Gmina Śniadowo. Twórcy ludowi

Kazimierz Krupiński

Od ponad 30 lat rzeźba jest jego głównym zajęciem.
Urodził się 29 marca 1958 roku w Sierzputach Zagajnych w pow. łomżyńskim. Od najmłodszych lat przejawiał zdolności manualno – plastyczne, wykonując pierwsze prace z drewna i metalu. Jak sam o sobie mówi szczególnie w drewnie odkrywał jego ukryte piękno i niepowtarzalne cechy tego materiału.  Będąc uczniem szkoły podstawowej otrzymał pierwsze nagrody      i wyróżnienia za prace plastyczne. Z tego powodu przez kolegów z klasy nazywany był „artystą”. W tym okresie powstała  rzeźba wykonana z okazji Roku Kopernikowskiego i przedstawiające popiersie wielkiego polskiego astronoma (1973 rok).
Z wykształcenia technik budowlany. Okres służby wojskowej to okres aktywnej pracy twórczej w dziedzinie rzeźby. Świadczyć może o tym udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym z okazji XXXVIII rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem organizowanym przez Klub Garnizonowy w Warszawie. Po ukończeniu służby wojskowej pracował w Warszawie dalej tworząc prace znajdujące nabywców wśród zwiedzających Starówkę i Wilanów.
Od 1998 roku mieszka w Sierzutach Zagajnych (gm. Śniadowo, pow. łomżyński), gdzie do dziś ma własną pracownię rzeźby. W okresie od 1979 roku Pan Kazimierz wykonał około siedmiu tysięcy prac, które znalazły swoje miejsce w galeriach, muzeach, szkołach, urzędach, firmach prywatnych, kościołach oraz licznych organizacjach pozarządowych.
Co roku Pan Kazimierz bierze udział w około 40 imprezach na terenie całej Polski, jak też poza jej granicami, promując ziemię łomżyńską.
Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju oraz Niemczech, Francji, Belgii, Czechach, Austrii, Szwecji, Węgier, Łotwy, Estonii, USA oraz Kanady.

http://www.naszakultura.pl/index.php?k=133

 

Sukces łomżyńskiego twórcy

Kazimierz Krupiński otrzymał wyróżnienie na XV konkursie na rzeźbę o tematyce muzycznej w Lesznie.
W konkursie wzięli udział twórcy z całej Polski oraz z zagranicy. Kazimierz Krupiński jest twórcą – rzeźbiarzem współpracującym z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży. Pochodzi z Sierzput Zagajnych w Gminie Śniadowo. Od ponad 25 lat rzeźba jest jego głównym zajęciem. Rzeźbi wyłącznie w drewnie.
W jego pracach przeważa tematyka sakralna: sceny biblijne, wizerunki świętych, choć nie brak też rzeźb i płaskorzeźb o tematyce świeckiej. Zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Czechach, Austrii, Szwecji, Węgrzech, Litwy, Danii, Estonii, USA oraz Kanady.

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży był reprezentowany również w XXIX ogólnopolskim konkursie na drzeworyt przez dzieci uczęszczające na zajęcia koła plastycznego. Prace dzieci wzięły udział w jubileuszowej pokonkursowej wystawie. Cele konkursu to: kultywowanie tradycji miłośniczego uprawiania sztuki, edukacja plastyczna dzieci i młodzieży oraz połączenie dwóch dziedzin sztuki: muzyki w temacie oraz plastyki w technikach drzeworytu i rzeźby w drewnie.W konkursie wzięli udział twórcy uprawiający grafikę i rzeźbę: dorośli, młodzież i dzieci z terenu kraju.
Organizatorem obu konkursów jest: Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie.

http://www.wrotapodlasia.pl/pl/arch_2/rok_2005/II_kwartal/sukces+lomzynskiego+tworcy.htm

Leszno / Sierzputy Zagajne: Kazimierz Krupiński zwycięża w Ogólnopolskim Konkursie na Rzeźbę o Tematyce Muzycznej

Łomżyński rzeźbiarz ze wsi Sierzputy Zagajne Kazimierz Krupiński (lat 52) wysłał na konkurs do Leszna mierzącą około pół metra pracę, przedstawiającą postać świerszcza, grającego na basetli. Rzeźba w drewnie lipowym zrobiła na jurorach tak wielkie wrażenie, że bezapelacyjnie przyznali jej autorowipierwszą nagrodę.

Z tym świerszczem to była dość zabawna historia – opowiada z uśmiechem Kazimierz Krupiński, który odwiedził trzy redakcje Grupy Medialnej Narew przy Starym Rynku 13 w Łomży: portal Narew.info,tygodnik „Narew” i Telewizję Łomża. – To było tak, że – najpierw w ciągu kilku dni stworzyłem świerszcza, który szybko znalazł nabywców, małżeństwo z Sulejówka. A ponieważ jest to dosyć dobra i raczej pomysłowa rzeźba o tematyce muzycznej, postanowiłem na jej wzór stworzyć kolejną, którą właśnie wysłałem na ogólnopolski konkurs do Leszna. Dodajmy, że nagrodzony artysta zajmuje się rzeźbą już od 31lat, zaś tydzień temu otrzymał nagrodę starosty łomżyńskiego Krzysztofa Kozickiego za promocję i upowszechnianie kultury. Natomiast we wcześniejszych edycjach konkursu w Lesznie nasz nadnarwiański twórca również zdobywał nagrody i wyróżnienia.
Obecnie laureat liczy na sponsorów, którzy sfinansowaliby w zamian za reklamę na miejscu i w mediach jego wyjazd po odbiór nagrody do Muzeum Okręgowego w Lesznie (Wielkopolska). Wręczenie laurów odbędzie się 23 października A.D. 2010. Prosimy o kontakt z naszą redakcją: w godz. 8 – 16 pod nr. tel. 86 216 71 07.

Mirosław R. Derewońko

  1. Fot.: Tomasz Matczak (Kazimierz Krupiński podczas jarmarku sztuki i staroci w Zambrowie w sierpniu 2010 r.)
  2. Fot.: Kazimierze Krupiński (świerszcz z basetlą)
  3. Fot.: starostwo łomżyńskie (na zdj. Kazimierz Krupiński w środku podczas gali wręczenia nagród starosty łomzyńskiego we wrześniu 2010 r. w Muzeum Przyrody w Drozdowie)

http://www.narew.info/kultura/44-kultura/574-leszno-sierzputy-zagajne-kazimierz-krupinski-zwycieza-w-ogolnopolskim-konkursie-na-rzezbe-o-tematyce-muzycznej

 


 

 

3710 Ogólnie 1 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Nowogród. Zespoły ludowe

KURPIOWSKI ZESPÓŁ ŚPIEWACZY z Nowogrodu Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu powstał w 1968 roku przy świetlicy w Nowogrodzie.  Założycielką zespołu były Pani Czesława Matejkowska-ówc[...]