III urodziny historialomzy.pl

Zgodnie z mottem portalu „To ludzie tworzą historię…” właśnie dzięki Wam – naszym czytelnikom, redaktorom, współpracownikom, często przypadkowo napotkanym osobom i miłośnikom historii zawdzięczamy tak dynamiczny rozwój Serwisu oraz tą nieustającą motywację do dalszej pracy. To dzięki ludziom Serwis tworzy nową historię poprzez archiwizację i publikowanie Waszych wspomnień, dokumentacji, książek… Dziękujemy, że jesteście z nami!

13 piątek nie był pechowy

Serwis Historyczny Ziemi Łomżyńskiej 13 stycznia w piątek obchodził swoje 3 urodziny w Restauracji „Na Farnej”. Podczas jubileuszowego spotkania mieli okazję spotkać się twórcy Serwisu, redaktorzy artykułów, stali czytelnicy i zaproszeni goście, a wśród nich m.in. poseł Lech Kołakowski, wicestarosta Krzysztof Kozicki, miejscy radni, Danuta Bzura kierownik Archiwum Państwowego w Łomży, Jerzy Jastrzębski dyrektor Muzeum Północo-Mazowieckiego w Łomży, przedstawiciele Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz członkowie Łomżyńskiego Bractwa Historycznego. Były podziękowania i gratulacje, trochę zabawy w postaci gry historycznej, klubowa projekcja filmu „Romeo i Julia z Łomży” oraz obowiązkowo tort i dużo życzeń.

Rok temu na urodziny Serwisu otrzymaliśmy prezent w postaci sędziwego wiekiem dzwonka na skórzanym pasku, którym postanowiliśmy rozpoczynać każde kolejne urodziny – mówi Mariusz Patalan

I aby słowa dotrzymać o 18:04 zabrzmiał dźwięk dzwonka, który rozpoczął oficjalną uroczystość urodzinową. Tradycyjnie jak co roku twórcy Serwisu zapraszają wszystkich swoich czytelników do udziału we wspólnym świętowaniu urodzin. W ten sposób chcą pokazać, że nie tylko są wirtualnym portalem i anonimowymi redaktorami ale również mają chęć spotykać się w realnym świecie z czytelnikami.

– Urodziny od 3 lat są właśnie takim swoistym wydarzeniem, który pozwala aby w jednym miejscu spotkać się z Redakcją Serwisu oraz członkami Łomżyńskiego Bractwa Historycznego, jak również z pozostałymi miłośnikami historii. Jest to doskonała okazja aby nie tylko podsumować naszą dotychczasową pracę, ale również wysłuchać opinii, pomysłów gości, być może jakiś ciekawych historycznych wspomnień – opowiada Mariusz Patalan

Mariusz Patalan – Wydawca Serwisu i Henryk Sierzputowski – Redaktor Naczelny właśnie 3 lata temu 13 stycznia 2009 po raz pierwszy zaprezentowali Łomżyński Serwis Historyczny Ziemi Łomżyńskiej. Trzynastka jak na razie okazuje się być szczęśliwa aniżeli pechowa, ponieważ portal w zaskakująco szybkim tempie się rozwija zyskując z roku na rok co raz większą liczbę czytelników.

Miło nam, że możemy dać Wam czytelnikom, coś czego szukają i chętnie powracają na nasz Serwis. Tylko w zeszłym roku ogólna liczba odwiedzających osób wyniosła ponad 63 tyś. Osób, z czego prawie 40  tyś. to nowi użytkownicy. Pozytywnie zaskoczył nas pewien parametr w statystykach, który okazuje się być bardzo ważny i mobilizujący do dalszej pracy. Mianowicie wynika, że zyskaliśmy w tym roku prawie 3000 stałych czytelników, którzy odwiedzają portal co drugi dzień! Również miłą i zaskakującą nowością w tym roku okazało, się iż dzięki rozwojowi technologii komórkowej zyskaliśmy 400 osób, które śmiechem, żartem nie mogą się z nami rozstać i chętnie zabierają nas ze sobą na wczasy czy też czytają w podróży, dzięki aplikacjom na swoich telefonach komórkowych – mówi Mariusz Patalan

Po przywitaniu gości przez twórców Serwisu głos zabrał Czesław Rybicki – starszy Łomżyńskiego Bractwa Historycznego, który wyraził opinię i słowa uznania za pracę jaka została włożona w utworzenie serwisu oraz za unikalność poruszanych tam tematów. Dodatkowo wspomniał o zbieżnych celach Bractwa i Serwisu, które zmierzają do kultywowania tradycji, przywracania pamięci historycznej i rozbudzania tożsamości regionalnej.

– Również Wicestarosta Krzysztof Kozicki, który wręczył na ręce Redakcji Serwisu listy gratulacyjne i słowa uznania za dotychczasową pracę, życzył dalszego dynamicznego rozwoju i sukcesów na kolejna lata. Złożył też życzenia uśmiechu dla Jadwigi i Tadeusza Serafin, właścicieli Restauracji „Na Farnej”, którzy, jak powiedział „przygarnęli Bractwo Historyczne i wspierają towarzystwo historyków”, udostępniając lokal do spotkań.

Poseł Lech Kołakowski podkreślał zaangażowanie założycieli Serwisu i wielką wagę dzieła, którego się podjęli. W przemówieniu dodał, iż „liczy też, że szerzej w sprawy związane z historią Łomży zaangażuje się bardziej samorząd łomżyński”. Goście zwracali uwagę na charytatywny charakter portalu i dorobek naukowy zawarty w tekstach publikowanych na stronie.

Oficjalnie został też odczytany nadesłany list jednego ze współpracowników Serwisu – Jerzego Smurzyńskiego, który nie mógł pojawić się osobiście na urodzinach, jednak duchem na pewno był z twórcami podczas urodzin.

Po przemówieniach goście mogli posilić się przygotowanymi przekąskami i urodzinowym tortem. Redakcja  Serwisu zorganizowała też drużynowy quiz wiedzy historycznej o Łomży prezentując pytania zarówno w formie testowej, dźwiękowej i obrazowej. Pomimo, że zabawa nie miała na celu sprawdzania wyrywkowo wiedzy o historii Łomży poszczególnych gości to wszyscy przy zachowaniu ducha rywalizacji świetnie się przy niej bawili.

Kolejnym punktem spotkania urodzinowego była kameralna projekcja filmu w reżyserii Ewy Sznejder ”Romeo i Julia z  Łomży”, który zapowiedział Michał Kaczyński w imieniu członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Narew” biorących częściowo udział w filmie. Dodał również, że podziękowania należą się aktorom: Joannie Rosochackiej oraz Rafałowi Jasiek, studentom z Łomży.

Dzięki temu spotkaniu poruszonych zostało wiele ciekawych tematów, problemów oraz wspomnień historycznych, które trwały do późnych godzin wieczornych.

fot. i film / mylomza.pl

YouTube Preview Image

3079 Ogólnie 1 Dziś
  
 

6 Komentarzy

 1. 19 stycznia 2012  14:10 przez Ptysiu Odpowiedz

  Kurcze nie miałem internetu dłuższy czas i nie wiedziałem o urodzinach a od was też żadnego e-maila nie dostałem.

 2. 21 stycznia 2012  5:22 przez Michal_D Odpowiedz

  100-lat !!!

   

 3. 22 stycznia 2012  0:31 przez maciek Odpowiedz

  Michał dziękuję ci bardzo za życzenia. Na poprzedni urodziny zapraszany byłeś osobiście , nie przyszedłeś. Ostatnie na pewno też czytałeś, nie przyszedłeś. Jesteś z nami od pierwszych dni powstanie tego serwisu, więcej, nawet byłeś w gronie założycielskim i na tym koniec. Piszesz, udzielasz się, ale ujawnić to nie chcesz się.

 4. 22 stycznia 2012  6:37 przez Michal_D Odpowiedz

  Henryku, postaram się nadrobić to z nawiązką w przyszłości.
   

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.