Szlakiem pieśni patriotycznych w Jeziorku

9 listopada 2016 roku odbyło się kolejne  spotkanie pokoleń w Szkole Podstawowej w Jeziorku. Wyjątkowe, bo inaugurujące oficjalne obchody Jubileuszu 140-lecia  szkoły w Jeziorku. Jak to się wszystko ciekawie splotło  w  programie tegorocznej uroczystości. Trzynastą z rzędu wieczornicą oficjalnie rozpoczęliśmy świętowanie 140-lecia naszej szkoły, najpierw – w I części „Gawędziarskiej” prezentując  historię Jeziorka – naszej małej Ojczyzny. O historii Jeziorka opowiedziała nauczycielka Szkoły Podstawowej w Jeziorku – Ewa Szwagulińska. Jej wypowiedź prezentuję jako oddzielny artykuł  pod linkiem: https://historialomzy.pl/historia-wsi-jeziorko/

Ewa Szwagulińska opowiada o historii Jeziorka

Ewa Szwagulińska opowiada o historii Jeziorka

W  II części – „Śpiewaczej”-  odbyliśmy wspólną podróż  szlakiem  pieśni patriotycznych. Kasia, piosenką, dziękowała każdej matce i matce Ojczyźnie, że nie wyrośliśmy na osoby próżne, wygodne  i małostkowe, a pan Zbyszek  Brzeziński, łomżyński fotograf, choreograf,  wokalista i społecznik pieśnią „Ukryty skarb” pozwolił nam odczuć przedsmak  obchodów  600-lecia naszej Łomży, które celebrować będziemy  już w 2018. I to wszystko dotyczyło  nas  – żyjących tu i teraz. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że pieśń może być nośnikiem wartości ponadczasowych i łączy pokolenia. A do tego – jest nieśmiertelna, bo jak napisał w „Konradzie Wallenrodzie” Adam Mickiewicz: „Płomień rozgryzie malowane dzieje, skarby mieczowi spustoszą złodzieje, pieśń ujdzie cało”.

Chór "Szkolne Słowiki" w repertuarze patriotycznym

Chór „Szkolne Słowiki” w repertuarze patriotycznym

W słowach i nutach  pieśni patriotycznych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. Śpiewając ożywiliśmy pamięć naszych bohaterów. Opowiedzieliśmy o partyzanckich marszach i o żołnierzach biegnących do ataku.  Chór „Szkolne Słowiki” wykonał 20 pieśni patriotycznych w aranżacjach głównie Piotra Kai i Hieronima Chamskiego. Wraz z chórem oraz z  całą społecznością szkoły w Jeziorku pieśni patriotyczne ochoczo  śpiewali:  Wójt Gminy Piątnica  –  Krzysztof Kozicki z małżonką, Sekretarz Urzędu Gminy Piątnica – Maria Dziekońska,  proboszcz Szczepan Dobecki, radni: Stefan Szymański, Karol Śmiarowski, Marek Konopko, dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie – Anna Archacka, prezes Łomżyńskiej Akcji Katolickiej –  Bernard Szymański, członkowie Łomżyńskiego Bractwa  Historycznego  w osobach: Czesława Rybickiego, Henryka Sierzputowskiego oraz Wojciecha Winki, przyjaciele Sybiracy –   Marian Paliwoda z małżonką.

Publiczność i zaproszeni goście

Publiczność i zaproszeni goście

Gościem honorowym wieczornicy był absolwent naszej szkoły – Tadeusz Rydzewski, któremu wręczyliśmy pamiątkowy grawerton z okazji jubileuszu 140-lecia szkoły w Jeziorku. Pan Tadeusz jest osobą bardzo zasłużoną na polu walki o  wolność Polski jako harcerz, członek Armii Krajowej, więzień obozu Stutthof, uczestnik marszu śmierci, a współcześnie – jako świadek historii.

Wręczenie panu Tadeuszowi Rydzewskiemu pamiątkowego grawertonu

Wręczenie panu Tadeuszowi Rydzewskiemu pamiątkowego grawertonu

Wielką sympatię u publiczności zjednał sobie gość specjalny wieczoru –  Zbigniew Brzeziński. W stroju ułańskim brawurowo wykonał wiązankę pieśni patriotycznych, wywołując aplauz wśród uczestników wieczornicy, a zwieńczył swój występ utworem pt. „Ukryty skarb” w aranżacji  nieodżałowanego łomżyńskiego artysty muzyka śp. Marka Żemka.

Występ Zbigniewa Brzezińskiego w stroju ułańskim

Występ Zbigniewa Brzezińskiego w stroju ułańskim

Jak zwykle, w międzyczasie, odbyła się słodka biesiada z udziałem wszystkich uczestników wieczornicy. Bardzo serdecznie dziękujemy mamom naszych uczniów, które upiekły pyszne ciasta na tę okazję. Wyrazy wdzięczności kierujemy także pod adresem właścicieli Piekarni Jeziorko, państwa Stefana i Marii Szymańskich, sponsorów pączków i słodkich bułeczek oraz Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży za wypożyczenie stroju ułańskiego i p. Barbary Kurządkowskiej za udostępnienie warnika.

Słodka biesiada

Słodka biesiada i pogaduszki przy herbacie

Serdecznie dziękując wszystkim obecnym za wspólne śpiewanie, a panu Zbigniewowi Brzezińskiemu dodatkowo za przepiękną solówkę, pragnę zacytować słowa jednej z najbardziej popularnych pieśni patriotycznych:  „Żeby Polska była Polską”,  godną przodków naszych,  silną Bogiem, umocnioną wewnętrzną zgodą  i wzajemnym poszanowaniem w  relacjach międzyludzkich – właśnie tego życzymy sobie dzisiaj nawzajem. Życzymy także, byśmy wszyscy w dobrym zdrowiu mogli znów za rok spotkać się na „Patriotycznym Śpiewaniu – 14. spotkaniu pokoleń w Jeziorku”.

Beata Sejnowska-Runo, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku i opiekun chóru „Szkolne Słowiki”

Zdjęcia: Mateusz Białecki

1277 Ogólnie 1 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

"Szkolne Słowiki"

"Szkolne Słowiki" to chór ze Szkoły Podstawowej im. Władysława  Broniewskiego w Jeziorku, którego założycielem i opiekunem  jest pani Beata Sejnowska - Runo. Występ "Szkolnych [...]