Zgodnie z naszą zasadą ‘dla Was zmieniamy się na lepsze’, od kilku dni serwis historialomzy zyskał nowy wygląd strony. Ostatnia aktualizacja szaty graficznej miała miejsce kilkanaście lat temu w 2014 roku. Tak więc z uwagi, że przez ten czas nastąpił spory rozwój techniczny urządzeń mobilnych oraz sposób użytkowania internetu przez osoby, wymusiło to poniekąd działania rozwojowe nad stroną związane z dostosowywaniem się do nowych trendów oraz naszych czytelników.
Dlaczego zmiany?
Od początku istnienia Serwisu tj. 2009 roku, portal przeszedł już cztery duże modernizacje wyglądu. Za każdym razem staraliśmy się wprowadzać i dostosowywać nowe funkcje zgodnie z sugestiami i propozycjami czytelników oraz redaktorów. Oczywiście nie zawsze wszystkie wprowadzone modyfikacje okazywały się świetnym pomysłem i po testach oraz analizie zwyczajnie rezygnowaliśmy z nich dla usprawnienia portalu. Zawsze jednak nowy szablon strony tworzony był zgodnie z najnowszymi standardami – profesjonalne i nowocześnie.
Responsywność strony
Przeglądając nasze coroczne statystyki oglądalności można zauważyć bardzo dużą tendencję wzrostową osób czytających nasze artykuły na urządzeniach mobilnych (tj. 56%), dlatego tak ważne stało się dla nas aby portal był responsywny, przejrzysty na wielu przeglądarkach internetowych oraz wygodny w użytkowaniu dla odwiedzających nas czytelników z całego świata.
Trzy nowe bloki tematyczne na stronie
Jednym z obecnie wprowadzonych udogodnień jest łatwy i szybki dostęp do informacji na temat interesujących nas wydarzeń. Na stronie głównej zaimplementowaliśmy trzy tematyczne bloki:
Polecane artykuły – To losowo proponowane tematy naszych redaktorów oraz autorów z którymi współpracujemy od dłuższego czasu. Rekomendowane publikacje, które nadal warto jest promować. Dodatkowo na górze strony Menu > Polecane, można odnaleźć szczegółowy spis poszczególnych cykli tematycznych.
Poznaj zabytki – to dodatkowy blok również losowo prezentujący kategorię Zabytki.
Popularne zagadki – kultowy od lat cykl tematyczny w którym zgadujemy zadawane Zagadki często na przykładzie zdjęć.
Nowy Przycisk kontrastu i Wyszukiwarka
Oprócz zmiany layotu strony, dodany został przycisk zmiany kontrastu na ciemny co umożliwić ma lepszą czytelność strony dla wielu osób. Również pole Szukaj na stronie zostało zaktualizowane o nowy silnik, wykorzystujący technologię AJAX, dzięki któremu możliwe jest wyszukiwanie wprowadzanych haseł na żywo w formularzu. Jako ciekawostkę dodam, że zaindeksowanych mamy ponad 17300 artykułów, stron i multimediów.
Teraz autorzy artykułów bardziej widoczni
Przebudowana została strona Redkacja przez co stała się bardziej przejrzysta dla moblinych urządzeń. Również przy każdym redaktorze pojawił się znacznik przekierowujący do artykułów i publikacji zawartych na portalu przez danego redaktora. Liczę, że pomoże to w prostszy sposób na odszukanie interesujących naszych czytelników artykułów konkretnego autora. Jednocześnie moduł redakcyjny zintegrowany jest z postami, dzięki czemu pod każdym artykułem widnieje zdjęcie oraz krótka informacja o autorze.
Webd – specjalny format dla skompresowanej grafiki
Od dawna nasza strona boryka się również z rosnącą bazą danych MySQL (ok. 1.2gb) oraz ilością plików multimedialnych zamieszczanych na portalu, których mamy ~15 tyś., ponad 1800 artykułów i 2600 komentarzy. Postanowiliśmy zadbać o lepszą optymalizację zarówno silnika strony jak również treści i grafik, aby strona działała w sposób płynny, a prezentowane zdjęcia nie traciły swojej jakości. Tym razem po raz pierwszy na stronie wdrożyliśmy WebP, specjalny format dla skompresowanej grafiki mający na celu przyśpieszenie ładowania się obrazów. Ten najnowszy format przyszłości zastąpi nam pliki .jpg, .png, i gif dzięki wyraźnej przewadze pod względem wydajności, pozycjonowania i przyjemniejszego korzystania ze strony przez czytelników zarówno na komputerach ale też w telefonach.
Zmiany nad logiem
Również pożegnaliśmy się z naszym starszym logotypem zamieniając go na prostszy wizualnie, przy czym zachowaliśmy nasz stary sygnat jelenia przeskakującego nad znakiem zabytek. To tak z sentymentu…
Nastąpiły również spore zmiany nie widoczne dla odwiedzających, bo zmienił się panel zarządzający edycją artykułów i pisania postów. Jednak nad nim ciągle trwają jeszcze prace techniczne i testy. Liczę, że nie przyniosą dużych komplikacji dla redaktorów i szybko poznamy jego możliwości i przyzwyczaimy się do prostego korzystania z niego.
Czcionki, kolory, szersze pola postów
Sama strona główna zachowała kolor szarości, białego i niebieskiego – według mnie sprawia to dużą przejrzystość oraz dobrą estetykę serwisu. Dodatkowo pole artykułów stało się znacznie szersze, bardziej wyraźne, zaimplementowane nowe czytelniejsze czcionki, które liczę że w dużej mierze od dziś będą już przyjemne dla oka.
Zapraszamy na profil twitter
Po prawej stronie, na górze strony głównej znajdują się 2 ikony (facebook, twitter) powiązane z portalami społecznościowymi, które na dobre zagościły już w internetowym świecie. Nierozważnym krokiem byłoby nie zintegrować ich z naszą stroną. Jednocześnie chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich czytelników i przyjaciół na nasz profil Twittera, który posiadamy już od 2014 roku, jednak portal w Polsce nie był jeszcze tak mocno popularny i średnio przyjął się w tamtym czasie. Liczymy, że już niebawem pomożecie nam to zmienić.
Natomiast po lewej stronie, na górze strony głównej dodany został przycisk Kontakt, który umożliwia obecnie pisanie wiadomości do redakcji (naszego fanpage’a) z wykorzystaniem aplikacji Messenger. Również czytając obecnie artykuły na telefonie pojawiła się możliwość udostępnienia publikacji znajomym w: WhatsApp, Telegram, Twitter, Facebook.
Mam nadzieję, że nowa strona przypadnie Wam do gustu. Będziecie potrafili swobodnie poruszać się po niej oraz obsługa i nowe moduły ułatwią korzystanie z czasopisma internetowego www.historialomzy.pl
Prace nad stroną potrwają jeszcze do końca miesiąca. Cały czas coś ulepszamy w tle i poprawiamy aby zoptymalizować funkcjonowanie Serwisu. Jeśli macie jakieś propozycje, uwagi czy też widzicie gdzieś znaczne niedoróbki zapraszam do zgłaszania ich redakcji.
Nowa strona w bogatej treści i odświeżonej formie!