9 listopada 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie pokoleń w Szkole Podstawowej w Jeziorku. Wyjątkowe, bo inaugurujące oficjalne obchody Jubileuszu 140-lecia szkoły w Jeziorku. Jak to się wszystko ciekawie splotło w programie tegorocznej uroczystości. Trzynastą z rzędu wieczornicą oficjalnie rozpoczęliśmy świętowanie 140-lecia naszej szkoły, najpierw – w I części „Gawędziarskiej” prezentując historię Jeziorka – naszej małej Ojczyzny. O historii Jeziorka opowiedziała nauczycielka Szkoły Podstawowej w Jeziorku – Ewa Szwagulińska. Jej wypowiedź prezentuję jako oddzielny artykuł pod linkiem: https://historialomzy.pl/historia-wsi-jeziorko/

W II części – „Śpiewaczej”- odbyliśmy wspólną podróż szlakiem pieśni patriotycznych. Kasia, piosenką, dziękowała każdej matce i matce Ojczyźnie, że nie wyrośliśmy na osoby próżne, wygodne i małostkowe, a pan Zbyszek Brzeziński, łomżyński fotograf, choreograf, wokalista i społecznik pieśnią „Ukryty skarb” pozwolił nam odczuć przedsmak obchodów 600-lecia naszej Łomży, które celebrować będziemy już w 2018. I to wszystko dotyczyło nas – żyjących tu i teraz. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że pieśń może być nośnikiem wartości ponadczasowych i łączy pokolenia. A do tego – jest nieśmiertelna, bo jak napisał w „Konradzie Wallenrodzie” Adam Mickiewicz: „Płomień rozgryzie malowane dzieje, skarby mieczowi spustoszą złodzieje, pieśń ujdzie cało”.

W słowach i nutach pieśni patriotycznych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. Śpiewając ożywiliśmy pamięć naszych bohaterów. Opowiedzieliśmy o partyzanckich marszach i o żołnierzach biegnących do ataku. Chór „Szkolne Słowiki” wykonał 20 pieśni patriotycznych w aranżacjach głównie Piotra Kai i Hieronima Chamskiego. Wraz z chórem oraz z całą społecznością szkoły w Jeziorku pieśni patriotyczne ochoczo śpiewali: Wójt Gminy Piątnica – Krzysztof Kozicki z małżonką, Sekretarz Urzędu Gminy Piątnica – Maria Dziekońska, proboszcz Szczepan Dobecki, radni: Stefan Szymański, Karol Śmiarowski, Marek Konopko, dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie – Anna Archacka, prezes Łomżyńskiej Akcji Katolickiej – Bernard Szymański, członkowie Łomżyńskiego Bractwa Historycznego w osobach: Czesława Rybickiego, Henryka Sierzputowskiego oraz Wojciecha Winki, przyjaciele Sybiracy – Marian Paliwoda z małżonką.

Gościem honorowym wieczornicy był absolwent naszej szkoły – Tadeusz Rydzewski, któremu wręczyliśmy pamiątkowy grawerton z okazji jubileuszu 140-lecia szkoły w Jeziorku. Pan Tadeusz jest osobą bardzo zasłużoną na polu walki o wolność Polski jako harcerz, członek Armii Krajowej, więzień obozu Stutthof, uczestnik marszu śmierci, a współcześnie – jako świadek historii.

Wielką sympatię u publiczności zjednał sobie gość specjalny wieczoru – Zbigniew Brzeziński. W stroju ułańskim brawurowo wykonał wiązankę pieśni patriotycznych, wywołując aplauz wśród uczestników wieczornicy, a zwieńczył swój występ utworem pt. „Ukryty skarb” w aranżacji nieodżałowanego łomżyńskiego artysty muzyka śp. Marka Żemka.

Jak zwykle, w międzyczasie, odbyła się słodka biesiada z udziałem wszystkich uczestników wieczornicy. Bardzo serdecznie dziękujemy mamom naszych uczniów, które upiekły pyszne ciasta na tę okazję. Wyrazy wdzięczności kierujemy także pod adresem właścicieli Piekarni Jeziorko, państwa Stefana i Marii Szymańskich, sponsorów pączków i słodkich bułeczek oraz Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży za wypożyczenie stroju ułańskiego i p. Barbary Kurządkowskiej za udostępnienie warnika.

Serdecznie dziękując wszystkim obecnym za wspólne śpiewanie, a panu Zbigniewowi Brzezińskiemu dodatkowo za przepiękną solówkę, pragnę zacytować słowa jednej z najbardziej popularnych pieśni patriotycznych: „Żeby Polska była Polską”, godną przodków naszych, silną Bogiem, umocnioną wewnętrzną zgodą i wzajemnym poszanowaniem w relacjach międzyludzkich – właśnie tego życzymy sobie dzisiaj nawzajem. Życzymy także, byśmy wszyscy w dobrym zdrowiu mogli znów za rok spotkać się na „Patriotycznym Śpiewaniu – 14. spotkaniu pokoleń w Jeziorku”.
Beata Sejnowska-Runo, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku i opiekun chóru „Szkolne Słowiki”
Zdjęcia: Mateusz Białecki