skrót i co mieści się obecnie w tym budynku? lub też co mieściło?


2526 Ogólnie 3 Dziś
  
 

8 Komentarzy

 1. Avatar
  18 lutego 2010  16:56 przez Andrzej z S. Odpowiedz

  Jest to Archiwum Państwowe, Odział Zamiejscowy w Łomży, były budynek więzienia /izba chorych/. Oficjalny adres to Al. Legionów dojście również od Dmowskiego ale jak nazywa się trasa na skróty /i czy się jakoś nazywa/ pomiędzy Dmowskiego a Skłodowskiej to nie wiem.

 2. Avatar
  18 lutego 2010  22:19 przez Michal_D Odpowiedz

  Wszystkie trzy budynki widoczne na zdjęciu widzę codziennie z okien mojego mieszkania. Mieszkam na osiedlu naprzeciwko Parku Ludowego już ponad 20 lat. :)

 3. Avatar
  19 lutego 2010  18:45 przez majster Odpowiedz

  20 lat z mojego balkonu miałem widok prosto na Archiwum. Pamiętam z dziecinstwa, jak odnawiano elewację budynku i kładziono baranek na "miotłę". Używana była też maszynka do robienia baranka.

 4. Avatar
  19 lutego 2010  18:53 przez majster Odpowiedz

  Co do ulicy to moze chodzi o Turlejskiego [Dmowskiego], która prowadziła przez Osiedle Waltera ?

 5. Avatar
  20 lutego 2010  5:08 przez Michal_D Odpowiedz

  majster - w którym bloku wtedy mieszkałeś ?

 6. Avatar
  20 lutego 2010  13:02 przez majster Odpowiedz

  Melioracyjnym

 7. Avatar
  20 lutego 2010  13:19 przez majster Odpowiedz

  Do 1982 roku.

 8. 21 lutego 2010  18:10 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Andrzej i majster mają rację. Widać, że dla Was zagadki z tamtych okolic nie stanowią problemu bo praktycznie się wychowaliście na tych osiedlach :)
  Poszukam czegoś trudniejszego przy kolejnej zagadce.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Brama ewangelicka - remont

Brama prowadzących na teren byłego   starego cmentarza ewngelickiego w Łomży, tak zwana brama ewangelicka pochodzi z 1879 roku. Była w fatalnym stanie i wymagała natychmiastowego r[...]

Stulecie Kamienicy Wejrocha

Stulecie Kamienicy Wejrocha Część dzisiejszej ulicy Krótkiej ( miedzy Długą a Dworną), zwanej wówczas Nową, Widną lub Widok, została wytyczona w latach trzydziestych XIX wieku. Pr[...]

Dom Żołnierza

Dom Żołnierza - Dziesięciolecie obrony Łomży przed nawałą bolszewicką 1920 roku obchodzone było bardzo uroczyście: otwarty został i poświęcony Dom Żołnierza w Łomży. W akcie przeka[...]