Niezłomny partyzant „Bruzda” – Jan Tabortowski upamiętniony w Łojach

Niezłomny partyzant „Bruzda” – Jan Tabortowski upamiętniony w Łojach

Niezłomny partyzant „Bruzda” – Jan Tabortowski upamiętniony w Łojach

Na cmentarzu parafialnym (parafia pod wezwaniem świętej Jadwigi) w miejscowości Łoje w gminie Radziłów w lipcu 2019 roku umieszczono pomnik ku czci majora Jana Tabortowskiego (1906-1954) ps. „Bruzda” – żołnierza Wojska Polskiego, uczestnika kampanii wrześniowej, bohatera podziemia niepodległościowego. Pomnik powstał z inicjatywy proboszcza księdza Stanisława Brulińskiego oraz parafian.

Jan Tabortowski pełnił funkcję inspektora obwodów AK Grajewo, Łomża i Suwałki. Był uczestnikiem i dowódcą wielu akcji zbrojnych skierowanych przeciwko niemieckiemu i sowieckiemu okupantowi. Zginął w trakcie akcji w Przytułach w sierpniu 1954 roku. Jego życie to piękna żołnierska karta – od kariery zawodowego żołnierza w II Rzeczypospolitej, wojny obronnej roku 1939, okupacji niemieckiej, antykomunistycznego oporu, aż po próby normalnego życia po ogłoszeniu amnestii w 1947 roku, które uniemożliwiła mu inwigilacja UB w wyniku czego znów chwycił za broń.

„Bruzda” walczył ze swoimi oddziałami m.in. w rejonach Łomży, Grajewa, Zambrowa, Suwałk, Wizny, Szczuczyna, Radziłowa czy Przytuł.

Tekst umieszczony na pomniku:

PAMIĘCI MAJORA JANA TABORTOWSKIEGO ps. BRUZDA I WSZYSTKICH KTÓRZY WALCZYLI O WOLNĄ I SUWERENNĄ POLSKĘ W LATACH 1939-1957

PROBOSZCZ I PARAFIANIE

ŁOJE 2019

Materiał nadesłał Pan Tomasz Szymański pracownik naukowy w Muzeum Przyrody w Drozdowie.

1470 Ogólnie 4 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Leśna lekcja 2017'

Gdzie rodzi się zło w człowieku?  Co sprawia, że jedni  dobrze postępują, a inni wykorzystują swoich bliźnich dla własnych celów?  W jaki sposób kształtować prawość swego charakter[...]