Gmina Łomża – Pniewo: Łomżyniacy grają, tańczą i śpiewają.
ŁOMŻYNIACY
Przy Gminnym Ośrodku Kultury w Pniewie, a właściwie – przy Urzędzie Gminy w Łomży działa zespół folklorystyczny Łomżyniacy. Przez jakiś czas działali wspólnie z kapelą Maki. Kapela Maki pozostała w Domu Seniora.
Zespół istnieje od trzynastu lat. W swoim repertuarze mają głównie przyśpiewki kurpiowskie, ale nie tylko. Popularny gminny zespół Łomżyniacy, którym kieruje Jerzy Sęk, wykonuje także utwory ludowe z innych regionów Polski, takich jak Mazowsze czy Śląsk.
Zespół powstał w 1997 roku przy łomżyńskim stowarzyszeniu Citon. Potem pod swoje skrzydła Łomżyniaków przygarnął Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Łomży oraz kolejno: Centrum Katolickie, Klub Seniora przy MOPS i od 2007 r. gmina Łomża. Łomżyniacy uświetniają wszystkie gminne uroczystości wesołym śpiewem, dziarskim graniem i skocznymi tańcami.
Kierownikiem zespołu jest muzyk z wykształcenia Jerzy Sęk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Pniewie.
– Średnia wieku Łomżyniaków wynosi 60 lat, większość to kobiety, które swoim zapałem i energią zarażają pozostałych członków zespołu. Jesteśmy jedną wielką rodziną opowiada Jerzy Sęk. – Razem obchodzimy uroczystości rodzinne i takie osobiste, typu imieniny czy urodziny. Spotykamy się na cotygodniowych próbach , w czasie których też dzielimy się swoimi smutkami i radościami. Skąd czerpiemy repertuar? Staramy się odkurzać stare, zapomniane przyśpiewki ludowe, które od czasu do czasu można jeszcze usłyszeć na weselach i festiwalach folklorystycznych.
Zespół Łomżyniacy ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród Na przykład, trzy razy pod rząd grupa wyśpiewała pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów (2006, 2007 i 2008 r.). W latach 2007- 2008 na Międzynarodowym Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Węgorzewie zespół również zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce. Od kilku lat kolorowi Łomżyniacy biorą udział w Międzynarodowym Festiwalu Кresowa Przyśpiewka Frywolna w Czarnej Białostockiej.
Działalność zespołu nie ogranicza się do rodzinnych prób i spotkań czy udziału w przeglądach. W ostatnich miesiącach Łomżyniacy uświetnili w Mielniku nad Bugiem 497. urodziny województwa podlaskiego i znowu odnieśli sukces: wszyscy goście chętnie odwiedzali stoisko gminy Łomża, na którym sprzedawano swojskie jadło. Przyśpiewki Łomżyniaków sprawiły, że smakołyki z gospodarstw agroturystycznych znikały w okamgnieniu. Bo ludzie kochają nie tylko chleb ze smalczykiem, ale także folklor ludu polskiego: rodzimy taniec, muzykę i śpiew.
Poza tymi prestiżowymi konkursami, zespoły występowały w promocjach i pokazach
Gminy Łomża:
- W ośrodku kultury w Zambrowie,
- W Szkołach Podstawowych nr 4 i 5 w Zambrowie,
- W Białymstoku z okazji prezentacji dziedzictwa kulturowego wsi podlaskiej,
- W Warszawie w Belwederze na konferencji poświęconej zdrowej żywności,
- W Nowogrodzie w czasie obchodów Dni Urodzin Województwa Podlaskiego oraz przy różnych okazjach i imprezach okolicznościowych.
W czerwcu 2008 roku zespół Łomżyniacy został uhonorowany Nagrodą Starosty Łomżyńskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury w powiecie łomżyńskim za „wszechstronną, pełną pasji działalność artystyczną i społeczno – kulturalną na terenie Powiatu Łomżyńskiego”.
Opracowano na podstawie Informacji GOK w Pniewie.