Flis Obojga Narodów z łomżyńskim akcentem ukończył swoją historyczną misję

Do Łomży powróciła załoga barki „Łomżyński Flis”, która zgodnie z założonym harmonogramem wpłynęła z międzynarodową flotyllą replik historycznych śródlądowych łodzi i statków, w dniu 14. sierpnia do Torunia. Wodniackie jednostki przybyłe na coroczny Festiwal Wisły, stanowiły oprawę dla imponującej długości 80. metrowej długości tratwy „Flis Obojga Narodów”, której załogę na trasie z Goniądza do Torunia, stanowiła kilkunastoosobowa załoga flisacka, pod komendą znanego w Europie retmana flisackiego Mieczysława Łabęckiego z podkarpackiego Ulanowa. Historyczną tratwę łomżanie mieli okazję zobaczyć w Porcie Łomża 30. lipca br.

Ta wyjątkowa inicjatywa popularyzowała oraz przypominała wielowiekową tradycję spławiania Biebrzą, Narwią i Wisłą drewna z terenów północno-wschodniego Mazowsza i Podlasia do Warszawy, Torunia, Bydgoszczy i Gdańska w postaci wolnospławnych tratw kierowanych przez flisaków, lokalnie zwanych na naszych ziemiach orylami. Okazją do przypomnienia tradycji było uczczenie jako podstawy rozwoju i dobrobytu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, 450. rocznicy utworzenia Unii Lubelskiej. Wodniackie jednostki z Polski i Litwy stanowiły również główną atrakcję dla organizatorów III. ogólnopolskiej edycji Festiwalu Wisły w Toruniu, który zgromadził w dniach 14-15. sierpnia na Bulwarze Filadelfijskim rzesze wystawców oraz wielotysięczne grono turystów i torunian.

Wodna ekspedycja z wyzwaniami
Udział pod patronatem Prezydenta Miasta Łomża Mariusza Chrzanowskiego w tej historycznej wyprawie jednostki z Łomży, z udziałem kapitanów-sterników: Wojciecha Winko i Mariana Czarkowskiego, stał od samego startu w dniu 6 sierpnia pod znakiem drastycznie niskich poziomów Narwi i Wisły. „Łomżyński Flis” dzięki mocnej konstrukcji zwycięsko przebył znaczne przepłycenia na Narwi pod Czarnocinem i w Nowogrodzie, jak również kolizję z niewidocznym pod nurtem Wisły głazem w okolicach Kanału Żerańskiego. Prawdziwą próbą dla załogi i barki było również przebycie najeżonych kamieniami i podwodnymi pniami drzew, rozległych mielizn na Wiśle w okolicach Twierdzy Modlin. Konieczna stała się na miejscu szybka naprawa wału śruby jednostki napędowej, jak również chwilowe wsparcie jednostki WOPR z Nowego Dworu Mazowieckiego. Podobne przeszkody na trwałe wyeliminowały z ekspedycji w dalszym biegu Wisły potężną łódź wikingów o nazwie „Morąg”.Wszystkie te utrudnienia nie przeszkodziły załodze „Łomżyńskiemu Flisowi” w ostatecznym dołączeniu do całości wodniackiej ekspedycji towarzyszącej flisackiej tratwie „Flis Obojga Narodów”.

Festiwal Wisły doskonałą okazją do promocji
„Łomżyński Flis”, którego armatorem jest LOT Ziemia Łomżyńska w partnerstwie z MOSIR Łomża poza promocją „wodniackiej” Łomży, przewiózł również na swoim pokładzie do Torunia prawie 1500 egz. materiałów promujących uroki i atrakcje całej Ziemi Łomżyńskiej. W prowadzonym w dniach 14-15 sierpnia na terenie Festiwalu Wisły stoisku z mobilnym Punktem informacji Turystycznej, zaproszenia do wizyty w Łomży przyjęło około 800 gości. Dotarło również do stoiska kilkudziesięciu seniorów – torunian z łomżyńskim rodowodem, którzy nie ukrywali swojego wzruszenia, chętnie dzieląc się przy tej okazji swoimi wspomnieniami.

Do zobaczenia za rok
Ogólnopolski Festiwal Wisły stał się markowym wydarzeniem wodniackim, które przyciąga w wakacyjnym okresie na toruńskie Bulwary Filadelfijskie wiele tysięcy turystów, stając się znaczącą na mapie Polski destynacją turystyczną. Udział w tym wydarzeniu łomżyńskiego Punktu Informacji Turystycznej jest szansą na znaczącą promocję atrakcji i uroków Ziemi Łomżyńskiej. Kierując się wspólnotą celów oraz chęcią zintensyfikowania ramowej współpracy list intencyjny w tej sprawie podpisali w trakcie Festiwalu Wisły, szefowie Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej oraz LOT Ziemia Łomżyńska.
Realizacja zadania została dofinansowana ze środków Urzędu Miasta w Łomży. LOT Ziemia Łomżyńska w szczególny sposób pragnie wyrazić podziękowanie za wsparcie ekspedycji do Torunia dla wieloletniego partnera stowarzyszenia – MOSIR-u Łomża.

red.: LOT Ziemia Łomżyńska

 

665 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Narodowo o Piłsudskim

W ostatni dzień czerwca profesor Jan Żaryn na zaproszenie Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów reprezentowanego przez dr Małgorzatę Frąckiewicz, wygłosił wykład otwarty poś[...]