Historia zatoczyła koło czyli „Łomżyński Flis” z historyczną wizytą w Gdańsku

W niedzielne popołudnie 14 października br. na Motławę wpłynęła historyczna ekspedycja z Łomży. Drewniana barka ŁOMŻYŃSKI FLIS, której armatorem jest Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska, zawitała do Gdańska po przebyciu w ciągu 12 dni prawie 700 km, tradycyjnym szlakiem spławnym przez Narew i Wisłę. Wyprawa pn. „Śladami łomżyńskich oryli” została zorganizowana społecznym sumptem dla uczczenia jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich dla mazowieckiej Łomży oraz przypomnienia jej wielowiekowych związków gospodarczych z Gdańskiem.
Jedyna tego typu w nowożytnych dziejach Łomży rzeczna wyprawa, uzyskała patronat honorowy i wsparcie Prezydenta Miasta Łomży Mariusza Chrzanowskiego oraz Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż.w. Andrzeja Królikowskiego, jak również pomoc rzeczową i finansową kilku lokalnych instytucji, rodzinnych podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. Niezawodnym partnerem przedsięwzięcia okazał się MOSIR Łomża.

Wielka podróż ekologicznej barki
Flisaccy Retmani z Łomży w składzie: kapitan – Wojciech Winko i sternik – Sławomir Kopańczyk, dokonali tego niecodziennego w Polsce i historii Łomży wyczynu, płynąc w długą podróż barką, której podstawowa wyporność została zbudowana na kilkuset plastykowych butelkach. Jej dodatkowym atrybutem był żagiel z ponad 100-letnią grafiką mazowieckiej Łomży z jej herbem oraz dwa banery burtowe promujące przedsięwzięcie i jego patronów oraz sponsorów.
Wyprawa wiodła kolejno poprzez Ostrołękę, Pułtusk, Serock, Zalew Zegrzyński, Kanał Żerański i jego śluzę, Nowy Dwór Mazowiecki, Wyszogród, Płock, Włocławek i jego śluzę, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Tczew, śluzę Przegalina i Martwą Wisłę do Gdańska. W większości tych miast i gmin miały miejsce kurtuazyjne spotkania z przedstawicielami ich władz oraz wręczeniem przez załogę promocyjnych wydawnictw o Łomży, w tym jubileuszowej monografii naszego miasta i pamiątkowej monety.

Wiekowe związki Łomży i Gdańska
Miasta od czasów historycznego Mazowsza łączył oparty na Narwi i Wiśle szlak spławny, którym łomżyńscy flisacy zwani orylami spławiali do handlowej stolicy Rzeczypospolitej drzewo, zboże, miód i inne płody ziemi łomżyńskiej. Również najstarszy wizerunek herbu Łomży pochodzi z odcisku, na XVI-wiecznym pergaminie pisma Rady Miejskiej Łomży do Rady Miejskiej Gdańska.
W Gdańsku załoga spotkała się na nabrzeżu Mariny Gdańsk między innymi z dyrektorem Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańsk – Maciejem Buczkowskim, jak również z Prezesem Gdańskiej Organizacji Turystycznej – Łukaszem Wysockim.
Serdeczne powitanie ŁOMŻYŃSKIEGO FLISA na nabrzeżu, przygotowała również przesympatyczna łomżyńska rodzina p. Zalewskich, która pomimo przeprowadzki do Gdańska, postanowiła w ten sposób uczcić swoje łomżyńskie korzenie.

Wymagająca trasa wyprawy i niezawodny silnik
Trzeba podkreślić, że trasa i pora wyprawy była bardzo dużym wyzwaniem oraz obfitowała w ekstremalnie trudne warunki pogodowe i żeglugowe. Niski stan Wisły niejednokrotnie wydłużał trasę spływu, jak również był przyczyną opóźnienia w śluzowaniu jednostki. Dwukrotnie Łomżyński Flis musiał także stawiać czoła mocnym szkwałowym wiatrom i dużej fali. Mocnym oparciem dla załogi wyprawy była silna i lekka konstrukcja barki oraz jej niskie zanurzenie i niezawodna jednostka silnikowa ze specjalnym napędem na płytkie wody. Codziennością były noclegi z cumowaniem u przypadkowych brzegów, z wykorzystaniem namiotu rozbijanego na barce. Bardzo dobrze sprawował się również panel słoneczny, dzięki któremu można było zasilać posiadaną użytkową elektronikę.
Trzeba również wspomnieć, że Łomżyński Flis w trakcie wyprawy na odcinku przepływu Martwą Wisłą, przebył również swój „morski chrzest”. Załoga Łomżyńskiego Flisu, biorąc pod uwagę dobre warunki pogodowe, zdecydowała się kilkanaście kilometrów przed Gdańskiem złożyć krótką „wizytę” na morskim wybrzeżu Bałtyku.

Zdany trudny egzamin i podziękowania
Zorganizowana przez Lokalną Organizację Turystyczną Ziemia Łomżyńska inicjatywa uczczenia jubileuszu 600-lecia Łomży zakończyła się pełną realizacją założonych przez organizatorów celów. Przebyto łącznie prawie 700 km drogą wodną i przybliżono pamięci tysięcy współczesnych, trud łomżyńskich oryli spławiających przez setki lat do Warszawy, Gdańska i nadbrzeżnych miast niezliczone ilości towarów. Nazwa miasta Łomża wybrzmiało niejednokrotnie na ustach odległych miejscem zamieszkania ludzi. Władzom szeregu miast i gmin zostało przekazane promocyjne przesłanie od władz naszego miasta. Sama wyprawa zakończyła się ostatecznie, dopłynięciem Łomżyńskiego Flisu do Mariny Błotnik na pętli żuławskiej oraz lądowym transportem jednostki i załogi do Łomży.
Organizatorzy w szczególny sposób pragną podziękować szefom instytucji i podmiotów gospodarczych oraz innym osobom fizycznym i prawnym, które wsparły medialnie, rzeczowo lub finansowo realizację tej historycznej dla Łomży wyprawy oraz wyrazić dumę z faktu, że dzięki wyprawie łomżyńska bandera zawędrowała tak daleko, budząc po drodze szacunek mijanych jednostek wodnych.

Kapitan Wyprawy
Wojciech Winko


1027 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Zapomniany Legion

Muzeum Przyrody w Drozdowie zaprasza na projekcję filmu Zapomniany Legion   opowiadającego o dziejach jednostki sformowanej przez działaczy obozu narodowego w latach 191[...]

Pożegnanie Przyjaciela

W pierwszą sobotę kwietnia o godz.12 rodzina, licznie zgromadzona społeczność łomżyńska oraz przyjaciele z organizacji społecznych z kraju i zza granicy, pożegnali osobę znamienite[...]