Nowa wystawa czasowa w Muzeum Północno-Mazowieckim – „Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej”

Otwarcie wernisażu wystawy przez dyr. Paulinę Waszelewską i dyr. Marię Samsel

Od 13 stycznia do 20 marca w salach łomżyńskiego Muzeum Północno-Mazowieckiego można podziwiać kolekcję dokumentującą folklor kurpiowski. Wystawa czasowa ”Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej” gości w Łomży, w ramach współpracy z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz dzięki uczestnictwu w finansowanym przez marszałka województwa mazowieckiego programie „EtnoPolska 2020”.

Przybyłych na wernisaż wystawy gości powitała dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego Paulina Waszelewska, a o kulisach jej realizacji opowiedzieli dyrektor Maria Samsel oraz etnograf Robert Dul z ostrołęckiego Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Wystawa ukazuje ponad 100-letnią historię rozwoju tradycyjnej kurpiowskiej wycinanki, aż do czasów współczesnych. Prezentowane zbiory ukazują całe bogactwo zbiorów z obu muzeów, z których najstarszą wycinankę z 1911 r. zawiera bogata kolekcja Adama Chętnika. Ważnym elementem ekspozycji są instruktażowe filmy, jak również fotografie i biogramy najwybitniejszych przedstawicieli sztuki wycinankarskiej, która znalazła również swoje miejsce na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Kurpiowska wycinanka jest do dzisiaj kultywowana przez twórców kultury kurpiowskiej, których wybitnym przedstawicielem na wernisażu była Wiesława Bogdańska. Kolekcja łomżyńskiego muzeum bazując na zbiorach Adama Chętnika, zawiera drugie po kolekcji krakowskiej najstarsze zbiory sztuki wycinankarskiej w Polsce.

/red/

fot.: Bolesław Deptuła, Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

714 Ogólnie 4 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

MOJA SZÓSTKA.

MOJA SZÓSTKA. Przesyłam wspomnienia, do napisania których skłonił mnie artykuł redaktorki Gabrieli Szczęsnej pt. Zostaniesz w sercach, zamieszone w Kontaktach nr 24 z 17 czerwca 2[...]