Akiwa Rubinstein – Suplement

Wydawać by się mogło, że Pan Ramotowski, w swoim artykule opublikowanych w Studiach Łomżyńskich tom XXIV z 2013 roku, a opublikowanym również na niniejszym portalu (https://historialomzy.pl/akiba-rubinstein-krol-krolewskiej-gry), wyczerpał już temat Akiwy Rubinteina. Tymczasem jest jeszcze kilka tematów, nad którymi warto by się pochylić.

Podobno w życiu każdego człowieka pewne są tylko dwie rzeczy: narodziny i śmierć. W przypadku Akiwy Rubinsteina pewna jest tylko data śmierci, która nastąpiła 14 marca 1961 roku. Mistrz pochowany został na cmentarzu Begraafplaats Etterbeek-Cimetiere w d’Etterbeek przy Rue du Inng Chene, w rejonie Wezembeek-Oppem (gmina leżąca na obrzeżach Brukseli), w kwaterze K, grób nr 681. Zamieszczone poniżej zdjęcia nagrobka publikuję dzięki uprzejmości i za zgodą Pana Janusza Wody, byłego Prezesa Polskiego Związku Szachowego, który wykonał je podczas pobytu w Brukseli. Oglądając je proszę zwrócić uwagę na widoczne tam daty. Jeśli Akiwa urodził się 12 grudnia 1882 roku, Jak podaje większość autorów, czemu na nagrobku widnieje data 1 grudnia 1880 r? Zaintrygowani tą niezgodnością, Państwo Elżbieta i Jan Kusina zlecili w Archiwum Państwowym w Białymstoku Oddział w Łomży, stosowną kwerendę. Niestety… Akta metrykalne Okręgu Bożniczego w Stawiskach uległy podczas ostatniej wojny całkowitemu zniszczeniu i nie można było odnaleźć metryki urodzenia. Udało się jednak znaleźć dwie metryki ślubu. Jedna, sporządzona 12 czerwca 1920 roku przez Burmistrza miasta Szczuczyna, jako datę urodzenia  podaje 1 grudnia 1880 roku. Drugi akt sporządzony przez Rabina w Szczuczynie dnia 14 maja 1920 roku podaje datę zawarcia małżeństwa 30 marca 1918 roku, ale jako datę narodzin Akiwy wymienia tylko 1 grudnia, bez wskazania roku. Mamy zatem dwa dokumenty potwierdzające datę dzienną i jeden wskazujący rok 1880. W tym momencie z pomocą przychodzi nam Pan Hans Renette, który na stronie http://www.chesshistory.com opublikował dokumenty z archiwum Antwerp Police Immigration Index, 1840-1930, w które definitywnie potwierdzają, że Akiwa Rubinstein urodził się 1 grudnia 1880 roku.

Interesująca jest również kwestia pisowni imienia. Również tutaj większość publikacji podaje imię Akiba. Prawdopodobnie jest to pozostałość po błędnej transkrypcji z języka rosyjskiego, gdzie litera „w” pisana jest jak łacińska litera „b”. Ponadto w języku hebrajskim jednym znakiem Bet zapisuje się zarówno literę „b” i „v”. Tymczasem w akcie sporządzonym przez Burmistrza Miasta Szczuczyna jak i w dokumentach imigracyjnych podano imię Akiwa. Należy zatem uważać, że prawidłową formą imienia jest Akiwa. Potwierdzają to również opublikowane w 2013 roku kopie własnoręcznych podpisów Rubinsteina.

daty-1 daty-2 grob-rubinsteinow

 

Źródła:

  1. Szachista nr 6/2014; s.17-19.
  2. http://www.chesshistory.com/winter/winter99.html
  3. http://www.akibarubinstein.republika.pl/rubinste.htm
1252 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Ziemia i Groby część II

Ludzie więc chlubią się, że wielkich znali, K’temu jedynie, Iż nie poznają się na wielkim mali Pierwej, aż zginie. „Wielkość” 1861, C.K. Norwid. Nie udało się mi do[...]