Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Ferenc Zygmunt drugi z lewej

Ferenc Zygmunt drugi z lewej

W tym roku po raz pierwszy odznaczenia Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przekazywane były w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Po raz pierwszy też przybyli tam potomkowie ocalonych Żydów, by przekazać je krewnym odważnych księży i sióstr zakonnych, za uratowanie życia ich bliskich w tragicznych latach okupacji hitlerowskiej.

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie Żydom, przyznawane przez Yad Vashem w Jerozolimie .

Uroczystości związane z nadaniem tego zaszczytnego tytułu odbywają się w Polsce dość często, ale ta była dla Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej szczególna dlatego, że i nasza redakcja miała swój udział w szczęśliwym finale całej sprawy.
Dwa lata temu ponad siedemdziesięcioletnia pani Berta Turzyński z Hajfy, od 1957 r. obywatelka Izraela, postanowiła odnaleźć krewnych osób, które ocaliły życie jej nieżyjącego już męża Lonka i jego matki – Ewy Traunstein-Turzyńskiej, żydowskiej farmaceutki z Rozwadowa nad Sanem, aby wystąpić do Yad Vashem z wnioskami o przyznanie im tytułów Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Zwlekała tak długo z tym wystąpieniem, ponieważ dopiero w 2009 r. poznała historię ich ocalenia oraz nazwiska ludzi, dzięki którym przetrwali. Byli to: pan Dąbrowski-Foerst, rodzeństwo Leokadia i Edmund Krajewscy z bliskimi, ks. Mikołaj Ferenc i ks. Antoni Kania.

W poszukiwania zaangażowała się Pani Beata Dżon, dziennikarka biorąca udział w poszukiwaniu Polaków ratujących Żydów podczas wojny. I to Pani Beata zwróciła się z prośbą o pomoc do naszej redakcji. Odpowiadając na tę prośbę, zamieściliśmy na naszych łamach artykuł zatytułowany Poszukiwana rodzina ks. Mikołaja Ferenca https://historialomzy.pl/poszukiwana-rodzina-ks-mikolaja-ferenca/

Na rezultaty nie czekaliśmy długo. Już w lipcu ubiegłego roku Henryk Sierzputowski – naczelny redaktor naszego serwisu – odnalazł mieszkającego w Łomży bratanka Mikołaja Ferenca – ojca kapucyna zamordowanego w 1944 roku przez bandę UPA na Wołyniu.
Dostaliśmy też informację od pani Agnieszki Gawrońskiej następującej treści:
„Moja Babcia jest bratanicą Mikołaja Ferenca”.
Informacji o ks. Mikołaju Ferencu udzielił też współpracujący z naszym Serwisem kapucyn – ojciec Jan Bońkowski.
Wszystkie uzyskane informacje przekazaliśmy Pani Beacie Dżon. Przypuszczamy, że to przyśpieszyło i ułatwiło podjęcie decyzji o przyznaniu ojcu Mikołajowi Ferencowi odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Niestety nasza redakcja nie została poinformowana o uroczystości, jaka miała miejsce w siedzibie Episkopatu Polski i informację o niej zaczerpnęliśmy jedynie z publikacji prasowych. Ale nie to jest dla nas naprawdę ważne. Najważniejsze, że mogliśmy przyczynić się do odnalezienia rodziny Bohaterskiego Duchownego, co pozwoliło chociaż pośmiertnie uhonorować jego poświęcenie dla bliźnich.

Redakcja Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej

Artykuł pani Beaty Dżon „Berta i jej sprawiedliwi” opisujący uroczystość w Episkopacie Polski ukazał się w PRZEGLĄD  nr 27(757); 30.06 – 6.07.2014

Zdjęcie pochodzi z
http://www.opoka.org.pl/pda/news.php?s=opoka&id=52241

1687 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Zapraszamy Na 6 Urodziny

Serwis Historyczny Ziemi Łomżyńskiej www.historialomzy.pl przy współpracy Łomżyńskiego Bractwa Historycznego, zaprasza czytelników, współpracowników, zaprzyjaźnionych znajomych Ser[...]