Łomżyński Bastion 1920

Kolejny projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej

Miejska Biblioteka  Publiczna w Łomży rozpoczyna  realizację  projektu „Łomżyński Bastion 1920”. Dofinansowany z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na  lata  2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”, jest skierowany do uczniów w wieku 11-13 lat. – Naszym głównym celem jest upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach 1920 roku na  terenie Ziemi Łomżyńskiej, dotyczącej głównie bohaterskiej obrony Łomży przed  przełomową  dla  losów  Polski  Bitwą Warszawską – podkreśla Teresa Fromelc-Pawelczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. – Zakładamy też, że dzięki tej incjatywie nastąpi również wśród uczestników  projektu wzrost zainteresowania lokalną  historią oraz  czytelnictwa  i proponowanymi przez nas innymi formami zajęć bibliotecznych.

Projekt „Łomżyński Bastion 1920” pięknie współgra z inną inicjatywą edukacyjną  łomżyńskiej biblioteki pod hasłem „HistoGranie”, dotyczącą  wielowiekowej historii Łomży i adresowanej do starszej młodzieży oraz dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. „Łomżyński Bastion 1920” dotyczy jednak tylko wycinka lokalnej historii, chociaż niezwykle ważnego nie tylko dla  Łomży, ale dla całego kraju: obrony miasta na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku, która zatrzymała wojska  bolszewickie na tyle długo, że główne siły polskie zyskały bezcenny czas, konieczny na przegrupowanie jednostek i dokonanie zwycięskiej kontrofensywy.

– Nie byłoby „Cudu nad Wisłą” gdyby nie „Cud nad Narwią”, miał powiedzieć marszałek Józef Piłsudski – zauważa dyrektor Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Przypisywane mu przez lokalną tradycję słowa odnoszą się do bohaterskiej obrony Łomży przed bolszewikami przez batalion zapasowy 33 Pułku Piechoty w dniach 28 lipca – 2 sierpnia 1920 roku. Łomżyńskie wojsko, wraz z żołnierzami innych jednostek oraz wspierającymi ich mieszkańcami miasta i okolicznych miejscowości, powstrzymywało aż przez pięć dni przeważające siły Armii Czerwonej, dając tym samym polskim dowódcom czas na przygotowanie Bitwy Warszawskiej, zwanej dzisiaj Cudem nad Wisłą. Łomża i leżące nieopodal fortyfikacje w Piątnicy stały się areną, na której niezwykle ofiarna postawa wojska i cywilów stworzyła sytuację, gdzie łomżyńscy bohaterowie mieli w swoich rękach – jak mówili już wtedy uczestnicy tamtych wydarzeń – „klucze do Warszawy”. I chociaż do Łomży wkroczyli sowieci, to zatrzymanie ich na te kilka dni na łomżyńskim odcinku Narwi bez wątpienia było jedną z przyczyn, które przyczyniły się do ostatecznego zwycięstwa na bolszewikami.
Projekt odwołuje się właśnie do tamtych wydarzeń sprzed stu lat. Jest realizowany we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży, Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży, Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej Domek Pastora w Łomży, Stowarzyszeniem Klub Fort, Oddziałem Archiwum Państwowego, Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im. Wagów. Obejmie cztery wycieczki o charakterze historycznym, na przykład do piątnickiego Fortu I i III, zwiedzanie Muzeum Fortecznego pułkownika Ludwika Zalewskiego z bogatymi zbiorami, dotyczącymi również walk w 1920 roku, a do tego Domku  Pastora, związanego z osobą Józefa Piłsudskiego i jego działalnością niepodległościową czy wystawy „Łomża 1920“ w Muzeum Północno-Mazowieckim. Odbędzie się też spacer po zabytkowym cmentarzu przy ulicy Kopernika, na którym spoczywają choćby Leon Kaliwoda, śmiertelnie raniony podczas rozbrajania Niemców 11. listopada 1918 roku dowódca tutejszej POW, czy Jerzy Sawa-Sawicki, dowódca 33 Pułku Piechoty podczas wojny polsko-bolszewickiej. Zaplanowano również pięć spotkań edukacyjnych, przybliżających mało znane fakty, dotyczące tamtych wydarzeń (wśród prelegentów m.in. Michał Kaczyński z łomżyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Białymstoku i Adam Sokołowski z Muzeum Północno-Mazowieckiego), a w każdym z tych etapów będzie uczestniczyć po 40 osób. Nowo zdobytą wiedzę uczestnicy będą mogli sprawdzić w konkursie z nagrodami; odbędzie się też wystawa pokonkursowa w Domku Pastora oraz powstanie film, dokumentujący realizację projektu.
– Z większością instytucji uczestniczących w projekcie „Łomżyński Bastion 1920” współpracujemy od wielu lat, z Klubem Fort nawiązaliśmy kontakt po raz pierwszy – podsumowuje dyrektor Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Zakładamy, że wspólna praca nad tym projektem wzmocni nasz potencjał, zacieśni więzi między instytucjami kultury i organizacjami, co zaowocuje w przyszłości kolejnymi projektami i udaną współpracą w codziennej działalności.

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży

Fotorelacja

Za nami pierwszy dzień projektu spędzony z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży i zwiedzanie piątnickiego Fortu I i III oraz Muzeum Fortecznego pułkownika Ludwika Zalewskiego.

Więcej na temat po linkiem:

https://mbp-lomza.pl/lomzynski-bastion-1920-fort-i-i-iii-muzeum-forteczne-fotorelacja/

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży

Fotorelacja

Drugie spotkanie w ramach projektu “Łomżyński Bastion 1920” odbyło się w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej Domek Pastora – w miejscu, w którym przebywał podczas swojego pobytu w Łomży, Marszałek Józef Piłsudski. Następnie uczniowie klasy piątej Szkoły Podstawowej Nr 5 mieli okazję obejrzeć cenne zbiory Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów oraz wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej. Fotorelacja.

Więcej na temat pod linkiem:

https://mbp-lomza.pl/lomzynski-bastion-1920-domek-pastora-galeria-sztuki-wspolczesnej-oraz-lomzynskie-towarzystwo-naukowe-im-wagow-fotorelacja/

Materiał pobrany z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.

 

884 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.