Zagadka 92

7 Komentarzy

 1. Avatar
  28 stycznia 2012  8:56 przez Krzysztof Staniórski Odpowiedz

  Czy to nie jest przypadkiem róg ulic senatorska i sikorskiego ? lub dworna -sikorskiego

 2. kolank0
  28 stycznia 2012  9:18 przez kolank0 Odpowiedz

  Mi to przypomina kamienicę między Dworną a Senatorską obok Jana z Kolna

 3. maciek
  29 stycznia 2012  14:59 przez maciek Odpowiedz

  Kolanko. Dobrze Tobie się przypomina. Tylko mnie się wydaje, że ta kamienica była bliżej Zielonej. Najlepiej jakby się wypowiedział pomysłodawca zagadki Pan Adam Sobolewski.

 4. kolank0
  30 stycznia 2012  9:04 przez kolank0 Odpowiedz

  Pisałem z pamięci, gdyż aktualnie nie mam możliwości sprawdzenia topografii.
  Pamiętam tylko, że spacerując Dworną w kierunku Sikorskiego po lewej stronie w takim dołku stała kamienica podobna do zamieszczonej, tylko chyba już otynkowana. Czy nadal stoi nie powiem.

 5. Avatar
  30 stycznia 2012  14:19 przez Antoni Odpowiedz

  Witam. Budynek przy ul. Dwornej Pomiędzy ul. Zieloną a Jana z Kolna. Jest niezamieszkały. Kiedyś po zawaleniu się lewego szczytu został odbudowany jak parterowy. Z prawej strony mieszkał szewc p. Mieszkowski lub Mieczkowski (nazwiska trochę mi się zatarły, po lewej stronie p. Chądzyńscy. Z  lewej strony (w podwórku) stoji jeszcze piętrowa oficyna, ale chyba już nie zamieszkała.

 6. maciek
  3 marca 2012  9:36 przez maciek Odpowiedz

  Oto jak odpowiedź nadesłał jakiś czas temu pomysłodawca tej zagadki Pan Adam Sobolewski.

  Ten budynek stał , a może jeszcze i stoi przy ul.Dwornej powyżej ul. Zielonej. Odpowiedzi w historii Łomży są błędne.Jedna jest bardzo bliska, która mówi, że stał między ul. Zieloną i Jana z Kolna. Budynek ten (oficyna był  najpierw piętrowy i nazywaliśmy go "budynek pod gwiazdą". Gwiazda jest jeszcze na jednym zdjęciu widoczna. W budynku tym mieszkała rodzina Kleczyńskich. Z Tadkiem Kleczyńskim uczyłemsię w 1-ce. Było ich kilku braci. Po drugiej stronie ulicy Dwornej mieszkała moja Babka, która chowała kozy i pasła je na widocznym na zdjęciu placu. Jeśli chodzi  o tego kalekiego chłopaka to go dobrze pamiętam, ale nie wiem czy tak się nazywał i czy tam mieszkał- nie pamiętam. On się tak kiwał i często przychodził na żelazny most i chodził po tych żelazach bez trzymanki. Zawsze go podziwialiśmy. Nazwisko Ruchała kojarzy mi się z inną osobą. Mieszkał on prawdopodobnie z matką w kamienicy Państwa Brudzewskich.  Nie był kaleką. Potem zmienił nazwisko o ile pamię mnie nie myli na Jankowski. Spróbuję się dowiedzieć od Andrzeja Bronowicza, bo P. Bruszewscy to jego rodzina.

 7. maciek
  3 marca 2012  10:35 przez maciek Odpowiedz

  Dodałem zdjęcie budynku z zagadki 92, widok jak w podpisie zdjęcia 2012-03-03. Budynek pod gwiazdą jak pisze Pan Sobolewski. faktycznie była tam gwiazda, ale to była Gwiazda Dawida, bo był to budynek żydowski. Na zdjęciu widać co z tego budynku zostało. Budynek jest usytuowany między ulicami Dworna, Zielona i Senatorska, około 1/3 odległości między Dworną i Senatorską i szczyt budynku kilkanaście metrów od Zielonej, do ulicy Jana z Kolna od tego budynku kilkadziesiąt metrów.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Zagadka 158

Zgodnie z przewidywaniami wcześniejsza zagadka nie przysporzyła wielu trudności. Czas zatem na drugą. Poniżej zamieszczam zdjęcie przedstawiające zespół z Łomży. Proszę podać je[...]