Łomża. Ulica Radziecka

Ulica Radziecka znajduje się w północno – wschodnim narożniku Starego Rynku, ale odchodzi od niego w kierunku północnym.

Jedna ze starszych ulic w Łomży, powstała prawdopodobnie pod koniec XVI wieku. Przez pewien czas nosiła nazwę Popowej. Nazwę Radziecka niesłusznie kojarzy się z byłym Związkiem Radzieckim, w wyniku czego w latach 80 – tych XX wieku chciano ją przemianować. Nazwa ta ma związek z tym, że ulica prowadzi do miejsca w którym odbywały się obrady rajców miejskich. Specjalny dom radziecki usytuowany przy ratuszu, został zakupiony przez szlachtę łomżyńską w 1563  roku i służył do rozpatrywania różnych spraw oraz był siedzibą sądów grodzkich i ziemskich. Dzisiaj ulica również wskazuje kierunek do miejsca obrad rady miejskiej.

Ulica Radziecka łączy Stary Rynek przez Kamienne Schody z dolną częścią ulicy Krzywe Koło, z ulicą Rybaki i ulicą Żydowską do rzeki Narew. Jest to ulica równoległa do ulicy  Kaznodziejskiej. Na ulicy Radzieckiej po lewej stronie patrząc od Starego Rynku jest zabudowa prywatna przeważnie piętrowa, w której na parterach jest kilka niewielkich zakładów usługowych. Po prawej stronie na początku ulicy znajduje się Pawilon handlowy, a na końcu ulicy jest niepubliczne przedszkole.

1. Ulica Radziecka, widok od Starego Rynku. Po prawej stronie widać fragment sklepu RTV, w głębi ulica Krzywe Koło.
2. Ulica Radziecka. Widok od ulicy Krzywe Koło. W głębi widoczny Stary Rynek i kopuła Ratusza.
3. Niepubliczne Przedszkole Katolickie, prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Służek NMPN.
4. Sklep RTV, róg ulicy Radzieckiej i Ulicy Woziwodzkiej.

4196 Ogólnie 3 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Łomża. Ulica Zawadzka

Łomża. Ulica Zawadzka Powstała na początku XX wieku. Nazywała się wówczas Droga do Zawad, lecz z czasem nazwę uproszczono do obecnej. Jest jedną z dłuższych ulic Łomży, która zacz[...]

Łomża. Ulica Pocztarska

Była wytyczona w II połowie XVII wieku równolegle do Starego Rynku zaraz na jego zapleczu. Początkowo nazywała się ul. Pocztowa, lecz już w XIX wieku nosiła nazwę Pocztarska. [...]