Zdjęcia z pierwszej gawędy historycznej

Czterech nowych członków przyjęło do swojego grona Łomżyńskie Bractwo Historyczne. Dziś w restauracji przy ul. Farnej odbyła się pierwsza gawęda historyczna dla członków Bractwa. Poświęcona była przede wszystkim dziejom Łomżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

– W tej chwili nasze Bractwo liczy ok. dziesięciu – jedenastu członków. Chociaż jesteśmy otwarci na nowe osoby, zależy nam przede wszystkim na tych, którzy są naprawdę zainteresowani działalnością w stowarzyszeniu. Dlatego członkiem Bractwa można zostać tylko wtedy, jeśli ma się dwie osoby poręczające – opowiada Henryk Sierzputowski, Podstarszy Bractwa.

Podczas dzisiejszego spotkania miłośnicy łomżyńskiej historii wzbogacili się o wiedzę z zakresu dziejów i działalności Łomżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Prelekcję o organizacji, która przez lata przynosiła Łomży chlubę i nobilitację, wygłosił Czesław Rybicki.

Prawdziwą furorę wśród zebranych zrobiły zdjęcia Łomży z lat ’50-tych i ’60-tych XX wieku. Miasto, uchwycone obiektywem znanych łomżyńskich fotografików: Dziewieczyńskiego, Kochanowskiego, Pietraszewskiego i Dudo zaprezentował członkom Bractwa Zdzisław Kalinko.
Dla wielu były to zdjęcia z czasów młodości- na czarno-białych fotografiach odnajdywali dawne domy i ulice, wspominali ludzi niegdyś tam mieszkających.

Na spotkaniu pojawił się też Andrzej Wszeborowski, który zaprezentował swoją kolekcję kilkusetletnich tłoków pieczętnych.
To właśnie ta kolekcja, rozszerzona i wzbogacona o ćwiczenia praktyczne w odciskaniu pieczęci ma stać się wiodącym tematem kolejnego spotkania Łomżyńskiego Bractwa Historycznego.

– Następną gawędę planujemy zorganizować w drugiej dekadzie stycznia- informuje Wojciech Winko, Sekretarz Bractwa.

YouTube Preview Image

 

Artykuł: mylomza.pl / PaW

Zdjęcia: historialomzy.pl

1495 Ogólnie 2 Dziś
  
 

1 Komentarz

  1. 28 grudnia 2011  12:21 przez kolank0 Odpowiedz

    I szkoda tylko, że los rzucił mnie tak daleko od Łomży...

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.