„Tajna historia XX wieku” – FORTY w Piątnicy

od lewej: Ludwik Zalewski, Bogusław Wołoszański
i Krzysztof Kozicki na terenie Fortu I

Od lat władze gminy Piątnica starają się wypromować w kraju forty jako jedną z prawdziwych perełek historii Polski. Znaczenie wybudowanych przez Rosjan fortyfikacji, które w 1920 roku na trwałe wpisały się w historię Polski, docenił Bogusław Wołoszański. Autor telewizyjnego programu „Tajna historia XX wieku” właśnie w Piątnicy chce kręcić zdjęcia do programu poświęconemu pozostałym na terenie naszego kraju fortyfikacjom.

 

Bogusław Wołoszański do Piątnicy przyjechał w ramach „zwiadu”. Chciał bowiem obejrzeć wybudowane na początku XX wieku przez Rosjan forty mające tworzyć Twierdzę Łomżę. W rolę przewodników wcielili się ppłk rez. Ludwik Zalewski – prezes Stowarzyszenia Klub FORT oraz Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Ryszard Kozicki. Wspólnie zwiedzili znajdujące się na terenie gminy Piątnica Forty numer I, II i III, gdzie oglądali umocnienia.

Historyczny zwiad terenowy na terenie piątnickich fortów.

– Forty robią wrażenie, gdyż jest to bardzo ciekawy przykład sztuki fortecznej – mówił po zakończeniu wizyty Bogusław Wołoszański. – Coś zupełnie innego. Te wały ziemne, wszystkie przemyślane rozwiązania forteczne. Naprawdę niesłychanie ciekawe dla tych, którzy się fortyfikacjami interesują. I równie ciekawe dla tych, którzy interesując się historią Polski przede wszystkim. I to nie dlatego, że to leży na terenie Polski. Ale przede wszystkim dlatego, że jest to kawał naszej historii, tej najtrudniejszej czy też najpiękniejszej z tym się właśnie łączy – dodaje.


W historii naszego kraju Piątnica i jej forty zapisały się szczególnie na przełomie lipca i sierpnia 1920 r. To właśnie wtedy kpt. Marian Raganowicz, na czele żołnierzy batalionu zapasowego 33 pułku piechoty oraz ochotników obsadził umocnienia i zablokował marsz podążającej w kierunku Warszawy Armii Czerwonej. Przez pięć kolejnych dni, tj. od 28 lipca do 2 sierpnia załoga fortów, do której dołączyły kolejne oddziały Wojska Polskiego, odpierały ataki Rosjan.

– Łomża i Piątnica trzymały Rosjan i zyskiwali czas, który był czasem na wagę może nie złota, ale krwi – podkreśla Bogusław Wołoszański. – Umożliwiały manewr obronny, umożliwiały wyprowadzenie kontrofensywy także to jest coś niezwykle ważnego. Chociaż w tej bitwie Łomża i Piątnica poległy, to jednak swoje zadanie spełniły.

Na razie nie wiadomo kiedy nastąpi realizacja zdjęć do programu. Uzależnione jest to od kilku czynników.

– Na razie to jest taki zwiad – tłumaczy autor. -,,I dopiero na tej podstawie będę musiał usiąść nad scenariuszem i zorganizowaniem zdjęć. To trochę trwa. I zaczęliśmy sobie zadawać to pytanie kiedy robić zdjęcia. Chodzi o to by zrobić je w czasie, kiedy umocnienia są najbardziej widoczne. Bo potem pojawia się zieleń. Ale nie od parady jest wójt, który zapowiedział usunięcie niepotrzebnej zieleni. Oby nikt mu nie przeszkadzał. Oby miłośnicy zieleni, która niszczy zabytki, nie krzyczeli, że wójt niszczy zieleń. Bowiem historia jest ważniejsza’’.

A wójt gminy Piątnica Krzysztof Ryszard Kozicki od lat stara się o wypromowanie w Polsce fortów. Jednym z pomysłów jest utworzenie na ich terenie parku kulturowego, dzięki czemu władze gminy mogłyby starać się o pozyskanie środków na odnowienie fortyfikacji i ich zagospodarowanie. A pomysłów jest bardzo dużo.

– To m. in. sale tematyczne, wystawy multimedialne – wylicza Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Ryszard Kozicki. – Chcemy stworzyć miejsce, w którym można w ciekawy sposób spędzić cały dzień. I tutaj każdy znalazłby coś dla siebie. Mamy sporo pomysłów i cały czas szukamy środków na ich realizację.

/relacja udostępniona z UG Piątnica/

2437 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Józef Bogucki

Józef Bogucki, powstaniec styczniowy, inżynier, urodził się w 1843 roku we wsi Laski w ziemi łomżyńskiej. Pochodził z w rodziny ziemiańskiej. Nauki początkowe pobierał w Łomży,[...]