155. rocznica postania styczniowego

W 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego przedstawiciele władz Łomży, powiatu łomżyńskiego, harcerzy Hufca Nadnarwiańskiego ZHP, wojska oraz posłanki RP Bernadety Krynickiej w dowód pamięci, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego przy Szosie Zambrowskiej w Łomży.

Tablica upamiętniająca

Pomnik – głaz odsłonięto i poświęcono 2 listopada 1916 roku, przy bardzo licznym udziale zgromadzonych mieszkańców Łomży i okolic. Widnieje na nim napis „1863 – BOJOWNIKOM ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY RODACY”. Pomnik, który powstał z inicjatywy E. Zajączkowskiego właściciela zakładu fotograficznego w Łomży, znajduje się na tzw. Mokrej Łączce, gdzie znajduje się również zbiorowa mogiła powstańców styczniowych.

                       CZEŚĆ I SŁAWA BOHATEROM/kow/

1004 Ogólnie 2 Dziś
  
 

2 Komentarzy

  1. 15 lutego 2018  20:12 przez Adam Sobolewski Odpowiedz

    Warto wiedzieć, że dwuczęściowe opracowanie pt. Tajemne państwo polskie w Powstaniu Styczniowym 1863 - 1864. ( część 1. wydanie I Warszawa 1999, str. 727 , cześć 2. wydanie I Warszawa 2000, str. 514) jest jednym z pięciu najważniejszych książek o powstaniu styczniowym. Jest to pierwsze, bardzo gruntowne opracowanie struktury organizacyjnej „tajemnego” państwa polskiego z okresu powstania styczniowego. Jego autorką jest prof. Franciszka Ramotowska (1922 - 2003) córka Jana i Anny z domu Chrostowskiej urodzona w Wagach Gnatach w powiecie łomżyńskim. cdn.

  2. 18 lutego 2018  19:16 przez sobol Odpowiedz

    W rodzinach Ramotowskich każde młode pokolenia wychowywano w duchu patriotycznym, przekazując mu między innymi wiadomości o pomocy, jakiej ich przodkowie udzielali partyzanckiemu oddziałowi płk Konstantego Ramotowskiego (ps. „Wawer”) w czasie Powstania Styczniowego. Swoją działalność w konspiracji rozpoczęła jako sanitariuszka w 1940 r. pod kierownictwem Marii Turlińskiej, nauczycielki z Przytuł. Potem jest żołnierzem Armii Krajowej (AK) ps. „Iskra|” i od marca 1944 r. łączniczką kpt. Jana Tabortowskiego „Bruzdy”, inspektora III inspektoratu łomżyńskiego w Okręgu Białystok. Latem 1944 r. przebywa w partyzanckiej bazie na uroczysku”Kobielne” na biebrzańskich bagnach. W ramach zbliżającej się akcji „Burza” prowadzi notatki dla „Bruzdy” z systematycznego nasłuchu rosyjskich i niemieckich stacji radiowych. Ponadto jest sanitariuszką w „partyzanckim ambulatorium” Marii Turlińskiej. Opiekuje się między innymi Hipolitem Waniewskim „Huzarem” poważnie rannym w rękę w zbrojnej potyczce pod wsią Boguszki. cdn

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.