Mamy dla was niesamowitą niespodziankę historyczną. Udało się nam za sprawą archeologów otrzymać zgodę na uczestniczenie w wielkim wydarzeniu. Do tej pory były to tylko legendy!!
Jutro jako jedni z pierwszych będziemy przemierzali z kamerą przez cały odnaleziony tunel… niestety częściowo zalany. O wielkim odkryciu w Łomży powiemy dziś w mediach.
Na razie udało się tylko zrobić 2 zdjęcia telefonem.
Aktualizacja:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=syeYu6vgUDQ&feature=share&list=UUI1N1QyG4YewTF8pma7Ojag[/youtube]
Aktualizacja:
Choć zapewne wielu naszych Czytelników (i my sami) chcielibyśmy, by odnalezienie podziemnych tuneli pod Łomżą okazało się prawdą, musimy się przyznać – to tylko żart na Prima Aprilis. Redaktor Henryk Sierzputowski z Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej przyznaje co prawda, że ziarnko prawdy w legendzie może tkwić, ale niestety! – podziemnego przejścia prowadzącego od Domku Pastora nie ma.
– Legenda funkcjonuje, ale nieco bardziej na wschód, tam gdzie kiedyś był zamek królewski. Tam są podejrzenia, że jest przejście pod Narwią w kierunku wschodnim- nawet do góry Królowej Bony- mówi Henryk Sierzputowski. – Domek Pastora został zbudowany pod koniec XIX wieku, a to już nie był czas na budowanie podziemnych przejść- wyjaśnia.
Musimy jednak przyznać, że dobrze bawiliśmy się, przygotowując dla Was żart z okazji Prima Aprilis. Nasi Czytelnicy nie dali się zaś łatwo nabrać – już pierwsze komentarze pod tekstem pokazywały, że nie dowierzacie rewelacji ogłoszonej na naszym portalu 1. kwietnia.
Za pomoc w powstawaniu żartu dziękujemy Henrykowi Sierzputowskiemu i Mariuszowi Patalanowi z Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej, bez których wiedzy i zaangażowania z pewnością nie byłoby tak przekonująco. Dziękujemy też Andrzejowi Wszeborowskiemu i jego pracownikom, którzy wpuścili nas do remontowanego Domku Pastora.
źródło: MyLomza
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=g-6i_QTW8yY&list=UUI1N1QyG4YewTF8pma7Ojag[/youtube]
7 comments
Interesujące odkrycie. Czekam na dalsze szczegóły.
wt
Szanowny Adminie. Jestem niczym Niewierny Tomasz – 1 kwietnia jest jutro ;)).
Tunele pod Łomżą nie są legendą, są faktem, bo widziało je sporo ludzi w różnych okresach czasu * przed wojną i w czasach powojennych) w ciągu ostatnich 15 lat w trakcie remontów kamienic na starówce firmy budowlane odnajdywały tunele, ale nie zglaszaly tych odkryć , ze względów znanych*wstrzymanie robót* , dla pasjonatow historii Łomży to temat rzeka ….na pewno w wielu przypadkach za resztki tuneli uwazano pozostalosci po starych piwnicach budynków dawno wyburzonych, jednakże piwnice zostały pod ziemia… ja bym sie bardzo ucieszył z takiego odkrycia, tylko ta data publikacji mnie nie przekonuje .
Pan Andrzej W., nasz najlepszy łomżyński restaurator zabytków znalazł też wejście do tunelu z drugiej strony, od Domku Pastora. Czasowo wstęp do tunelu został zabroniony przez konserwatora zabytków. W tych dniach tunel ma być poddany badaniom archeologicznym, być może już jutro. Prawdopodobnie pierwsza próba eksploracji tunelów od nadzorem konserwatora będzie jutro. Mają przyjechać archeolodzy z jakimś specjalistycznym sprzętem.
dobry żarcik na prima aprilis :) żebym nie widział na własne oczy domku pastora to był bym w stanie uwierzyć :) gratulacje za pomysłowość
Interesujący temat nt. odkrycia tunelu i tak słyszałem o łomżyńskich tunelach z przekazów rodzinnych
Może być to niemieckie dzieło (np. Genialni Pastorzy albo u Ewangelików)
Ciekaw mi, czy przeprowadziliście dokładną inwentaryzację budowlaną do celów projektowych przed remontem budynku, i nie tylko na podstawie wiarygodnych miejscach do celów historycznych.
Jeżeli macie jakieś problemy i to jestem do usług (mam doświadczenia).
Co chcecie to myślcie… mój dziadek, wielokrotnie za życia opowiadał o II wojnie Św..ja ,jako dziecko słuchałam zauroczona opowieściami, pamiętam jak opowiadał o przeprawach partyzantki przez podziemia Łomży do fortów Piątnickich ,które na 100% w tej chwili są zalane wodą Narwi także podziemia samej Łomży .Chodzi o ulice Długa,Krótka, i centrum starego miasta.Wierzę w to.. że,tamtejsze kamienice posiadają przejścia do tunelu i owszem w obecnej chwili nie do przedarcia.Szkoda że dziadek nie żyje..bo jako dorosła kobieta w tej chwili bym mogła więcej przekazać.Książka pod tyt.Niewierna ,to książka opowiadająca o moim dziadku część opowieści to fikcja część prawda.Tunel prawdopodobnie nie rozpoczyna się w starym mieście a od ul.Al.Legionów gdzie znajduję się w tej chwili dawna jednostka WP, sama nazwa już coś mówi :) Mój dziadek nazywał się Stanisław Czaplicki.Pozdrawiam niedowiarków :)