Nadanie praw miejskich dla Łomży … w Augustowie

W niecodzienny sposób Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska uczciła obchody 600-letniej rocznicy nadania dla Łomży praw miejskich. Miejscem obchodów dostojnego jubileuszu 600-lecia na oczach wielu tysięcy widzów w Augustowie i milionów w Polsce, stały się 23. Mistrzostwa Polski w „Pływaniu na byle czym w Augustowie” pod patronatem Radia Białystok, gdzie załoga z LOT ZŁ zaprezentowała na stylowej „tratwie – pływadle” historyczną rekonstrukcję. Pomysłodawcom przyświecał szczytny cel promocji pięknej historii Łomży oraz jej turystycznych walorów.

Pomysł pływającej konstrukcji z załogą rekonstruującą akt nadania Łomży praw miejskich, został na wniosek stowarzyszenia objęty patronatem Prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, a następnie znalazł akceptację organizatorów mistrzostw. Ekologiczna koncepcja jednostki zakładała budowę społecznym nakładem sił solidnej tratwy z wykorzystaniem ukrytych pod pokładem pływaków – pustych opakowań plastikowych, której główną ozdobą będzie ozdobiony ponad 100-letnią panoramą przypominającą kilkuset letnie wodniackie tradycje Łomży i okolicznościowymi grafikami żagiel oraz rekonstruktorzy historii nadania praw miejskich. Niezawodnym partnerem całego przedsięwzięcia okazał się łomżyński MOSIR.

Zatłoczona augustowska Netta

Tradycyjnie już w ostatnią niedzielę lipca przy wielotysięcznej widowni i w atmosferze świetnej zabawy, odbyła się na Netcie okazała parada pływających konstrukcji. W tym roku, w doborowym towarzystwie konstruktorów z całej Polski swoją konstrukcję zaprezentowała drużyna z Łomży w składzie: Andrzej Wszeborowski, Krystyna Faryna, Ryszard Krajewski, Wiesława Krajewska, Kazimierz Trzaska, z kapitanem załogi Wojciechem Winko. Na pokładzie łomżyńskiej jednostki w trakcie parady, odegrana została inscenizacja wręczenia parze łomżyńskich mieszczan przez ks. Janusza I (Starszego) aktu nadania Łomży praw miejskich, odczytanego wcześniej przez marszałka dworu książęcego. W uroczystej paradzie Mistrzostw Polski wzięły udział 24. pływające jednostki, z których decyzją jury główną nagrodę zdobyło pływadło pn. San Escobar, drugie miejsce otrzymała rekonstrukcja ORP Orzeł, zaś trzecie miejsce zdobył „Zaginiony legion” z Kędzierzyna Koźla.

 

Wielka medialna promocja jubileuszu 600-lecia Łomży

W trakcie imprezy nabrzeże, przy którym cumowała łomżyńska historyczna rekonstrukcja odwiedziło wiele setek turystów z Polski i zagranicy, z których bardzo wielu skorzystało z możliwości dokonania wspólnego zdjęcia z parą książęcą i resztą dworu na pokładzie jednostki. Pośród licznych gości zostało również rozdanych setki egzemplarzy okolicznościowego wydawnictwa Urzędu Miasta Łomża poświęconego jubileuszowi urodzin Łomży, a sami rekonstruktorzy odebrali wiele gratulacji za swój oryginalny pomysł. Sama parada uczestników mistrzostw została transmitowana przez ogólnopolskie telewizje i publiczne radio, jak również bezpośrednimi jej uczestnikami było kilkanaście tysięcy turystów z Polski i zagranicy. Istnieje również szansa, aby efekt pracy konstruktorów z LOT ZŁ został wykorzystany dla dodatkowej promocji Łomży, w postaci możliwości stałego cumowania pływającej konstrukcji w łomżyńskiej marinie.

Podziękowania

Zarząd Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska jako organizator całości przedsięwzięcia, pragnie wyrazić serdeczne podziękowanie dla szeregu instytucji i osób fizycznych, bez których pomocy trudno byłoby sobie wyobrazić skuteczną realizację szczytnego celu jaki przyświecał jego realizatorom. I tak Zarząd LOT Ziemia Łomżyńska wyraża wdzięczność za życzliwość i wsparcie dla:
1/ Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego
2/ MOSIR Łomża i wspaniałych pracowników Portu Łomża
3/ Muzeum Północno-Mazowieckiemu i w szczególności Bolesława Deptuły
4/ Proboszcza Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Śniadowie – Ks. mgr lic. Tomasza Wilgi
5/ Firmy: „MILISZKIEWICZ – Metale. Obróbka CNC” w Łomży
6/ Firmy: Roboty Ogólnobudowlane konserwacja Zabytków. Andrzej J. Wszeborowski
7/ Firmy: Tardex. PPHU. Tarcica budowlana z Łomży
8/ Firmy: Sanmet Sp.j.Muła. Salon Art. Metalowych, Narzędzi i Elektronarzędzi w Łomży
9/ Firmy: Żaglownia T & J Sails. Producent żagli. Jarosław Wołowicz
10/ Firmy: Farbex K. Tarkowski i Wspólnicy Sp. J. o/Łomża
11/ Firmy: Hotel Karmel Ryszard Iwaszkiewicz w Augustowie
12/ Wolontariuszek z Łomży: Weroniki, Nicol i Malwiny
13/ Wolontariusza z Łomży: Krzysztofa Załuski
14/ Żeglarza z Łomży: Jerzego Konowałka
15/ Liceum Plastycznego im. Wojciech Kossaka w Łomży
16/ Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży
17/ Portalu mylomza.pl

LOT Ziemia Łomżyńska
/autor: kow/1578 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Odeszli od nas ...

Jak co roku w dzień Wszystkich Świętych, jako członkowie Łomżyńskiego Bractwa Historycznego wspominamy w sposób szczególny naszych przyjaciół, którzy zaznaczyli się dla historii na[...]

Pożegnanie Przyjaciela

W pierwszą sobotę kwietnia o godz.12 rodzina, licznie zgromadzona społeczność łomżyńska oraz przyjaciele z organizacji społecznych z kraju i zza granicy, pożegnali osobę znamienite[...]