Łomża. Ulica Woziwodzka

Jest to ulica, która razem z ulicą Radziecką (północ) odchodzą prostopadle od Starego Rynku , Woziwodzka w kierunku wschodnim.
Ulica ( Wodna w XVI w., Woziwoda w XIX w.) i Woziwodzka w XX wieku, która łączy Stary Rynek w kierunku wschodnim z ulicą Szkolną, Zieloną, Plac Zielony, dalej przez ulicę Rybaki aż do samej Narwi. Właśnie tą ulicą zaopatrywano miasto w wodę w dawnych czasach. Na Woziwodzkiej przeważa parterowa zabudowa prywatna. Jest też kilka kamieniczek, jedna nawet podobno z 1863 roku (Woziwodzka 4, w/g książki Katalog Zabytków i Sztuki. Województwo Łomżyńskie pod redakcją Marii Kałamajskiej – Saeed).
Odnośnie zabytkowej kamienicy z 1863 r. to pragnę wskazać że nie jest nią ani budynek nr 4 ani nr 6 (oba powstały w połowie XX wieku). Ta kamienica miała nr 8 i dzisiaj już nie istnieje. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych spaliła się w pożarze i została rozebrana. Obecnie na jej miejscu jest parking. Kamienica ta posiadała piękną bramę z datą budowy oraz oficynę po prawej stronie od ulicy Zatylnej. Z tyłu za podwórkiem były pomieszczenia gospodarcze oraz sad.
U zbiegu ulicy Woziwodzkiej i ulicy Plac Zielony był cmentarz żydowski. Cmentarz założono w 1830 roku na działce o powierzchni około 1,50 ha.. Cmentarz funkcjonował do 1890 roku, zachowało się na nim około 150 nagrobków, wszystkie z kamieni narzutowych.
W czasie II wojny światowej sierpnia 1941 roku ulica Woziwodzka była od północy graniczną ulicą „Żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej” (Getta Żydowskiego).

 

1. Widok na ulicę Woziwodzką od Starego Rynku.
2. Woziwodzka od Ulicy Zatylnej w stronę cmentarza.
3. Woziwodzka od cmentarza w stronę Starego Rynku.
4. Woziwodzka od ulicy Plac Zielony w stronę ulicy Zielonej.
5. Cmentarz żydowski przy ulicy Woziwodzkiej.
6. Cmentarz żydowski przy ulicy Woziwodzkiej.
7. Cmentarz żydowski przy ulicy Woziwodzkiej
8. Cmentarz żydowski przy ulicy Woziwodzkiej
9. Woziwodzka 4. Jedna z kamieniczek zabytkowych. Właśnie ta kamieniczka ma być podobno z 1863 roku. Kto pozwolił taki zabytek obłożyć winylową elewacją? Chyba, że to pomyłka w numeracji?
10. Woziwodzka 6. Bardziej prawdopodobne, że to ta kamieniczka może być tym zabytkiem.
11. Woziwodzka 10. Zabytkowa kamieniczka, prawdopodobnie też z końca XIX wieku.

2865 Ogólnie 2 Dziś
  
 

3 Komentarzy

 1. Avatar
  20 czerwca 2016  23:09 przez S Odpowiedz

  Witam. Odnośnie zabytkowej kamienicy z 1863 r. to pragnę wskazać że nie jest nią ani budynek nr 4 ani nr 6 (oba powstały w połowie XX wieku). Ta kamienica miała nr 8 i dzisiaj już nie istnieje. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych spaliła się w pożarze i została rozebrana. Obecnie na jej miejscu jest parking. Kamienica ta posiadała piękną bramę z datą budowy oraz oficynę po prawej stronie od ulicy Zatylnej. Z tyłu za podwórkiem były pomieszczenia gospodarcze oraz sad.

  • Henryk Sierzputowski
   2 lipca 2016  14:07 przez Henryk Sierzputowski Odpowiedz

   Pana poprawka Panie Sławomirze została naniesiona i zaznaczona kolorem zielonym.

 2. Henryk Sierzputowski
  22 czerwca 2016  22:06 przez Henryk Sierzputowski Odpowiedz

  Bardzo dziękuję za informację. Dlatego napisałem podobno.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Łomża. Ul. Nowa

UL. NOWA Powstała w 1934 roku niedaleko cmentarza parafialno-komunalnego na obecnym osiedlu Bohaterów Monte Cassino. Usytuowana jest pomiędzy ulicami: Zawadzką, Starą, Projekt[...]