Uhonorowano Pamięć bohaterskiej rodziny Rydzewskich z Jeziorka

Na czwartek 9 listopada 2017 roku przypadła podniosła uroczystość zakończenia Jubileuszu 140 – lecia szkoły w Jeziorku. Dyrekcja szkoły przygotowała z tej okazji wspaniały patriotyczny program słowno – muzyczny, którego osnową była prelekcja absolwenta szkoły, adiunkta Muzeum Przyrody w Drozdowie Tomasza Szymańskiego, który w multimedialnej prezentacji przedstawił bogato ilustrowaną archiwalnymi zdjęciami, historię szkoły w Jeziorku.

Tadeusz Rydzewski ps. Czupurny

W trakcie wzruszającej uroczystości miała miejsce podniosła chwila uhonorowania absolwenta szkoły Tadeusza Rydzewskiego przez władze Łomżyńskiego Bractwa Historycznego, godnością Honorowego Członka Bractwa oraz przynależnym mu tytułem Piastun Łomżyńskiej Tradycji.
Tadeusz Rydzewski urodzony w 1925r, jako harcerz i uczeń tajnego gimnazjum w Łomży, był w trakcie II wojny światowej żołnierzem AK, pseudonim „CZUPURNY”, więzionym przez gestapo w Łomży, a potem więźniem obozu koncentracyjnego Stutthof i uczestnikiem „marszu śmierci”. Po wojnie ukończył studia rolnicze WSGW Cieszyn i UJ Kraków, do chwili obecnej mieszka w Pszczynie na południu Polski.
Jest ostatnim żyjącym członkiem zamieszkałej w Jeziorku rodziny Rydzewskich, która w sierpniu 1943r została aresztowana za prowadzenie działalności partyzanckiej i miejscowej bazy AK, a jej dom zostaje rozebrany do fundamentów. Brat Józef (porucznik AK, pseudonim „Bor”) ginie w trakcie niemieckiej akcji, a w więzieniu w Łomży, gdzie osadzona została matka – Józefa Rydzewska i czworo jej dzieci, w trakcie tortur umiera brat Stanisław (żołnierz AK, pseudonim „Karp”).

Tadeusz Rydzewski ps. Czupurny znalazł się w godnym gronie wyjątkowych i związanych ze społecznością Ziemi Łomżyńskiej sylwetek, obdarzonych honorową godnością Piastuna Łomżyńskiej Tradycji obok:
Jerzego Smurzyńskiego, Anny Marii Anders i śp. Donaty Godlewskiej.

Z uzasadnienia uchwały o nadaniu godności Piastuna Ziemi Łomżyńskiej:
Zamieszkała od pokoleń w Jeziorku na Ziemi Łomżyńskiej rodzina państwa Rydzewskich, czynnie uczestnicząc w okresie II wojny światowej w konspiracyjnym ruchu oporu związanym z Armią Krajową, wykazała się zarówno w trakcie tej działalności, jak i w tragicznym dla niej okresie hitlerowskich represji, szczególnie niezłomną i heroiczną postawą. Po wojnie jej ocaleni członkowie czynnie uczestniczyli w kultywowaniu patriotycznej rodzinnej tradycji, świadcząc swoim życiem i wytrwałą pracą o trwałości wyniesionych z rodzinnego domu wartości. W szczególności pan Tadeusz Rydzewski – żołnierz AK pseudonim „Czupurny”, poprzez swoją wieloletnią społeczną i publicystyczną działalność, zachował dla potomności bogaty patriotyczno – historyczny przekaz tamtych trudnych czasów. W uznaniu przytoczonych powyżej faktów, jak również niespożytej do dzisiaj woli patriotycznego edukowania następnych pokoleń, władze Bractwa postanowiły uhonorować Pana osobę, honorową godnością Piastuna Łomżyńskiej Tradycji.”

 PIASTUN_Rydzewski_1-001

PIASTUN_ZAJAWKA

Odczytanie przez Starszego Bractwa Czesława Rybickiego, uchwały władz Łomżyńskiego Bractwa Historycznego o przyznaniu honorowej godności Piastuna Łomżyńskiej Tradycji

PIASTUN

Przekazanie honorowej godności na ręce Tadeusza Rydzewskiego

opracował: sekretarz Łomżyńskiego Bractwa Historycznego – Wojciech Winko

1760 Ogólnie 4 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Gala w Nowym Jorku.

Adam Kownacki chłopak  z Konarzyc wypunktował Danny'ego Kelly'ego na gali w Nowym Jorku. Jak podaje „euro sport” - Adam Kownacki (13-0, 10 KO) pokonał na punkty Dann[...]