ABC ŁOMŻYŃSKICH KLUBÓW
SPORTOWYCH ODZNAKAMI
ILUSTROWANE
WOJSKOWY KLUB SPORTOWY „ GROM ” CZERWONY BÓR
Dala powstania – 1979
Barwy – zielono – granatowe
Herb – tarcza amazonki z trzema pionowymi pasami: zielono – granato – zielonym.
Na środkowym rozrywająca sic mina przeciwpancerna z czerwonymi płomieniami – symbolem wojsk inżynieryjnych.
Historia – WKS „ Grom ” Czerwony Bór powstał w 1977 r. jako drugi – po „Skrzydlatych” Osowiec, wojskowy klub sportowy w naszym województwie. Początkowo istniała sekcja tenisa stołowego, której drużyna po rocznym występie w klasie B awansowała o szczebel wyżej i następnie została rozwiązana.
W 1979 r., założono sekcję piłki nożnej. Przyniosła ona klubowi najwięcej sukcesów i rozgłos nie tylko w naszym województwie. Przez dwa sezony drużyna walczyła w łomżyńskiej okręgówce, by po awansie w 1981 r. do IV ligi występować w niej nieprzerwanie przez 10 sezonów, czyli do czerwca 1991 r. Początkowo do roku 1989 w grupie ciechanowsko -łomżyńsko – ostrołęckiej, w której to w rankingu za 8 sezonów okazała się najlepszą spośród 31 zespołów, później zaś w białostocko – łomżyńsko – suwalskiej. Największe sukcesy „Gromu” w tej klasie rozgrywkowej to czterokrotnie drugie lokaty zajmowane przez zespół w latach 1983, 1984, 1985, 1988, a więc o krok od awansu do III ligi.
WKS „Grom” jest też czterokrotnym zdobywcą Pucharu Polski okręgu łomżyńskiego / 1983, 1985, 1987, 1988 /. W 1988 r. drużyna awansowała aż do IV rundy ogólnopolskiej, eliminując podrodze byłego trzecioligowca ‘Narew “Ostrołęka 2 : 0, spadkowicza z I ligi lubelski ‘Motor”3 : 0, eks drugoligowca ‘Błękitnych” Kielce rzutami karnymi i dopiero drugoligowa ‘Stal “Stalowa Wola wyeliminowała rewelację ogólnokrajową wygrywając 2 :0. Jest to jak dotąd największe osiągnięcie naszego reprezentanta w piętnastoletniej historii OZPN.
W latach 1980 – 1986 klub był organizatorem corocznego turnieju o Puchar Dowódcy Garnizonu, który gromadził na starcie czołowe drużyny wojskowe jak ‘Wawel” Kraków, ‘Śniardwy”Orzysz, “Lublinianka” Lublin.
Latem 1991 r. klub z powodu trudności kadrowych i finansowych połączył się z „ Olimpią ” Zambrów, a czwartoligowa drużyna ,, Gromu ” jako ,, Olimpia “II występuje w rozgrywkach IV ligi białostocko – łomżyńskiej.
Z zawodników broniących barw ,, Gromu ” najbardziej znani to Wiesław Mak i Ireneusz Marchwiński, występujący aktualnie w drugoligowym GKS Bełchatów. Najskuteczniejszym strzelcem w historii klubu był aktualny zawodnik trze-cioligowcj „Olimpii” Zambrów Zbigniew Stańczyk, który w 47 spotkaniach strzelił 47 bramek! Najwyższe cyfrowo zwycięstwo drużyna odniosła w 1980 r. wygrywając z „ Czarnymi ” Wąsosz 16:0. W 22 kolejnych spotkaniach / od kwietnia 1980 r do czerwca 1981 r. / drużyna nic przegrała meczu, a bramkarz „ Gromu ” Andrzej Mazur przez 5 kolejnych spotkań, czyli przez 450 minut nie wyjmował piłki z siatki. Było to w okresie 23. 08 – 12. 09. 1987 r.
Odznaka – klub wydał jak dotąd jedną odznakę. Wykonana została w 1983r. w Częstochowie w zakładzie Włodzimierza Turcmki w ilości 1000 szt. Jest to odznaka metalowa, lakierowana, mocowana na szpilkę. Odznaka ma kształt tarczy z trzema pionowymi pasami. Boczne – koloru zielonego symbolizują barwy wojska. Środkowy pas koloru granatowego odpowiada barwom wojsk obrony wewnętrznej. Na nim zielona mina przeciwpancerna detonująca czerwonymi płomieniami. Pasy poziome koloru białego. Na górnym napis WKS ‘GROM”, na dolnym CZERWONY BÓR. Na samym dole data powstania klubu 1977. Projekt – Henryk Pestka. Cena w 1983 r. – 80 zł, aktualnie – 10.000 zł.
Z okazji XI finału Pucharu Polski OZPN wydał odznakę plastikową w kształcie prostokąta upamiętniającą to wydarzenie.
Na białym tle znajdują się barwne herby finalistów -,, Gromu ” Czerwony Bór / z lewej / i ,, LKS ” Łomża / z prawej / oraz pomiędzy nimi herb Kolna – gdzie spotkanie miało miejsce. Poniżej puchar złotego koloru z napisem XI FINAŁ, poniżej napis: PIŁKARSKIEGO PUCHARU POLSKI WOJ. ŁOMŻYŃSKIEGO KOLNO 15. VI. 88. Na herbie „ Gromu “3 stylizowane korony z datami 1983,1985, 1987 odpowiadające latom, w których klub zdobył puchar.
Odznakę wykonano w zakładzie pamiątkarskim w Łomży przy ul. Nowogrodzkiej w ilości 40 sztuk wg projektu Henryka Pestki. Mocowanie odznaki na zapinkę.
Oprócz odznak klub wydał również 2 proporczyki – zwykły i jubileuszowy z okazji 10 – lecia ,, Gromu “.
Autor opracowania Henryk Pestka
Kolekcjoner Łomżyński nr. 2/92
Odznaki do zdjęć użyczył Pan Henryk Pestka. Zdjęcia wykonał H.S.
2 comments
Pozdrowienia dla kolegów z drużyny do październik 1980 – kapitan drużyny Darek Baklarz.
Wspaniałe czasy, koledzy. Zapraszam do kontaktu i wspólnych wspomnień.
Poszukuję pamiątek Gromu, jeśli ktoś posiada proszę o kontakt tel: 512-042-602.