Zagadka 90

8 Komentarzy

 1. Avatar
  19 grudnia 2011  16:38 przez Zb. Czarniakowski Odpowiedz

  Moim zdaniem chodzi o Marię Curię Skłodowską. Jej dziadek Józef Skłodowski mieszkał w Łomży. Resztę historii tych niezwykłych powiązań z Ziemi Łomżyńskiej doczytacie Państwo za linkiem http://www.gimzareby.neostrada.pl/curie.htm

 2. maciek
  2 stycznia 2012  21:23 przez maciek Odpowiedz

  Myślę, że odpowiedź jest właściwa. Zagadkę nr 90 uważam za rozwiązaną. Dwukrotnie pisałem do autora zagadki by się odniósł czy odpowiedź jest właściwa. Niestety brak odzewu ze strony autora.

 3. Avatar
  3 stycznia 2012  15:46 przez Zb. Czarniakowski Odpowiedz

  W dokonanym wpisie należy zmienić kolejność brzmienia nazwiska noblistki, - na Maria Skłodowska-Curie, a nie odwrotnie. Urodziła się pod tym nazwiskiem, a nazwisko Curie uzyskała po mężu. I nie wiadomo jak potoczyłyby się losy tych ludzi gdyby nie okres zaborów w jakich znalazła się Polska.
  Aby zachęcić do bliższego poznania losów bohaterki przedstawionej zagadki, polecam przeczytanie książki - Córka mazowieckich równin czyli Maria Skłodowska-Curie z Mazowsza http://www.zlmaz.pl/index.php?numer=10&nr=1&id=2 (Z przedstawionego linku można pobrać na ekran treść tej książki z wieloma rycinami, - do przeczytania, lub odsłuchać za pośrednictwem translatora IVONA – umożliwiającego zamianę pisma na słowo mówione. Opis tej możliwości znajduje się w innym z wielu moich komentarzy tego portalu o Kossakowskich – patrz wpis ze strony https://historialomzy.pl/franciszek-nikodem-kossakowski/comment-page-2/#comments z dnia 30 marca 2010 o 16:10). Powracając do noblistki, - zacytuję pierwszy fragment polecanej książki - „Tak, Maria Skłodowska-Curie funkcjonuje w świecie nie jako Polka, ale Francuzka. Jako Maria Curie, a nie Maria Skłodowska, czy Maria Skłodowska-Curie. Pomimo iż przez całe życie czuła się przede wszystkim Polką, pierwszą ojczyznę zawsze nosiła w sercu, dla niej pracowała naukowo i wiele uczyniła, a w ostatnich latach życia rozważała nawet, czy nie wrócić nad Wisłę”. Oraz drugi cytat - „Kolebką rodu Skłodowskich, herbu Dołęga, była staromazowiecka wieś Skłody, w parafii Zaręby Kościelne, w powiecie Ostrów Mazowiecka, gdzie od wieków posiadali oni swoje wsie: Skłody Piotrowice, Skłody Średnie oraz Skłody Stachy. Dopiero dziadek Marii, Józef Skłodowski opuścił rodzinną rolę i został nauczycielem. Z kolei Boguscy, herbu Topór – rodzina matki Marii Skłodowskiej – wywodzili się z Boguszyc, niedaleko Łomży, gminy i parafii Szczepankowskiej – gdzie dziadek ze strony matki przyszłej noblistki, Feliks Boguski, był zarządcą ziemskim, zaś jego żona Maria, pochodziła z Zaruskich, również z niezamożnej szlachty”. Zatem - pozdrowienia dla Ziemi Łomżyńskiej.

 4. Avatar
  4 stycznia 2012  22:20 przez Krzysiek Kostrzewski Odpowiedz

  Drogi Panie Czarniakowski - pozowlę sobie nie zgodzić się z Panem w przedmiocie pisowni nazwiska Marii Curie - Skłodowskiej. Fakt, iż Skłodowska była Polką i Polką się czuła, nie zmienia faktu, że była obywatelką Francji, która podlegała normom francuskiego prawa rodzinnego. Zgodnie z tamtejszym ustawodastwem nazwisko męża poprzedza nazwisko panieńskie żony (o ile ta wyraża chęć by przy nim pozostać). Stąd ani ulica Curie - Skłodowskiej, ani lubelski Uniwersytet im. Marii Curie - Skłodowskiej nie są językowymi lapsusami a prawidłowym zapisem imienia i nazwiska noblistki.
  Pozdrawiam.
   

 5. Avatar
  12 stycznia 2012  11:20 przez Zb. Czarniakowski Odpowiedz

   
  Szanowny Panie K. Kostrzewski
   
  Dziękuje za zwrócenie uwagi w sprawie pisowni nazwiska naszej Wielkiej Rodaczki. Może się Pan ze mną nie zgadzać, bo to dyskusja typu, - co było pierwsze jajko czy kura? Albo też dosadniejsze porównanie gdy np. dotyczy tzw. obozów zagłady. Polacy uważają, iż były niemieckie, a nieprzychylni nam, - nazywają polskimi. To jak wsadzić kij w mrowisko. Ja nie znam norm francuskiego prawa rodzinnego i nie powołam się na odpowiedni precyzyjny zapis w tej sprawie. Jeśli Pan zna takie, - proszę dla przykładu przytoczyć – nazwę aktu, z którego roku, pozycję oraz numer. To wszystko jest prawdopodobnie w Internecie jak nasze normy prawne wyrażane w formie pisemnej (Dz. U.  z roku, Nr., Poz.) Takie mówienie zgadzam się, lub nie może również znaczyć tyle co nic. Wchodzę na stronę internetową http://www.coi.pl   lub  http://www.facebook.com/Centrum.Onkologii   i co widzimy: Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie. Mało tego, - mieszkam niedaleko tego Instytutu na Ursynowie w Warszawie i na różnych tablicach, widzę, że jest tak samo. Lub inny przykład - Towarzystwo im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie http://www.curie.org.pl/pl/frames_pl.html  Zachodzi pytanie, - czy sprawcy brzmienia treści tych nazw lub tablic, nie mieli pojęcia co czynią.  Mnie - wydaje się mało logiczne.  To co może znaczyć Pańskie, - zgadzam się lub nie? Ja tylko stwierdzam suche fakty. A co inni sądzą o tych sprawach, czy warto kruszyć kopie? Pozdrawiam
   

 6. Avatar
  16 stycznia 2012  12:09 przez Zb. Czarniakowski Odpowiedz

  Aby nie być gołosłownym co do pisowni nazwiska naszej największej uczonej, podaję link http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/warszawa/zmiany-po-otwarciu-mostu-sklodowskiej-curie,1,4998776,region-wiadomosc.html  który wyjaśnia wiele, iż prawdopodobnie punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Tytuł  artykułu w Onet-cie brzmi " Zmiany po otwarciu mostu Skłodowskiej-Curie". Jeszcze most nie został oddany do użytku, a jakie już wzbudza emocje w komentarzach. Czyż zatem dziwne jest, że Polska już raz została rozdrapana przez sąsiadów?

 7. Avatar
  17 stycznia 2012  21:27 przez Krzysiek Kostrzewski Odpowiedz

  Drogi Panie Czarniakowski!

  Proszę się nie złościć. Cieszmy się historią i niech nas nie dzieli. Próbowałem Panu jedynie uzmysłowić, że zarówno pierwsza jak i druga forma nazwiska noblistki jest prawidłowa. Co zaś do argumentów to zapewne pan wie, że w pierwszych latach swojego życia w Paryżu, nasza noblistka podpisywała się jako Maria Skłodowska - Curiee. Niemniej w okresie późniejszym, tuż po  głośnym romansie z pewnym fizykiem, nasza rodaczka używała już tylko nazwiska męża. Ówczesny świat naukowy znał ją jako "Marie Curiee". Taką nazwę nosi w Paryżu jej ulica i muzeum, mimo to każdy zapytany na ulicy francuz stwierdzi, iż noblistka była Polką. Najważniejsza jest żywa pamięć, którą winniśmy nosić w duszy i w sercu, a nie groteskowe pieniactwo o kolejność, tudzież pisownię nazwisk, ziejąca z cytowanych przez Pana artykułów. Konwicki nazywa to kompleksem polskim. Z jednej strony chcemy być światowi, DVD to u nas DiViDi, HBO to EjdźBIOu, co niektórzy miast TVN-u oglądają TiVieN, z drugiej strony mamy pretensję do całego świata, że nie docenia i tłamsi nasz polskość, dorobek kulturalny, bohaterstwo, zaangażowanie etc. To nie świat - my je tłamsimy. Nikt nas nie nauczył jak być patriotą na co dzień - w pracy, na ulicy czy w autobusie, a przede wszystkim jak być patriotą w dobroci i w życzliwości dla innych ludzi- a zwłaszcza dla tych o innym kolorze skóry, narodowości, wyznaniu czy poglądach.  

  Pozdrawiam

 8. Avatar
  25 stycznia 2012  11:50 przez Zb. Czarniakowski Odpowiedz

  Meritum zagadki 90 było podanie nazwiska uczonej mającej związki z Ziemią Łomżyńską i to uczyniłem. W następnym poście poprawiłem brzmienie Jej nazwiska z uwagi na przedstawioną tam logiczność spraw w tym zakresie. Nagle pojawia się Pan K. Kostrzewski, który nie zgadza się z moim tokiem myślenia, - co widzę w następnym wpisie, - dwa w jednym, - czyli marchewka i kij z pełną emocji reprymendą i przesadną dozą tzw. poprawności politycznej podpartą mniej znanym autorytetem niż nasza Noblistka – Konwickim, z czym równie dobrze można się nie zgadzać, - bo to podtrzymywanie jałowej dyskusji. Z tego odczuwa się, iż lubi Pan doszukiwać w wypowiedzi forumowiczów punktów zaczepnych nie będących istotą sprawy, ale dla samej zasady dyskutowania o niczym i to jest właśnie nieuświadomione, a skrywane pieniactwo, wkładane innym.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Zagadka 20

Jaki to fragment miasta, na pewno wszyscy rozpoznajecie po charakterystycznym budynku wieży ciśnień. Moje pytanie dotyczy budynku zaznaczonego niebieską strzałką. Co to był za budy[...]