Łomża. Ulica Długa

Jest to ulica łącząca Stary Rynek i Plac Kościuszki (Nowy Rynek). Do wybuchu II wojny światowej ulica Długa miała charakter handlowo-usługowy. Była reprezentacyjną ulicą Łomży.
Była to jednocześnie najbardziej atrakcyjna ulica pod względem architektonicznym. Widok te obrazuje jednocześnie, jakim zmianom uległa zabudowa Łomży, co było spowodowane ogromnymi zniszczeniami II wojny światowej.

Dawna zabudowa ulicy zachowała się tylko częściowo. Z istniejących do dziś budynków warto zwrócić uwagę na domy pod numerami 6 i 13. Budynek pod „szóstką”, o fasadzie eklektycznej, z przewagą form neorenesansowych został wzniesiony w 1892 r. i przetrwał bez istotnych zmian. Natomiast budynek nr 13 został odremontowany. Obecnie mieszczą się w nim instytucje kultury: Miejska Biblioteka Publiczna, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum  Północno – Mazowieckiego w Łomży.

Patrząc na ulicę Długą od ulicy Krótkiej w stronę Starego Rynku po prawej stronie, w porównaniu do okresu międzywojennego, widać jak została zniszczona. Nie próbowano nawet jej odbudować według architektury przedwojennej. Zamiast tego pobudowano wysokie budynki mieszkalne usytuowane prostopadle do ulicy, co kłóci się z historycznym układem miasta. Sytuację próbowano ratować dobudowując pawilony, aby zapełnić przestrzeń, ale nie dało to wartościowego rozwiązania urbanistycznego. Po lewej stronie zaś, część kamieniczek, co nie były całkowicie zniszczone zostało odbudowane, reszta została odbudowana „bezstylowo”. Kamienice na ulicy Długiej od Placu Kościuszki do ulicy Krótkiej, zostały odremontowane, dlatego że nie były całkowicie zniszczone.


Ulica Długa jak i wiele innych ulic w Łomży miała zmienianą nazwę. Decyzją z 18 stycznia 1940 roku okupant radziecki zmienił nazwę na Fryderyka Engelsa, po wojnie wrócono do dawnej nazwy, 9 września 1946 roku ponowna zmiana nazwy, tym razem na Mariana Buczka znanego komunistę. Historyczną nazwę przywrócono jej po przywróceniu demokracji w kwietniu 1989 roku.

1. Ulica Długa 1915 rok. Widok od ulicy Krótkiej w stronę Starego Rynku
2. Ulica Długa 1915 rok. Widok od Nowego Rynku Widok na ulicę Długą od Placu Kościuszki.
3. Widok na ulicę Długą od Placu Kościuszki
4. Ulica Długa 4, budynek z końca XX wieku. W latach powojennych i obecnie siedziba PSS Łomża.
5. Ulica Długa 6, budynek z roku 1892.
6. Długa 8 i 10. z końca XX wieku odbudowany. W 8 Rossman.
7. Długa 12, koniec XX wieku odbudowany po wojnie. Na parterze sklepy.
8. Widok na ulicą Długą od ulicy Krótkiej do Placu Kościuszki.
9. Narożnik ulicy Krótkiej i Długiej, koniec XX wieku, Przetrwał wojnę ale jest nieco zmieniony według stanu pierwotnego. W okresie powojennym przez długi czas siedziba nadleśnictwa.
10. Krótka 6, róg Długiej Budynek z lat 60-tych XX wieku, w latach 2004-2006 odnowiony.
11. Widok na ulicę Długą od ulicy Krótkiej w stronę Starego Rynku.
12.  Ulica Długa 13, wyremontowany, obiekt zabytkowy –  siedziba Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno – Mazowieckiego.
13. Ulica Długa 18, nie odnowiony.
14. Długa 20, odnowiony w ramach rewitalizacji w latach 2004-2006.
15. Długa 22, jak wyżej.
16. Pawilon między budynkami Długa 20 i Długa 22
17. Pawilon między budynkami 20 i 18.
18. Pawilon ulica Długa 16.
19. Widok na ulicę Długą od Starego Rynku.
20. Długa 24, odnowiony w ramach rewitalizacji w latach 2004-2006

3882 Ogólnie 3 Dziś
  
 

2 Komentarzy

 1. 22 stycznia 2009  1:35 przez admin Odpowiedz

  Artykuł został zaktualizowany w pkt. 12
  "obiekt zabytkowy, siedziba Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Galerii Sztuki Współczesnej"

  //podziękowania dla użytkownika "Gość" za nadesłanie informacji.

 2. Avatar
  22 kwietnia 2009  14:38 przez Jan Strzała Odpowiedz

  Długa 13 w tekście powinno być Miejska Biblioteka Publiczna, Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Łomża. Plac Zielony

PL. ZIELONY Powstał pod koniec XIX wieku. Usytuowany jest przy cmentarzu żydow­skim między ulicami Rybaki i Senatorską. Nazwa powstała od roślinności, jaka znajduje się (raczej z[...]

Łomża. Grobla Jednaczewska

Grobla Jednaczewska prowadzi do Lasu Jednaczewskiego na polanę na której w latach międzywojennych odbywał się zabawy i spotkania Łomżyniaków.  Dalej w pobliżu Narwi do Jednaczewa p[...]