Łomżyniak odznaczony przez Prezydenta RP

Łomżyniak odznaczony przez Prezydenta RP

W Dzień Flagi RP odbyła się w warszawskim Domu Polonii zaszczytna ceremonia wręczenia przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego orderów i odznaczeń państwowych wybitnym działaczom polonijnym.

Okazją uhonorowania szczególnie zasłużonych osób, które m. innymi w ramach „Wspólnoty Polskiej” pracują na rzecz Polaków rozsianych po całym świecie, był przypadający na 2. maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

– Duma z Polski, z polskości, to nie tylko duma z historii trudnej, pięknej, bolesnej, heroicznej, czasami smutnej ale to przede wszystkim poczucie szczególnego związku z krajem dzisiejszym, z Polską, z taką jaka ona jest – powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Domu Polonii w Warszawie.

Uhonorowanymi przez Prezydenta RP zostali nauczyciel i działacz harcerski z Ukrainy Stefan Adamski, poseł do litewskiego Sejmu Jarosław Narkiewicz, działacz polskiej misji katolickiej w Niemczech prof. Piotr Małoszewski oraz czworo wybitnych działaczy ze stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – Anna Kosicka, Czesław Rybicki, Tomir Sołtan oraz pośmiertnie Kamil Kulczycki.

Warto w tym honorowym gronie zwrócić uwagę na powszechnie szanowaną w Łomży osobę Czesława Rybickiego, który został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nasz Kolega poza szlachetną działalnością na rzecz rozsianych po świecie Polaków znajduje także czas na społeczną pasję związaną z niestrudzonym badaniem naszej regionalnej oraz lokalnej historii i tradycji. Piastując niezawodnie funkcję Starszego Łomżyńskiego Bractwa Historycznego jest dla członków naszego Bractwa wzorem koleżeństwa i prawości w dochodzeniu do prawdy historycznej.

W imieniu członków naszego Bractwa zechciej Drogi Czesławie z tej nadzwyczajnej okazji, przyjąć od swoich przyjaciół wyrazy uznania i życzenia dalszej konsekwencji w realizacji Twojej godnej wszelkiego szacunku drogi życiowej.

 Przyjaciele z Bractwa

Zdjęcia zamieszczone dzięki uprzejmości Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”  w Łomży

3146 Ogólnie 4 Dziś
  
 

8 Komentarzy

  1. 5 maja 2012  14:43 przez maciek Odpowiedz

    Kolego Czesławie gratuluję z całego serca tak zaszczytnego odznaczenia. Zasłużyłeś za swoją społeczną pracę na rzecz Polonii, naszego miasta jak mała kto na  takie wyróżnienie. Cieszę się, że mam w gronie swoich kolegów i przyjaciół takiego człowieka. Życzę Tobie dalszych sukcesów.

  2. 5 maja 2012  14:57 przez Adam Wykowski Odpowiedz

    Szanowny Czesławie!
    Z ogromną przyjemnością składamy z Basią na Twoje ręce serdeczne gratulacje z okazji uhonorowania Twojej osoby tak zaszczytnym odznaczeniem. Życzymy Tobie i Stowarzyszeniu odważnych i innowacyjnych pomysłów na rozwój "Wspólnoty Polskiej", kreatywności i konsekwencji w dążeniu do wyznaczonych celów, wielu sukcesów w przyszłości, a także jak najlepszej współpracy z innymi środowiskami polonijnymi, by osiągnięcia „Wspólnoty Polskiej” były zawsze fascynującą przygodą, w której warto uczestniczyć.
    Kolego Czesławie i wszystkim działaczom „Wspólnoty Polskiej” samych szczęśliwych chwil w życiu osobistym oraz satysfakcji i radości z wykonywanej pracy na rzecz drugiego człowieka.
     Basia i Adam

  3. 5 maja 2012  23:57 przez admin Odpowiedz

    Gratulacje! i kolejnych sukcesów życzę :)

  4. 6 maja 2012  9:29 przez Czesław Rybicki Odpowiedz

    Serdecznie dziękuję Kolegom i Przyjaciołom za życzenia. Przyjąłem to odznaczenie jako dowód uznania dla całego środowiska "Wspólnoty Polskiej" w Łomży. Bez pracy zespołowej, wsparcia członków i kolejnych zarządów, szczęścia do oddanych sprawie prezesów: Jana Stypuły i Hanki Gałązki byłoby ono niemożliwe. Im wszystkim szczególonie sedecznie dziękuję za współpracę i wzajemne wsparcie. To także dla mnie zobowiąznie do dalszej efektywnej pracy. Traktuję "Wspólnotę Polską" jako nie tylko formalne stowarzyszenie, ale pojmuję jako wspólnotę ducha polskiego i Polaków niezależnie od miejsca ich zamieszkania w kraju, czy też poza granicami, w myśl powiedzenia z poczatku XX wieku: "Polska jest tam gdzie są Polacy".  

  5. 6 maja 2012  10:09 przez Czesław Rybicki Odpowiedz

    Adamowi gratuluję, tym razem publicznie również zaszczytnego odznaczenia, uzyskania tytułu doktora.  Życżę skutecznej, szybkiej i satysfakcjonującej scieżki na drodze do habilitacji.

  6. 7 maja 2012  15:16 przez Jerzy Smurzyński Odpowiedz

    Gratuluję!  Cieszę się Pana sukcesami i życzę następnych tak we "Wspólnocie" jak i naszym "Bractwie"!

  7. 7 maja 2012  19:45 przez Jan Bońkowski Odpowiedz

    Jestem dumny i cieszę się ogromnie, że wśród odznaczonych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski znalazł się ktoś mi bliski, a jesteś nim Ty, Czesławie. Przez wiele bowiem lat mojej działalności wśród Polaków, a zwłaszcza wśród harcerzy na Białorusi obserwowałem i doznawałem Twojego wielkiego zaangażowania i skuteczną pomoc dla Polonii w tym kraju. Cieszę się, że zostało to dostrzeżone i uhonorowane tak zaszczytnym odznaczeniem. Z całego serca gratuluję i życzę satysfakcji w dalszej działalności dla dobra naszych rodaków, rozsianych po całym świecie.

  8. 9 maja 2012  22:02 przez Czesław Rybicki Odpowiedz

    Czcigodny Ojcze Janie,
    Los zetknął mnie z Tobą wcześniej, w latach 60 -tych w Łomży,  z ogromną atencją wspominam lekcje religii w kaplicy i salce obok kaplicy, długie dyskusje nad moralnością w oparciu o dekalog. Czyniłeś to  z nami w dostosowaniu do możliwości rozwojowych adwersarzy ze szkoły podstawowej. Z całą pewnością mogę potwierdzić, że te rozmowy kształtowały moją postawę. Za co serdecznie dziękuję. Los następnie splótł nasze drogi w obszarze współpracy i pomocy rodakom na Białorusi. Dziękuje za cenne uwagi i spostrzeżenia dotyczące pracy na rzecz rodaków. Dziękuje za ciepłe słowa.
    Wielce  Szanowny
    Pan Redaktor
    Jerzy Smurzyński
    Dziękuje za życzliwe słowa. Praca we "Wspólnocie" i naszym "Bractwie" ma pewną wspólną przestrzeń jaką jest praca m. innymi na rzecz kształtowania tożsamości narodowej poprzez szerzenie wiedzy historycznej. Te dwie aktywności  nie stoją w sprzeczności, tym bardziej, że w wolnym czasie stale prowadzę różne dociekania historyczne dotyczące naszej Łomży. Bardzo sobie cenię Pana słowa uznania. Liczymy nadal w "Bractwie" i serwisie na Pana nieocenioną pomoc i współpracę.
    Z szacunkiem
    Czesław Rybicki
     
     

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Stanisław Dębowski "Młot"

Dzień 22 maja 1911 roku, w którym „Komenda Skautowa” wydała we Lwowie swój pierwszy rozkaz, uznawany jest powszechnie za datę powstania polskiego skautingu. Ten nowopowstały ruch h[...]