Rok 1920 – obrona Łomży i Nowogrodu…

Rok 1920 – obrona Łomży i Nowogrodu…

Odwrót wojsk polskich z nad Dźwiny i Berezyny w 1920 r. zagroził zajęciem rejonu Łomży przez wojska bolszewickie.(…) Dnia 28 lipca dowódca Batalionu Zapasowego 33 p. p. kpt. Stanisław Raganowicz po kilkakrotnej nieskutecznej próbie telefonicznego połączenia z Dowództwem Okręgu Warszawskiego, zdając sobie sprawę, że broniąc przejścia bolszewików przez Narew w okolicach Łomży broni „kluczy do Warszawy,” postanowił samodzielnie zorganizować obronę przejść przez Narew,(….)

Dnia 28 lipca 1920 r. o godzinie 5-tej rano rozpoczął się silny ostrzał artyleryjski na I fort w Piątnicy i przyczółek mostowy. (….) W tym dniu odbył się pierwszy chrzest bojowy ochotniczej, 3 kompanii 33 p. p. (….) Walki trwały nie tylko na przedpolu łomżyńskich fortów, ale także w Nowogrodzie, zdobycie którego pozwoliłoby na uderzenie na Łomżę od zachodu….

Szczegółowe informacje o tych 5-ciodniowych walkach pod Łomżą zamieściliśmy  w 2017 roku,  a pod Nowogrodem w 2014 roku  pod linkami:

https://historialomzy.pl/obrona-lomzy-w-1920-r/

https://historialomzy.pl/nowogrod-1920-r/

Redakcja

762 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Prawdy nie da się zabić

3 marca 2019 roku w piątnickiej świątyni, w samo południe, modlono się za żołnierzy wyklętych. Na uroczystości poświęcenia nowego pomnika upamiętniającego porucznika Stanisława Mar[...]

Kobielno: 70 lat temu

Kobielno: 70 lat temu Znamienną datą dla mieszkańców nadbiebrzańskich wsi jest dzień 23 czerwca 1940 r. W tym dniu siły NKWD rozbiły bazę partyzantki antysowieckiej zlokalizowaną [...]