Łomża. Ulica Wąska

UL. WĄSKA

Powstała pod koniec XIX wieku lub na początku XX, jeszcze przed 1925 r na osiedlu Pociejewo. Wytyczona jest równolegle do Szosy Zambrow­skiej, zas’ prostopadle do ulic Sikorskiego i Bocznej.
Według książki ks. profesora Witolda Jemielitego Łomża w okresie międzywojennym na str. 11 w spisie ulic miasta Łomży z 1925 roku widnieje nazwa  ulica Wąska.
Jest to nazwa przymiotnikowa, prymarna w formie ML, 1. p., r. ż.
Ulica nie wydaje się być węższa od tych, które ją otaczają, co nie znaczy jednak, że tak było wcześniej.

Przy skrzyżowaniu ulicy Wąskiej i ulicy Sikorskiego znajduje się charakterystyczna budowla Łomży.
Wieża (beczka na betonowych nogach przy ul. Generała Władysława Sikorskiego została zbudowana w 1954 r. Pracowała w systemie wodociągowym miasta do roku 1992, kiedy to zamknięto ją po uruchomieniu nowego ujęcia wody w Podgórzu pod Łomżą.
Wieża żelbetowa, o niezabudowanym trzonie. Zbiornik na wodę – stalowy, w dalszym ciągu znajduje się wewnątrz głowicy.
w 2008 roku została sprzedana prywatnemu przedsiębiorcy, a 2010 została z nim rozwiązana umowa ponieważ nie wywiązywał się z jej warunków (nic nie inwestował).
Przy ulicy Wąskiej 69 znajduje się Nowy cmentarz żydowski w Łomży . Został założony w 1892 roku, przy drodze do Zambrowa. Został założony po zapełnieniu starego cmentarza. Ostatni znany pochówek odbył się w 1941 roku. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz. Na powierzchni 1,9 ha zachowało się około 500 nagrobków. Teren jest ogrodzony murem.
Na którymś z łomżyńskich kirkutów, lecz nie wiadomo na którym, został pochowany Abraham Izaak Kamiński wybitny aktor żydowski.
Na nowym kirkucie zachował się dom przedpogrzebowy zbudowany na początku XX wieku, który tak jak cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków. Obecnie pełni funkcję mieszkalną.
Dzisiejsza ulic Wąska to wąskie dojście od ulicy Kierzkowej obok posesji Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego do ulicy Wąskiej która zaczyna się właśnie od ww. posesji. Ulica Wąska została przedłużona w kierunku Starej Łomży gdzie budowany jest Kościół pw. św. Andrzeja Boboli i nowe budynki mieszkalne.
Opracował Henryk Sierzputowski podstawie:
Anna Pańkowska, Justyna Piechocka – Nazewnictwo Miejskie Współczesnej Łomży.
Witold Jemielity – Łomża w okresie międzywojennym.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_cmentarz_%C5%BCydowski_w_%C5%81om%C5%BCy
http://www.wieze.geotor.pl/wieze_cisn/lomza_1/lomza_1.htm
Zdjęcia nr 1-4 z zasobów internetu. Autorzy nieznani.
Pozostałe zdjęcia autora tematu.

 

5347 Ogólnie 4 Dziś
  
 

1 Komentarz

  1. Avatar
    9 lutego 2018  21:41 przez Jakub Odpowiedz

    Jestem mile zaskoczony, że w XXI wieku można zbudować kościół, który swoim wyglądem nie woła o pomstę do nieba. Oby architekci po marksistowskich szkołach w końcu opamiętali i przestali nas karać swoimi projektami.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar