Pamięć i wiedza.

Pamięć i wiedza.

Sierpniowe rocznice i ich obchody przez Polaków, każą wierzyć ludziom, że mamy piękne karty historii. Musimy pamiętać o tych dniach chwały i przekazywać wiedzę o tym młodym Polakom. Wspaniała obrona Łomży w trakcie wojny bolszewicko-polskiej w 1920 r. doczekała się nie tylko uroczystych obchodów, ale i konferencji naukowej . Obchody 100 Rocznicy Bitwy o Forty Piątnica w trakcie wojny z bolszewicką nawałą w 1920 r. odbyły się w Piątnicy w dniu 2 sierpnia. Obchody zorganizowali Starosta Łomżyński -Lech Marek Szabłowski, Dyr.IPN w Białymstoku – dr, Piotr Kardela, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży – ppłk. Tomasz Żyłka i Wójt Gminy Piątnica – Artur Wierzbowski. Po złożeniu wieńców na grobach żołnierzy Batalionu zapasowego kpt. Raganowicza, którzy bronili Fortów w Piątnicy przed atakami sowieckiego Korpusu Gaja, nastąpiło odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej w przedsionku Kościoła Parafialnego w Piątnicy. Po zakończeniu Mszy św., którą odprawił Kardynał Gerhard Ludwik Muller (były szef Kongregacji Nauki w Watykanie), zostały złożone kwiaty pod pomnikiem żołnierzy 33 pp. w Łomży. Uczestnicy obchodów mogli odwiedzić i zapoznać się z wystawą IPN -„Wojna polsko – bolszewicka 1919 – 1920. Kierunek północno-wschodni”. Wielkie rzesze ludzi uczestniczyły wraz z rodzinami w tych obchodach. Społeczność Ziemi Łomżyńskiej mogła zapoznać się z bohaterską postawą żołnierzy broniących udział w obronie Fortów Piątnica, które osłaniały m. Łomża od północy. Kilkudniowe nieustępliwe walki z wschodnimi barbarzyńcami dały możliwość Naczelnemu Wodzowi na skonsolidowanie obrony Warszawy pod Radzyminem (Wólka Osowska) i przeprowadzenie kontruderzenia znad Wieprza. Mówi się, że gdyby nie było obrony Łomży nie byłoby Cudu nad Wisłą ?!

Następnie po południu od godz. 17.00 w zabytkowym Dworku Lutosławskich rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa -„O Niepodległą – kierunek północno-wschodni -1920”. Konferencję zorganizował pod względem naukowym IPN Białystok. Stronę zabezpieczenia materialnego i przygotowania sal wzięło na swoje barki Starostwo Łomżyńskie ze Starostą p. Lechem Szabłowskim i w-ce Starostą p. Marią Dziekońską na czele. Stroną merytoryczną, oraz ustaleniem wystąpień referentów na konferencji wziął na swoje barki prof.dr.habilitowany Naczelnik IPN Białystok – Krzysztof  Sychowicz. Trudny temat wojny 1920 r., ze szczególnym uwzględnieniem walk na fortach w Piątnicy referowali znawcy tematu prof.dr.habilitowany Ciechanowski, prof. dr. habilitowany K.Sychowicz, mgr. historyk Sławomir Zgrzywa, dr. Sokołowski i inni. Temat poszerzyła żona pana prof. Ciechanowskiego – pracownik naukowy UW (rodowita Hiszpanka). Ciekawostką  jej referatu było to , że dokonała ona przekrojowej analizy artykułów prasowych żony jednego z Lutosławskich zd. Casanowa. Pisała ona tysiące artykułów do dziennika madryckiego ABC o przebiegu działań wojennych pomiedzy Polską a Sowietami w latach 1919 – 1920. Artykuły p..Lutosławskiej Casanowy opisywały nie tylko działania wojenne, ale również życie i postawy społeczne ludności polskiej. Są one pełnym odzwierciedleniem stosunków społecznych, struktury ludnościowej i obyczajowej Ziemi Łomżyńskiej w tamtych latach. Opisała patriotyzm Polaków i ukochanie Ojczyzny, oraz przywiązanie do tradycji i rodzinnych stron. Wiele z jej artykułów (podobno kilkadziesiąt tysięcy) czeka na opracowanie historyków i socjologów. Tu ukłon do Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Jest nad czym pracować dla upamiętnienia Polski, Ziemi Łomżyńskiej i dla młodego pokolenia naszej młodzieży.
Wszystkie referaty to doskonale opracowane pod względem wiadomości historycznej faktów prace. Ukażą się one w wydaniu drukowanym i na stronach internetowych w póżnieszym czasie. Warto się z nimi zapoznać i wprowadzić do szkół łomżyńskich. Pamiętać musimy o naszych Bohaterach, którzy własną krwią płacili za obronę cywilizacji łacińskiej Polski i Europy przed barbarzyńcami spod czerwonego sztandaru i krasnej gwiazdy. Dobrze by było aby tą pamięć wsparła wiedza, która moglibyśmy się obronić przed dzisiejszymi lewackimi zarzutami ludzi -agentury obcej w kraju i poza granicami. Pamięć wsparta doskonałą wiedzą to jest to, na czym powinniśmy oprzeć patriotyczne wychowanie młodych Polek i Polaków !!!
Autor tekstu. Jerzy Wnorowski.
532 Ogólnie 2 Dziś
  
 

1 Komentarz

  1. 15 sierpnia 2020  9:27 przez Jerzy Smurzyński Odpowiedz

    O Sofii Casanova Lutosławskiej na naszych lamach ukazały się trzy artykuły. Można je znaleźć pod linkami:
    rok 2015 - https://historialomzy.pl/sofia-casanova-lutoslawska/ rok 2016 - https://historialomzy.pl/sofia-casanova-lutoslawska-w-imieniu-sierot/ rok 2019 - https://historialomzy.pl/sofia-casanova-lutoslawska-hiszpanka-ktora-pokochala-polske/

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.