Wykład dr Małgorzaty K. Frąckiewicz na inauguracji roku akademickiego 2017/2018 w Towarzystwie Uniwersytetów Ludowych w Łomży
27 października odbyła się inauguracja kolejnego roku akademickiego w Towarzystwie Uniwersytetów Ludowych w Łomży, które zrzesza liczną grupę członków. Tworzy ją otwarty na wiedzę zespół osób, wzorcowo aktywnych przedstawicieli łomżyńskiej inteligencji. Wszyscy oni uczestniczą czynnie w wykładach, warsztatach i wycieczkach, by zdobywać i poszerzać swoją wiedzę, wymieniać myśli, spotykać się ze sobą, rozmawiać.
Kolejny rok świetnie zorganizowanej pracy TUL-u rozpoczął wykład dr M. K. Frąckiewicz pt. Co nam mówią nasze łomżyńskie nazwiska? Prelegentka wskazała potencjał poznawczy nazwiska jako faktu historycznego, językowego i kulturowego. Przywołała antroponimy stanowiące kanwę systemu nazewniczego, który wskazuje na specyfikę łomżyńskich nazw osobowych, a więc reprezentuję nazwiska charakterystyczne dla mieszkańców Łomży. Głównie odniosła się do jednostek zachowanych do dziś jako elementy identyfikacyjne współczesnych łomżan, potomków tych, żyjących w mieście w okresie od XV do XIX wieku. Wskazała źródła, które można uznać za podstawę do tropienia własnych korzeni, do „prywatnych” badań genealogicznych, lecz przede wszystkim do rozeznania swojej tożsamości i pogłębienia świadomości dziedzictwa, jakie łomżanom zostało przekazane przez przodków.
Słuchacze indywidualnie w czasie wykładu kreślili własne drzewa genealogiczne, przywołując nazwiska swoich krewnych, mieszkańców Łomży i historycznej ziemi łomżyńskiej: Cwalinów, Dąbrowskich, Gałązków, Grzymałów, Jemielitych, Kalinowskich, Kołakowskich, Konopków, Ładów, Trzasków, Tyszków, Wałkuskich, Zalewskich…



Materia pobrano ze strony:
http://ltn.lomza.pl/
Za ich zgodą