Pierwszym obiektem przemysłowym Majątku Drozdowo był niewielki browar w którym od 1864 roku produkowano piwo, które dzięki wybornej wodzie źródlanej i dobrym fachowcom szybko zyskało rozgłos. Istniała tu fabryka krochmalu i mąki kartoflanej, lecz spłonęła. W 1867 roku piwo Drozdowskie otrzymało brązowy medal na wystawie rolniczej w Warszawie. W 1873 roku na międzynarodowej wystawie w Wiedniu i w roku 1874 w Warszawie uzyskało złote medale, co dawało “wejście” na rynki Królestwa Polskiego oraz zagraniczne, nawet do Cesarstwa Rosyjskiego. Produkcja przez to szybko wzrastała i w r. 1873 wynosiła 64 000 rubli. Tegoż roku na wystawie międzynarodowej w Wiedniu piwo to otrzymało medal “za zasługę”.
W r. 1876 przy produkcji wartości 132 000 rs., piwo Drozdowo otrzymało wielki medal na wystawie przemysłowej w Filadelfii w Ameryce; w r. 1878 pierwszą nagrodę: złoty medal na takiejże wystawie w Paryżu. Właściciel zachęcony powodzeniem, w latach 1877-1879 wystawił tu nowy zupełnie browar parowy według planów fabryki maszyn “Germania” w Chemnitz, opatrzył ten zakład w najnowsze urządzenia z machiną parową o sile 25 koni, z możliwością wyrobu rocznego 600 000 garncy. Z browarem połączony jest młyn i tartak parowy. Nowy ten browar puszczony w ruch został 13 stycznia 1879 roku. Opis browaru i rysunek podał Tyg. Ilustr. z 1880 r. Nr 21″. Inne źródła powołują się na Tygodnik Ilustrowany nr 224 z 1879 r. Z etykiet wiemy, że piwa drozdowskie wyróżniono jeszcze innymi medalami: Moskwa 1882, Wiedeń 1884 i Londyn 1907.
Najbardziej cenione było piwo marcowe, sprzedawane w charakterystycznych stożkowatych butelkach.
W dawnym powiecie łomżyńskim istniało 7 browarów; inne to browar Feliksa Tylińskiego w Łomżycy (etykiety piwne z tego browaru zamieszczone zostały w Kolekcjonerze Łomżyńskim nr 3/93) czy browar w Piątnicy.
Z dawnej świetności browaru pozostały tylko ogromne piwnice zamieszkałe przez nietoperze (przynajmniej jest z nich jakiś pożytek) i resztki rozpadających się murów. W latach powojennych ocalałe urządzenia z Browaru Drozdowo dziwnym trafem trafiły do białostockiego browaru Dojlidy, tym samym wstrzymana została odbudowa Drozdowskiego browaru.
W latach 90 – tych XX wieku nabył teren dawnego browaru od Spółdzielni Ogrodniczo – Pszczelarskiej, (bowiem ona była właścicielem terenu) w Łomży Pan Czesław Wądołowski przedsiębiorca z Łomży. Historia uruchomionego Browaru w Drozdowie jest krótka. Nowy Browar powstał na bazie starego – w oparciu o czynną studnię z krystaliczną wodą źródlaną. Produkcja Browaru ruszyła 13 czerwca 1995 roku, a pierwszy uciąg piwa nastąpił 13 lipca 1995 roku. Niedługo trwał produkcja bo wkrótce browar upadł, prawdopodobnie przyczyną było brak pasteryzatora w browarze.
1, 2. Browar w Drozdowie z czasów swojej świetności.
3 – 8. Etykiety piwa Drozdowskiego z czasów z okresu przed II wojną światową.
9, 10. Reklama piwa Drozdowskiego z okresu przed II wojną światową.
11, 12. Browar Drozdowo z lat 90 – XX wieku już po upadłości.
13 – 18. Kilka etykiet piwa Drozdowskiego z Browaru Drozdowo z lat 90 – tych XX wieku.
19, 22. Kilka kapsli piwa Drozdowskiego z Browaru Drozdowo z lat 90 – tych XX wieku.
Odwzorowany projekt makiety Browaru Drozdowskiego.
[slideshow id=18]
3 comments
Artykuł zaktualizowany o slajd zdjęć projektu makiety Browaru Drozdowskiego.
A gdzie teraz można kupić to piwo ?