5 URODZINY HISTORIALOMZY.PL

5 lat minęło, to piękny wiek

 

Gościnne wnętrza sali multimedialnej Muzeum Diecezjalnego w Łomży w niedzielne popołudnie 19 stycznia AD 2014, ledwie pomieściły wszystkich sympatyków i przyjaciół jedynego w regionie łomżyńskiego serwisu historycznego historialomzy.pl. Jego twórcy i redaktorzy zaprosili swoich gości na urodzinową uroczystość, która jak co roku stała się dla przybyłych okazją do odbycia historycznej podróży w czasie. Nastrój chwili połączył wszystkich miłośników łomżyńskiej historii, a wzruszeń obecnych dopełnił chwytający za serce premierowy pokaz reportażu z nestorem łomżyńskiej braci zakonnej w roli głównej, Ojcem kapucynem Janem Bońkowskim – honorowym gościem V urodzin portalu.

Zgodnie z doroczną tradycją dźwięk darowanego twórcom portalu przed laty na szczęście – historycznego dzwonka, oznajmił przybyłym oficjalne rozpoczęcie urodzinowego spotkania przyjaciół historialomzy.pl. Wydawca portalu Mariusz Patalan w serdecznych słowach powitał licznie przybyłych gości i podziękował za trwające już od lat wsparcie wiernych czytelników i użytkowników serwisu historycznego. Podkreślił, że wspólnie z redaktorem naczelnym Henrykiem Sierzputowskim doznają wielu wyrazów sympatii od wielu łomżyniaków, którzy żywo śledzą i komentują publikowane artykuły oraz bardzo często znajdują w nich okruchy swojego życia.

Historia bez granic

Portal niespodziewanie dla swoich twórców, zaczął też od dwóch lat pełnić rolę skrzynki kontaktowej dla rodzin poszukujących grobów swoich bliskich i żyjących krewnych. Uczestniczył i relacjonował spotkania po latach „rodziny jeziorkowskiej” – krewnych Polaków pomordowanych w lesie Jeziorkowskim, wspierał ufundowanie Tablicy Pamięci Legionistów Józefa Piłsudskiego, czy też publikował na swoich łamach traktujące o historii Ziemi Łomżyńskiej woluminy, które powinien znać każdy mieszkaniec naszego grodu. Na łamach portalu publikowane są również bieżące relacje z działalności Łomżyńskiego Bractwa Historycznego, z którym historialomzy.pl w partnerskiej współpracy przywraca pamięć o kartach historii miasta i Ziemi Łomżyńskiej. Prowadzący przedstawił też imponujące statystyki z działalność portalu, i tak:

277 241 – odsłony strony w ciągu ostatniego roku

65 017 – osoby, które odwiedziło serwis w roku 2013

44 571– unikalnych użytkowników

15 403 – liczba osób oglądająca serwis z Warszawy

7 134 – zdjęć na portalu w rozdzielczości powyżej 600px / ogółem

5 830 – największa liczba odwiedzin w marcu

4250 – liczba osób oglądająca serwis na urządzeniach przenośnych (komórki, ipad)

2 490 – liczba komentarzy

1830 – największa liczba odsłon /w dniu 11 października/

1239 – liczba fanów na facebooku

852 – artykułów na stronie /216 w ciągu ostatniego roku/

10 – liczba osób Redakcji

5 – to liczba urodzin historialomzy.pl

Dużym powodzeniem cieszy się serwis od samego początku swojego istnienia wśród czytelników za granicą, w roku 2013 oglądalność ta wyniosła 6652 osób z 74 krajów.

Najpopularniejszymi artykułami roku 2013 były:

Obrona Wizny – Polskie Termopile,

Łomżyńska kolej i kolejka,

Gubernia łomżyńska – powstanie i podział administracyjny,

Ziemia Łomżyńska i jej mieszkańcy w latach 1944-1956 (3),

Parafia Winna Poświętna – okupacja niemiecka Część 1,

Poszukiwani krewni na spotkanie 22.10.2013,

Ziemia Łomżyńska i jej mieszkańcy w latach 1944-1956 (2),

Łomża w latach II wojny światowej,

Czarne lata na łomżyńskiej ziemi. Rozdział II. 8,

Piłsudski, a kwestia Powstania Styczniowego.

Na zakończenie swojego wystąpienia wydawca serwisu Mariusz Patalan wspomniał i podziękował licznym współredaktorom serwisu, a w tej liczbie: Jerzemu Smurzyńskiemu, Iwonie Krzepkowskiej-Bulat, Adamowi Sobolewskiemu, Ojcu Janu A. Bońkowskiemu, Czesławowi Rybickiemu, Tadeuszowi Rawie, Wojciechowi Winko, Wojciechowi Piętka i Beacie Sejnowskiej – Runo, bez których jak stwierdził, trudno byłoby sobie nawet wyobrazić serwis historyczny w dzisiejszym jego kształcie.

Vivat dla Jubilata

Po zakończonej gromkimi brawami prezentacji dokonań serwisu, gratulacje i życzenia „100 lat” w imieniu zaproszonych gości, potomka „Rodzin Jeziorkowskich” – Jerzego Smurzyńskiego i swoim własnym, jako pierwsza złożyła społeczna kustosz miejsca Pamięci w Jeziorkowskim Lesie Beata Sejnowska – Runo. W odczytanym przez nią liście gratulacyjnym Jerzego Smurzyńskiego, autor podniósł wyjątkowość portalu i wielką rolę społeczną, którą tenże od lat pełni jako miejsce spotkań z historią naszej ziemi. Do gratulacji dołączył szef Akcji Katolickiej Diecezji Łomżyńskiej Bernard Szymański, który podkreślił swoją wdzięczność za wielką rolę edukacyjną i patriotyczny wydźwięk treści serwisu.

Serdecznymi słowy odniósł się również do twórców serwisu i podziękował za owocną i wieloletnią współpracę Starszy Łomżyńskiego Bractwa Historycznego Czesław Rybicki. Złożył dla Jubilatów także życzenia w imieniu zatrzymanego przez obowiązki duszpasterskie gospodarza muzeum ks Tomasza Grabowskiego. Zwrócił uwagę, że ze względu na poziom naukowy i nowatorstwo wielu artykułów i opracowań historycznych, historialomzy.pl jest stałym narzędziem badawczym dla wielu osób zajmujących się zawodowo historią naszej ziemi.

Klasztor wpisany w historię

Wielką atrakcją urodzinowej gali stał się autorski pokaz reportażu twórców serwisu, zrealizowanego we współpracy z p. Adamem Wójcikiem i Studiem Skorpion pt. „Historia Klasztoru Kapucynów słowami brata zakonnego – ojca Jana Bońkowskiego”. Ten chwytający za serce i urokliwy film, będący reminenscencją z dziejów zrośniętego od wielu wieków z Łomżą klasztoru Ojców Kapucynów i bogatej drogi życiowej honorowego gościa Jubilatów – Ojca Jana Bońkowskiego, obejrzany został w wielkim skupieniu i przyjęty owacją. Jego bohater w późniejszym emocjonalnym wystąpieniu, dopowiedział następnie wiele anegdot i historii z życia klasztoru dziękując na koniec twórcom serwisu, a w szczególności jego redaktorowi naczelnemu Henrykowi Sierzputowskiemu za wielką rolę, którą w życiu Ojca Jana i wielu łomżyniaków ten portal odgrywa.

Potrójni Jubilaci

Ukoronowaniem urodzinowego spotkania było oczywiście wspólne zdmuchnięcie przez Mariusza Patalana i Henryka Sierzputowskiego świeczki z jubileuszowej „piątki” na pysznym torcie i złożenie przez wszystkich obecnych osobistych życzeń w/w solenizantom, którzy akurat tego dnia wspólnie uczcili również swoje imieniny. Wyjątkowy klimat V-tego już urodzinowego spotkania przyjaciół i sympatyków łomżyńskiego serwisu historycznego, z pewnością na długo zostanie we wdzięcznej ich pamięci.

/red.: uczestnik spotkania i przyjaciel portalu/

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

1647 Ogólnie 2 Dziś
  
 

1 Komentarz

  1. 22 stycznia 2014  6:36 przez bratko Odpowiedz

    Wspaniały wieczór i liczni goście. Ten portal to jedna z bardzo nielicznych, autentycznych i czysto społecznych łomżyńskich inicjatyw, która idzie do przodu swoim rytmem. 100 lat dla Jego twórców, którzy od lat bez oglądania się na pomoc władz wspaniale promują w Polsce i na świecie Ziemię Łomżyńską.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Jan Rachubka

Jan Rachubka Jan Rachubka, pierwszy powojenny Prezydent Łomży ( sprawował tę funkcję w latach 1975-1978), był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Tak jak wsz[...]

Ocalone od Niepamięci.

W zbiorach Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży znajduje się ponad 35 tysięcy muzealiów z zakresu archeologii, numizmatyki, historii, etnografii, budownictwa ludowego, bursztyniar[...]