UL. WĄSKA
Powstała pod koniec XIX wieku lub na początku XX, jeszcze przed 1925 r na osiedlu Pociejewo. Wytyczona jest równolegle do Szosy Zambrowskiej, zas’ prostopadle do ulic Sikorskiego i Bocznej.
Według książki ks. profesora Witolda Jemielitego Łomża w okresie międzywojennym na str. 11 w spisie ulic miasta Łomży z 1925 roku widnieje nazwa ulica Wąska.
Jest to nazwa przymiotnikowa, prymarna w formie ML, 1. p., r. ż.
Ulica nie wydaje się być węższa od tych, które ją otaczają, co nie znaczy jednak, że tak było wcześniej.
Na którymś z łomżyńskich kirkutów, lecz nie wiadomo na którym, został pochowany Abraham Izaak Kamiński wybitny aktor żydowski.
Na nowym kirkucie zachował się dom przedpogrzebowy zbudowany na początku XX wieku, który tak jak cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków. Obecnie pełni funkcję mieszkalną.
Opracował Henryk Sierzputowski podstawie:
Anna Pańkowska, Justyna Piechocka – Nazewnictwo Miejskie Współczesnej Łomży.
Witold Jemielity – Łomża w okresie międzywojennym.http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_cmentarz_%C5%BCydowski_w_%C5%81om%C5%BCy
http://www.wieze.geotor.pl/wieze_cisn/lomza_1/lomza_1.htmZdjęcia nr 1-4 z zasobów internetu. Autorzy nieznani.Pozostałe zdjęcia autora tematu.
1 comments
Jestem mile zaskoczony, że w XXI wieku można zbudować kościół, który swoim wyglądem nie woła o pomstę do nieba. Oby architekci po marksistowskich szkołach w końcu opamiętali i przestali nas karać swoimi projektami.