Łomża. Ulica Henryka Sienkiewicza

Została wytyczona w 1836 roku, w ramach planu regulacji południowo -zachodniej części miasta, jako ulica Wysoka.

Po ustanowieniu Łomży miastem gubernialnym (1866 rok) i   napływie dużej ilości urzędników narodowości  rosyjskiej zaszła potrzeba wybudowania  dla nich świątyni. W 1873 r. położono kamień węgielny pod budowę cerkwi św. Trójcy, w 1877 r. wyświęcono cerkiew. Światynia trzy nawowa, z umieszczonymi na osi dwiema ośmiobocznymi wieżami zakończonymi kopułami, na przeciwległych rogach nawy głównej umieszczono 4 mniejsze kopuły na ośmiobocznych bębnach.W 1885 r. cerkiew otrzymała miano soboru (katedry), a plac nazwano Sobornym.W 1893 r. cerkiew została pokryta polichromią przez oficera biełozierskiego pułku piechoty Pawła Jakowlewa. Po I wojnie światowej kościół garnizonowy, w latach 30 -tych kościół przekazano na potrzeby parafii katedralnej.Rosjanie przemianowali ulicę  Wysoką na Soborną,  potem na Soborną Cerkiewną, a w 1915 na Cerkiewną.   Na przełomie XIX i XX wieku wybudowano tu trzy kamienice, z których najpiękniejsza to była kamienica Śledziewskich. W 1989 roku zniszczył ją pożar. W tej chwili jest odnowiona i bardzo ładnie reprezentuje się. Na ścianie frontowej kamienicy umieszczona jest tablica upamiętniająca śmierć Leona Kaliwody na progu wolności w czasie rozbrajania Niemców w 1918 roku. Kamienica na rogu Polowej i Sienkiewicza została zniszczona w czasie działań wojennych. W 1917 roku ulica  Cerkiewna została przemianowana na ulicę Henryka Sienkiewicza. Obecnie usytuowana jest w Centrum pomiędzy ulicą Dworną i Polową, równolegle do Al. Legionów.
W latach między wojennych na ulicy Sienkiewicza mieściło się sporo szkół w wynajętych budynkach. Szkoła nr 3 (Śledziewski), szkoła też nr 3 (Orłowski), Szkoła nr 7 (Świgoński). Były też szkoły żydowskie nr 1 Sienkiewicza 4 i nr 2 też Sienkiewicza 4. W 2005 roku ulica Sienkiewicza została wyłożona kostką bazaltową, ustawiono lampy zabytkowe i porobiono miejsca parkingowe. Jest to druga uliczka po ulicy Farnej wyłożona kostką bazaltową. W 2007 roku odnowiony został budynek Sienkiewicza 8  w ramach rewitalizacji. Pozostał jeszcze do remontu Sienkiewicza 6 i budynki od ulicy Dwornej.

Wpis zaznaczony na zielona dodano na podstawie komentarza Pana Jana Strzały


1. Zabudowania na ulicy Wesołej (pierwsza nazwa obecnej ulicy Sienkiewicza).
2. Wesoła już jako ulica Cerkiewna.
3. Sobór od ulicy Soborno –  Cerkiewnej.
4. Sobór od strony Placu Sobornego, po prawej widać kamienice na ulicy Soborno – Cerkiewnej.
5. Obecna ulica  Sienkiewicza od strony od strony ulicy Polowej.
6. Obecna ulica Sienkiewicza od strony ulicy Dwornej.
7. Kamienica na ulicy Sienkiewicza 6.  Czeka cierpliwie na remont.
8. Kamienica na ulicy Sienkiewicza 8. Odnowiona przez miasto w Ramach rewitalizacji Starówki Łomży.
9. Kamienica ulica  Sienkiewicza 10. Po wyremontowaniu kamienicy przez Pana Makarewicza jest chyba najpiękniejszym obiektem w Łomży.
10. Część fasady Kamienicy.
11.Tablica upamiętniająca śmierć Leona Kaliwody.  Mówili o nim: bohater. Inni – ryzykant, wręcz szaleniec. Jedno jest pewne: był w Łomży ostatnią ofiarą 123 lat polskiej niewoli, zaborów, uciemiężenia. Zginął na progu wolności w dniu 11 listopada 1918 roku.
12. Miejsce obchodzenia  uroczystości   Narodowego Święta Niepodległości   w Łomży.
13. W 1877 wybudowano jako  cerkiew prawosławną o pięciu lub sześciu kopułach , od 1918 roku przekazana kościołowi katolickiemu dekretem Józefa Piłsudskiego. Obecnie kościół seminaryjny p/w NMP  Seminarium Duchownego w Łomży.
14. Budownictwo z przełomu XIX i XX wieku na ulicy Sienkiewicza od strony ulicy Dwornej.

”Zapomniane dziedzictwo” –  Grzegorz Sosna

„Nazewnictwo Miejskie Współczesnej Łomży” – Anna Pańkowska i Justyna Piechocka

„Dzieje Łomży Tysiącletniej” – Witold Jemielity –

4844 Ogólnie 2 Dziś
  
 

8 Komentarzy

 1. 20 marca 2009  13:58 przez Jan Strzała Odpowiedz

  Ulica nazywała sie na poczatku Wysoka - plan z 1872 r, potem była Cerkiewna, Soborno-cerkiewna, Wesoła i w końcu Sienkiewicza. Plac Cerkiewny powstał po wybudowaniu cerkwi

 2. 20 marca 2009  19:17 przez maciek Odpowiedz

  Rzeczywiście była to ulica Wysoka, zapomniałem po prostu zmienić. Co do Placu Sobornego, we wszystkich źródłach jakie znam stoi: Plac Soborny wytyczono w trakcie budowy cerkwi i być może, że został nazwany Cerkiewnym. W książce Anny Pańkowskiej i Justyny Piechockiej pt. Nazewnictwo Miejskie Współczesnej Łomży na stronie 89 w rozdziale ulica Sienkiewicza napisano, że pierwszą nazwą po wytyczeniu była ul. Wesoła.

 3. 23 marca 2009  13:59 przez Jan Strzała Odpowiedz

  W 1873 r. położono kamień węgielny pod budowę cerkwi św. Trójcy, w 1877 r. wyświęcono cerkiew. Światynia trzy nawowa, z umieszczonymi na osi dwiema ośmiobocznymi wieżami zakończonymi kopułami, na przeciwległych rogach nawy głównej umieszczono 4 mniejsze kopuły na ośmiobocznych bębnach.W 1885 r. cerkiew otrzymała miano soboru (katedry), a plac nazwano Sobornym.W 1893 r. cerkiew została pokryta polichromią przez oficera biełozierskiego pułku piechoty Pawła Jakowlewa. Po I wojnie światowej kościół garnizonowy, w latach 30 -tych kościół przekazano na potrzeby parafii katedralnej."Zapomniane dziedzictwo" Grzegorz Sosna

 4. 24 marca 2009  8:32 przez maciek Odpowiedz

  Panie Janku bardzo dziękuję za uzupełnienie wiadomości o ulicy Henryka Sienkiewicza.

 5. 14 kwietnia 2009  14:48 przez Jan Strzała Odpowiedz

  zdjęcie 14, budynki są starsze na poczatku XX wieku mieściło się w nich Rosyjskie Gimnazjum Żeńskie

 6. 28 stycznia 2010  14:30 przez Agnieszka Odpowiedz

  czy jest pomnik Sienkiewicza a jesli jest to mozanby tu zamiescic

 7. 28 stycznia 2010  15:23 przez maciek Odpowiedz

  Gdyby był zostałby zamieszczony. Jest w łomżyńskiej Katedrze tablica pamiątkowa ku pamięci Henryka Sienkiewicza. Dział Kościoły. Kościół pw św. Michała cz.5, zdjęcie nr 2.

 8. 28 stycznia 2010  21:16 przez Agnieszka Odpowiedz

  Macku juz tam biegne zobaczyc te tablice to wielki Syn Polski syn narodu umeczonego przez trzy zabory

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Łomża. Ulica Zamiejska

W 1824 roku w związku z rozbudową miasta w kierunku zachodnim wytyczono nowe ulice: Wiejska, Nadnarwiańska, Ogrodowa, Piękna, Przechodnia (nie istnieje), na mapie z 1805 roku mamy [...]

Łomża. Ulica Jana z Kolna

UL. JANA Z KOLNA Powstała w II łowie XIX wieku. Położona jest w Centrum między ulicami Senatorską i Dworną. Na mapce Łomży z 1872 roku nazywała się RadzieckA i zaczynała się od [...]