To już 11 lat, unikatowy w Polsce portal historyczny opowiada o wielowiekowej historii Łomży i ziemi łomżyńskiej, której nieodłączną częścią składową są związane z naszym regionem postacie i wydarzenia. Dzięki wspólnej inicjatywie Henryka Sierzputowskiego i Mariusza Patalana serwis historyczny ziemi łomżyńskiej stał się zarówno miejscem spotkań rozsianych po całym świecie łomżyniaków, jak również funkcjonującą w mediach społecznościowych wirtualną i ogólnodostępną skarbnicą wiedzy o dziejach mazowieckiej ziemi łomżyńskiej. To dzięki jego twórcom oraz związanej z nimi licznej grupie redaktorów, wielotysięczna grupa czytelników portalu może między innymi poszukiwać swoich przodków, poznawać kulisy wydarzeń historycznych, czy też wspominać związane z Łomżą sylwetki wielkich postaci historycznych.
18. stycznia, punktualnie o godzinie 18 wybrzmiał dźwięk wprawionego w ruch sędziwego wiekiem dzwonka na skórzanym pasku, który tradycyjnie już towarzyszy każdym kolejnym urodzinom portalu. Miejscem kameralnego spotkania redaktorów i przyjaciół związanych z serwisem historycznym była sala „Restauracji na Farnej”. Spotkanie zagaił wydawca portalu Mariusz Patalan, który serdecznie podziękował zebranym za przyjęcie zaproszenia oraz oddał należną pamięć przedwcześnie odeszłemu koledze i redaktorowi portalu Czesławowi Rybickiemu.
Historialomzy.pl przez 11 lat swojego funkcjonowania dotarła do 520 000. grupy swoich czytelników, w tym do ponad 59 000 czytelników spoza granic naszego kraju ze 130 krajów. W zasobach portalu zgromadzono łącznie ponad 13 479 zdjęć, 1802 artykułów oraz odnotowano ponad 2 mln odsłon. Portal został w uznaniu swojej doniosłej roli w krzewieniu wiedzy historycznej, uhonorowany doroczną nagrodą Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, jak również nagrodą Prezydenta Łomży w dziedzinie kultury. Doczekał się również licznej i wiernej grupy swoich unikalnych czytelników, którzy utrzymują z redakcją portalu żywy kontakt, jak również dobrej współpracy ze znanymi z działań w środowisku historycznym instytucjami: Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, Polskie Towarzystwo Historyczne o/Łomża, Łomżyńskie Bractwo Historyczne, Archiwum Państwowe w Białymstoku o/Łomża, czy też Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
Urodzinowemu spotkaniu towarzyszył skromny poczęstunek z nieodłącznym urodzinowym tortem oraz wygłaszane mowy okolicznościowe. Zebrani na pamiątkę koleżeńskiego spotkania podpisali również pamiątkowy dyplom i stanęli do wspólnego zdjęcia.