Legenda o tunelu stała się prawdą

Mamy dla was niesamowitą niespodziankę historyczną. Udało się nam za sprawą archeologów otrzymać zgodę na uczestniczenie w wielkim wydarzeniu. Do tej pory były to tylko legendy!!
Jutro jako jedni z pierwszych będziemy przemierzali z kamerą przez cały odnaleziony tunel… niestety częściowo zalany. O wielkim odkryciu w Łomży powiemy dziś w mediach.
Na razie udało się tylko zrobić 2 zdjęcia telefonem.

Aktualizacja:

YouTube Preview Image


Aktualizacja:

Choć zapewne wielu naszych Czytelników (i my sami) chcielibyśmy, by odnalezienie podziemnych tuneli pod Łomżą okazało się prawdą, musimy się przyznać – to tylko żart na Prima Aprilis. Redaktor Henryk Sierzputowski z Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej przyznaje co prawda, że ziarnko prawdy w legendzie może tkwić, ale niestety! – podziemnego przejścia prowadzącego od Domku Pastora nie ma.

– Legenda funkcjonuje, ale nieco bardziej na wschód, tam gdzie kiedyś był zamek królewski. Tam są podejrzenia, że jest przejście pod Narwią w kierunku wschodnim- nawet do góry Królowej Bony- mówi Henryk Sierzputowski. – Domek Pastora został zbudowany pod koniec XIX wieku, a to już nie był czas na budowanie podziemnych przejść- wyjaśnia.

Musimy jednak przyznać, że dobrze bawiliśmy się, przygotowując dla Was żart z okazji Prima Aprilis. Nasi Czytelnicy nie dali się zaś łatwo nabrać – już pierwsze komentarze pod tekstem pokazywały, że nie dowierzacie rewelacji ogłoszonej na naszym portalu 1. kwietnia.

Za pomoc w powstawaniu żartu dziękujemy Henrykowi Sierzputowskiemu i Mariuszowi Patalanowi z Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej, bez których wiedzy i zaangażowania z pewnością nie byłoby tak przekonująco. Dziękujemy też Andrzejowi Wszeborowskiemu i jego pracownikom, którzy wpuścili nas do remontowanego Domku Pastora.
źródło: MyLomza

YouTube Preview Image

5884 Ogólnie 4 Dziś
  
 

7 Komentarzy

 1. 31 marca 2014  9:32 przez Kolank0 Odpowiedz

  Szanowny Adminie. Jestem niczym Niewierny Tomasz - 1 kwietnia jest jutro ;)).

 2. 31 marca 2014  11:13 przez marco_polo Odpowiedz

  Tunele pod Łomżą nie są legendą, są faktem, bo widziało je sporo ludzi w różnych okresach czasu * przed wojną i w czasach powojennych) w ciągu ostatnich 15 lat w trakcie remontów kamienic na starówce firmy budowlane odnajdywały tunele, ale nie zglaszaly tych odkryć , ze względów znanych*wstrzymanie robót* , dla pasjonatow historii Łomży to temat rzeka ....na pewno w wielu przypadkach za resztki tuneli uwazano pozostalosci po starych piwnicach budynków dawno wyburzonych, jednakże piwnice zostały pod ziemia... ja bym sie bardzo ucieszył z takiego odkrycia, tylko ta data publikacji mnie nie przekonuje .

 3. 1 kwietnia 2014  21:58 przez archen Odpowiedz

  dobry żarcik na prima aprilis :) żebym nie widział na własne oczy domku pastora to był bym w stanie uwierzyć :) gratulacje za pomysłowość

 4. 1 kwietnia 2014  22:56 przez Christo Moro Odpowiedz

  Interesujący temat nt. odkrycia tunelu i tak słyszałem o łomżyńskich tunelach z przekazów rodzinnych
  Może być to niemieckie dzieło (np. Genialni Pastorzy albo u Ewangelików)
  Ciekaw mi, czy przeprowadziliście dokładną inwentaryzację budowlaną do celów projektowych przed remontem budynku, i nie tylko na podstawie wiarygodnych miejscach do celów historycznych.
  Jeżeli macie jakieś problemy i to jestem do usług (mam doświadczenia).

 5. 23 kwietnia 2014  21:00 przez Bożena Odpowiedz

  Co chcecie to myślcie... mój dziadek, wielokrotnie za życia opowiadał o II wojnie Św..ja ,jako dziecko słuchałam zauroczona opowieściami, pamiętam jak opowiadał o przeprawach partyzantki przez podziemia Łomży do fortów Piątnickich ,które na 100% w tej chwili są zalane wodą Narwi także podziemia samej Łomży .Chodzi o ulice Długa,Krótka, i centrum starego miasta.Wierzę w to.. że,tamtejsze kamienice posiadają przejścia do tunelu i owszem w obecnej chwili nie do przedarcia.Szkoda że dziadek nie żyje..bo jako dorosła kobieta w tej chwili bym mogła więcej przekazać.Książka pod tyt.Niewierna ,to książka opowiadająca o moim dziadku część opowieści to fikcja część prawda.Tunel prawdopodobnie nie rozpoczyna się w starym mieście a od ul.Al.Legionów gdzie znajduję się w tej chwili dawna jednostka WP, sama nazwa już coś mówi :) Mój dziadek nazywał się Stanisław Czaplicki.Pozdrawiam niedowiarków :)

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Wystawa medali okolicznościowych

WALCZYLI NA MEDAL  wystawa medali okolicznościowych                                   ze zbiorów                     kolekcjonera Zdzisława Kalinko oraz Muzeum Połnocno-Mazowie[...]

Komunikat

Szanowni Czytelnicy! Z uwagi na sezon wakacyjno - urlopowy  pragniemy Państwa poinformować o czasowej przerwie w publikacji naszych nowych redakcyjnych artykułów. Przepraszamy. P[...]