Sensacyjne odkrycie nieznanej fotografii historycznego dworca kolejowego w Łomży

Przygoda z identyfikacją nieznanego do tej pory zdjęcia historycznego /z lat 30-tych ubiegłego wieku/ dworca kolejowego w Łomży rozpoczęła się, jak to często w życiu bywa bardzo niepozornie.

 

W pierwszych dniach kwietnia br nawiązał kontakt z redakcją portalu historialomzy.pl nasz Czytelnik z Gdańska – Wojciech Jankowski. Porządkując rodzinne albumy ze zdjęciami natknął się on na zdjęcie z lat 30-tych ubiegłego wieku, przedstawiające na tle budynku z napisem ŁOMŻA kuzynkę swojej mamy.
Starając się na własną rękę zweryfikować okoliczności powstania tej fotografii, natknął się oczywiście na stronie naszego portalu, na zdjęcie z tego okresu łomżyńskiego dworca kolejowego. I tutaj pojawiły się jego zasadnicze rozterki z uwagi na znacząco inny, w porównaniu do posiadanego zdjęcia, wygląd ściany frontowej budynku dworca.

Dworzec kolejowy w Łomży – widok od strony ul. Dworcowej

Pan Wojciech dążąc do wyjaśnienia tej zagadki, zwrócił się do naszej redakcji z prośbą o potwierdzenie lub wykluczenie swojej pierwotnej hipotezy. W wyniku podjętej przez redakcję portalu kwerendy w różnych źródłach historycznych, skontaktowaliśmy się również z łomżyńskim oddziałem Archiwum Państwowego w Białymstoku, gdzie przez archiwistę i znanego regionalistę p. Michała Kaczyńskiego zostało nam okazane, mało znane zdjęcie łomżyńskiego dworca od strony torów kolejowych.

Ku naszemu wspólnemu zaskoczeniu okazało się, że zdjęcie znalezione w albumie rodzinnym przez pana Wojciecha Jankowskiego, ukazuje nieopublikowaną do tej pory i unikatową perspektywę widoku dworca kolejowego w Łomży od strony torów. Uwidocznione są na nim nieznane dotąd elementy infrastruktury i architektury dworcowej, między innymi zegar dworcowy i widoczny napis na ścianie budynku. Po uzyskaniu zgody właściciela fotografii odnalezione zdjęcie prezentujemy poniżej.

Dworzec kolejowy w Łomży w perspektywie, od strony torów /widok w kierunku dzisiejszej ulicy Sikorskiego/

Dziękujemy właścicielowi zdjęcia panu Wojciechowi Jankowskiemu, za zgodę na upublicznienie obrazu tego wyjątkowego – wobec szczupłości materiałów archiwalnych z tego okresu – zdjęcia łomżyńskiego dworca kolejowego. Składamy również podziękowania wszystkim regionalistom i miłośnikom kolei konsultowanym na okoliczność wyjaśnienia historii zdjęcia, a w szczególności panu Michałowi Kaczyńskiemu.

Redakcja portalu historialomzy.pl zwraca się przy tej okazji do swoich czytelników z prośbą o udostępnianie wszelkich posiadanych materiałów archiwalnych, dotyczących w szczególności historii Dworca Kolejowego w Łomży przy ul. Dworcowej. Został on niestety wysadzony w powietrze przez wycofujących się Niemców, jako kluczowy w Łomży element infrastruktury kolejowej, a archiwalia obrazujące proces jego powstania i funkcjonowania zostały rozproszone w stopniu uniemożliwiającym pełną identyfikację, jednego z ładniejszych w przedwojennej Łomży budynków.

/oprac.: red. Wojciech Winko/

 

4424 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Żetony Ł.T.W.

ŻETONY ŁOMŻYŃSKIEGO TOWARZYSTWA WIOŚLARSKIEGO Przedstawiamy żetony ŁTW przyznawane wioślarzom i uczestnikom imprez sportowych, turystycznych i okolicznościowych w latach 1901 - 39[...]